Partner se rozhodl nás opustit a ze vztahu odejít. Mnohdy se začneme chovat jako rozumu zbavené. Proč se takto chováme, co nás k tomu vede? Dosáhneme nějakého efektu takovým chováním, nebo nám spíše přitíží?

Rozchod je téměř vždy bolestivý proces. Když opouští ženu partner, vždy to znamená pro ni značnou emocionální zátěž. A mnohdy také ztrátu materiálních jistot, ztrátu společných přátel, nejisté vyhlídky do budoucna. Někdy můžete mít pocit, že rozchodem ztratíte až příliš mnoho.

Je pak pochopitelné, že se někdy chcete pokusit různými prostředky získat svého partnera zpět. Občas se ale začne v této situaci, i jinak racionálně uvažující člověk, chovat se značně zastřenou myslí. Do takového stavu se dostává především proto, že se v jeho mozku spustí poplach jako v případě přímého ohrožení. Vedení přebírá ta část mozku, která má na starost především přežití. Naopak rozumová část bývá potlačena.

Nelze se tedy divit, že se pak člověk chová např. přehnaně motivovaně k získání partnera, nebo se chová způsobem, jaký mu není jinak vlastní. Někomu trvá kratší dobu, někdo naopak potřebuje delší čas, aby se dostal zpět do stavu, kdy roli převezme opět racionální část mozku.

Seznam některých nejčastějších chyb, které ženy (to neznamená, že ony muže také neopouštějí) dělají, když je opouští nebo opustil partner. Je dobré si je uvědomit, a snažit se je eliminovat. Pokud se jich nebudeme dopouštět, je reálná šance se trápit rozchodem kratší dobu.

1. Snaží se za každou cenu získat zpět partnerovu lásku. Ženy pak stále dokola říkají svému partnerovi, jak moc ho milují, a jak jsou ochotné mu vše odpustit. Začnou se chovat přesně tak, jak si vždy jejich partner přál. Začnou se oblékat třeba podle jeho vkusu, vařit mu jeho oblíbená jídla, dělají vše podle představ partnera. Myslí si, že tak mají naději, že se partner vrátí, protože uvidí, jak jej milují.

Bohužel partner může z takového chování cítit, že se s ním snažíte manipulovat, že se chováte způsobem, který vám není přirozený. Samotná žena se pak mnohdy cítí ještě hůř za to, že projevila podřízenost a závislost na partnerovi.

2. Jste na partnera rozhněvaná a chcete se mu pomstít. Je pochopitelné, že se opouštěná žena cítí zraněna partnerovým chováním. Může mít pocit, že jí partner nemá právo opustit, když pro něj tolik udělala, a třeba se pro něj i vzdala některých svých snů. Přesto je dobré zachovat si chladnou hlavu a nemstít se.

Úlevu pak přinese mnohdy pochopení, že každý člověk má právo žít svůj život, jak on chce. Pokud se pro někoho obětujeme, děláme to dobrovolně, není možné později partnera tímto způsobem vydírat či k něčemu zavazovat.

3. Pomluvíte a očerníte svého partnera v okruhu vašich přátel. Některé ženy přemýšlejí tak, že pokud už je opouští partner, chtějí, aby jí zůstali alespoň společní přátele. Snaží se je pak naklonit na svoji stranu. Říci přátelům o tom, jak špatně se zachoval váš partner, se může zdát jako dobrý prostředek k dosažení takového cíle.

Bohužel se takové chování může obrátit proti vám. Vaši přátelé se budou cítit ve vaší přítomnosti nepříjemně, protože nechtějí stát mezi vámi a vaším partnerem, nechtějí dělat soudce, ani prostředníka. Proto se pak začnou spíše vzdalovat vám, než vašemu partnerovi.

4. Jdete s partnerem do postele. Možná si myslíte, že pokusit se získat partnera tímto způsobem může fungovat. Společný sex pak může být pro vás znamením, že vás ještě nějakým způsobem partner miluje. Chcete si tím zvýšit sebevědomí a utvrdit se v myšlence, že o vás partner stále stojí.

Jenže přestože partner reaguje pozitivně na vaši sexuální nabídku, ale nechce s vámi jinak zůstat, je možné, že se takto chová jen z důvodu, že je na vás zvyklý. Vy se pak budete cítit posléze ještě hůře. Pokud partner zareaguje negativně a odmítne vaši nabídku, budete se cítit zraněna a ponížena.

5. Chcete zůstat dobrými přáteli. Pokud nemůžete svého partnera udržet jako partnera, chcete si ho udržet alespoň jako přítele či kamaráda. A třeba se pak stane znovu partnerem – to mohou být myšlenky, které se vám mohou honit hlavou. Váš partner na nabídku přátelství může nakonec reagovat samozřejmě pozitivně. Má pocit, že se již nemusí cítit provinile, že vás opouští. Myslí si, že jste se již s rozchodem vyrovnala. Jistě to myslí i upřímně, protože vás svým způsobem má jistě rád.

Jenže pro vás to naopak může být velký problém. Mnohým lidem nelze tak snadno přejít z lásky do přátelství. Člověk, který se ještě přes rozchod nepřenesl, si tak bude znovu otvírat starou ránu. Vaše bolest může být o to větší, pokud se upínáte k naději na partnerův návrat, ale jeho vztah k vám bude zůstávat pouze v přátelské rovině.

6. Okamžitě si najdete nový vztah. Myslíte si, že je dobrý nápad zaplnit mezeru ve vašem životě novým partnerem. Slibujete si od nového vztahu posílení svého sebevědomí, rychlejší zapomenutí na svého bývalého partnera.

Nakonec ale zjistíte, že neustále porovnáváte svého nového partnera s bývalým. Je to především proto, že nejste připravená na nové partnerství. V podstatě žádný partner v tomto období nezahojených starých ran nemá šanci u vás uspět.

Je možné, že se v některých bodech poznáte. Jsme jen lidé, všichni děláme někdy hlouposti. Důležité je, jestli jsme schopni si posléze z toho, co se nám až tak nepovedlo, si odnést nějaké ponaučení. Pokud cítíte, že se nacházíte v podobné situaci, kdy si uvědomujete, že ji špatně snášíte, a že potřebujete pomoc, neváhejte si vybrat některou z konzultací zde.