4 znamení, že váš vztah není pro vás to pravé

Přemýšlíte o tom, co dál se svým vztahem? Zda v něm zůstat nebo odejít? Přečtěte si článek. 

Jedna z velmi těžkých věcí, kterou si musíme připustit, je to, že vztah, který začal skvěle, se změnil na něco, co již nefunguje a nic nám nedává. Když vstoupíme do vztahu, vidíme vše často přes růžové brýle, zaměřujeme se na všechny dobré vlastnosti našeho partnera a ignorujeme jeho chyby. Proto mnohdy naše rodina a přátelé lépe předvídají výsledek našeho vztahu než my. Zde jsou tři příznaky toho, že mohl nastat čas ukončit váš vztah.

Ve vztahu nemáte osobní svobodu

Vztah není o ovládání druhou osobou, ani o kontrole nad životem druhého. Jste stále jedinečnou osobností, přestože vaše rozhodnutí můžou být a většinou i jsou určitým způsobem sladěna s vaším partnerem. Každý z partnerů má své přání, sny a potřeby. V dobrém vztahu jsou si pak partneři schopni navzájem naplňovat potřeby, které jsou pro ně důležité.

Pokud ovšem chce váš partner ovládat třeba to, s kým se máte kamarádit, co si oblékat a jak nakládat s penězi, raději se mějte na pozoru. Lidé, kteří ovládají své partnery, si nejsou často jisti sami sebou. Mají pocit, že nedokážou uspokojit a naplnit potřeby svého protějšku. Obávají se pak, že přílišná svoboda povede k tomu, že si jejich partner uvědomí, že je jim bez druhého lépe.

Mají často také obavy z toho, že se může stát, že někdo bude lepší než oni, a partner je proto opustí. Naproti tomu partner, který si je vědomý své hodnoty, je přesvědčen o svých schopnostech naplňovat potřeby druhého. Pokud by je přece jen partner opustil, neberou to jako svoji prohru, ale prostě se smíří s tím, že si zřejmě s takovým partnerem nebyli souzeni.

Nejste ve vztahu sami sebou Samozřejmě v každém vztahu se člověk nějakým způsobem přizpůsobuje svému partnerovi a je to normální. Jde však o to si dát pozor na dobu zamilovanosti, kdy můžete začít s postupným přizpůsobováním, které nakonec končí přizpůsobením se celou svou osobností. Mívají k tomu tendence hlavně ženy, ale mohou to dělat i muži. Pokud se snažíte ve prospěch vztahu přizpůsobit a to tak, že přebíráte zvyky, které má partner, přebíráte jeho životní styl i trávení volného času, můžete se časem začít cítit v situaci, kdy to vlastně už ani nejste vy.

Zvlášť se můžete cítit frustrovaní pokud opustíte i okruh svých známých i své přátelé a vydáte se zcela cestou partnerova života. Můžete mít najednou pocit, že jste ztratili úplně všechno, protože z vaší jedinečné osobnosti téměř nic nezůstalo. Pokud jste se přizpůsobovali především proto, jelikož tušíte, že jinak by vás partner nepřijímal, anebo nechce o tom, že máte potřebu být více sami sebou slyšet, je lepší takový vztah ukončit.

Vztah vás nedělá spokojeným/ou

Zamyslete se nad tím, nakolik svůj vztah vnímáte jako pozitivní a naopak kolik negativních interakcí vám přináší. Žádný vztah nám nepřináší jen pozitiva. Ideálně by se měl takový poměr pohybovat 70/30 ve prospěch pozitivních pocitů, co vám vztah přináší. Zkuste ve vztahu zapracovat na tom, aby váš poměr měl co nejvíce pozitivních procent.

Pokud se dlouhodobě ocitáte s poměrem nakloněným spíše na stranu negativní, zřejmě je pak něco ve vašem vztahu špatně. Můžete se sice po nějakou dobu snažit na vztahu pracovat tak, aby fungoval. Pokud nechce na vztahu pracovat váš partner, je dobré si uvědomit, že očekávání, že se partner sám od sebe nějak změní, není tou nejmoudřejší strategií. Možná je v takovém případě čas jít dál.

Přejete si být raději sami než s partnerem

Váš vztah nemusí dobře fungovat, pokud se přistihnete, že si často přejete, aby váš partner netrávil čas s vámi, ale cítíte se lépe bez něj. Zřejmě si totiž podvědomě uvědomujete, že život bez vašeho partnera by pro vás byl snazší a šťastnější. Pokud jste spolu, tak s největší pravděpodobností se cítíte ve stresu, jste v napětí. Vaše komunikace zřejmě dobře nefunguje, a vy se cítíte špatně.

Nezůstávejte pak ve vztahu jen proto, že si myslíte, že si třeba již nikoho vhodného pro sebe nenajdete. Někdy je lepší být sám, než-li žít ve špatném vztahu. Samozřejmě to chce odvahu a mnohdy to chvíli trvá si přiznat, že vztah přes vše co jste do něj vkládali není takový, jaký jste si jej představovali, a že je lepší z něj odejít. Možná vás pak překvapí, jakou úlevu a radost vám může přinášet i to být nějakou dobu sám/a.

Život je příliš krátký na to, abyste ztráceli čas s někým s kým vám to nefunguje. Vaše pohoda a to jak se vnímáte je úzce spojeno s vaším vztahem. Když je dobrý vztah, pak i vy se cítíte skvěle. Ale když se vztah nepovede, nepříznivě vás to ovlivní, a to ve všech oblastech vašeho života včetně vašeho zdraví.

Každý vztah zákonitě prožívá i těžké časy, a stojí samozřejmě za to snažit pracovat na problémech. Ale když váš vztah už dlouhá léta stagnuje, anebo se vyvíjí jen k horšímu, nebo se váš partner nechce nijak podílet na zlepšení vztahu (i přes opakované požadavky), bude pro vás zřejmě lepší ze vztahu odejít. Pokud přesto nevíte jak dál, neváhejte kontaktovat partnerského poradce v sekci konzultace.

Autor: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů