Ve své praxi v partnerské poradně se mi často stává, že lidé sice vědí, že mají velký problém, který už sami nedokážou vyřešit, ale než se vydají za odborníkem, musí překonávat vlastní myslí vytvořené výmluvy a důvody.

Zbytečně tak oddalují řešení problému, a nebo se do poradny dokonce vůbec nevydají a problém nevyřeší. Vztah pak sice dál pokračuje, ale partneři v něm nejsou spokojení, nebo vztah skončí a lidé se rozejdou.

Pročtěte si následujících 12 výmluv a pokud se v nich najdete, zamyslete se, jestli byste se radši místo hledání výmluv neměli rovnou vydat do poradny.

1. Návštěva poradny je známkou slabosti máte strach, že vás lidé budou vnímat jako nefunkční pár, budou si na vás ukazovat, že si svoje problémy nedokážete vyřešit jen sami dva bez další pomoci.

2. Nechápete, proč byste se se svými problémy ve vztahu měli svěřovat někomu dalšímu. Říkáte si, že to je přeci jen a pouze vaše věc a nikomu jinému do toho nic není. Obzvlášť ne nějakému úplně cizímu poradci.

3. Říkáte si, že partnerské poradenství stejně nefunguje třeba už jste to někdy zkoušeli, nebo byli v partnerské poradně vaši známí, ale k ničemu dobrému to nevedlo. Problém se jim vyřešit nepodařilo a nakonec to stejně skončilo rozvodem či rozchodem.

4. Máte pocit, že když už se ve vašem vztahu objevily problémy tak hluboké, že to sami nezvládnete, tak už stejně nemá smysl vztah zachraňovat a bude lepší, když se rovnou rozejdete.

5. Nejste zvyklí se o tak soukromých záležitostech bavit s úplně cizím člověkem. Obáváte se, že to bude divné, že se nebudete umět vyjádřit, že vás poradce stejně nepochopí a celé to bude jen ztráta času.

6. Na nějakou partnerskou poradnu nemáte čas. Už takhle nestíháte a máte život zaplněný spoustou jiných povinností a problémů, které je třeba vyřešit. Musíte se starat o děti, v práci je uzávěrka, už se zase blíží Vánoce, bude třeba uklízet a péct. Kde byste jako měli vzít čas na nějakou poradnu?

7. Jste si vědomi, že máte velký problém a že to bez pomoci odborníka na partnerské vztahy nepůjde, ale váš partner zcela zásadně návštěvu partnerské poradny odmítá. Něco takového on přeci nepotřebuje.

8. Máte pocit, že za problémy ve vašem vztahu může především váš partner či partnerka. Dělá něco špatně, neumí vás uspokojit. Prostě je to ten druhý, kdo by se měl změnit, rozhodně ne vy. Vy chyby ve vztahu neděláte.

9. Obáváte se, že vás ostatní za návštěvu partnerské poradny odsoudí. Rozkřikne se to o vás a lidé si pomyslí, že jste divní. Že jste nefunkční pár.

10. Stydíte se. Jste spíše introvertní člověk. Nikdy jste takhle osobní věci s nikým dalším neřešili a představa, že budete intimní partnerské záležitosti probírat s úplně cizím poradcem vás děsí.

11. Říkáte si, proč byste měli docházet někam do partnerské poradny, když to můžete v klidu všechno probrat s kamarádkou na kafíčku. Ona už měla tolik partnerských vztahů a řešila tolik problémů. Tak určitě pomůže i vám a zadarmo.

12. Na to nemáme, to si nemůžeme dovolit. Bojíte se, že partnerská poradna zruinuje váš rodinný rozpočet a nezbudou vám peníze na jiné důležitější věci. (Ale co je důležitější?)

Je vám některý z výše uvedených důvodů povědomý? Nebo se snad poznáváte v několika? Nedělejte stejnou chybu jako tolik jiných lidí, kteří se k návštěvě partnerské poradny nikdy neodhodlají nebo to odkládají příliš dlouho. Napište mi nebo zavolejte. Rozptýlím vaše obavy a sami rychle poznáte, že byly naprosto liché. Udělejte první krok k nápravě vašeho vztahu, kontaktujte mě.

autor článku: Karel Chába

Související články:
12 důvodů, proč se lidé vyhýbají partnerské poradně – přestaňte se vymlouvat
Jak přesvědčit partnera, aby se mnou šel k poradci