Citové vydírání při rozchodu

Rozešli jste se s partnerem, ale znovu jste se po jeho citovém vydírání k němu vrátili? Chcete od něj pryč, ale pořád vás citově vydírá? Jak se zachovat, když vás partner při rozchodu citově vydírá, se dozvíte v dnešním článku.

Rozchod je bolestná záležitost. Mnohem těžší to je, když se rozcházíte s někým, kdo vás citově vydírá a snaží se s vámi manipulovat. Citové vydírání má mnoho podob. Od vyhrožování, vydírání až po sebevražedná prohlášení. Obstát při tak silném citovém vydírání je mnohdy opravdu těžké. Cesta, jak takové citové vydírání ustát, existuje.

Proč lidé při rozchodu citově vydírají?

Člověk, který citově vydírá druhého při rozchodu, si svoje jednání velmi často neuvědomuje. Citové vydírání totiž není racionální. Takový manipulátor, který citově vydírá při rozchodu, jedná na základě velmi silných vnitřní pohnutek. Snaží si bolest z rozchodu a ztráty kompenzovat právě tímto způsobem chování, protože to jinak neumí. Někdy v minulosti se takové jednání naučil a nyní si chce vyžádat poslušnost, moc, závazky, atd.

Citové vydírání při rozchodu je takový začarovaný kruh. Manipulátor se ve vás snaží vyvolat strach svým chováním. Bez ohledu na vaše přání a potřeby se vás snaží zatlačit do kouta. Nátlak se stupňuje až ve vás vyvolá pocity viny a vy povolíte. To se většinou stává při opakovaném rozchodu.

Pokud se objeví u citového vydírání i sebevražedná prohlášení, jedná se o velmi silnou manipulaci. Takoví lidé nejsou ochotni převzít zodpovědnost za svůj život, protože jsou na druhém příliš závislí. Čím je váš vztah s dotyčnou osobou, která citově vydírá, užší, tím máte větší tendenci takovému tlaku podlehnout. Dejte si na to pozor.

Co dělat, když vás druhý citově vydírá při rozchodu?

Pokud jste ve vztahu s citovým vyděračem a manipulátorem a rádi byste tento vztah opustili a rozešli se, pak se vám možná bude hodit pár tipů, jak na to.

  • Připravte se na rozchod v hlavě, požádejte o podporu

Pokud se chcete rozejít s někým, o kom předpokládáte, že by vás mohl citově vydírat při rozchodu, příp. již máte s tímto člověkem nějakou zkušenost, tak se na to nejprve připravte v hlavě. Promyslete si, jakým způsobem budete reagovat, co potřebujete vše zařídit. Požádejte ostatní o pomoc a podporu. Můžete se obrátit na nejbližší rodinu, přátele nebo i vztahového poradce, který má bohaté zkušenosti s těmito situacemi. Rozhodně v tom nebuďte sami.

  • Je to hra, nehrajte ji

Pokud žijete s někým, kdo vás při rozchodu citově vydírá, uvědomte si, že je to hra manipulace, jak dostat něco, co manipulátor chce. Ale vy to nechcete. Hra s manipulátorem bude fungovat jen tehdy, když ji budete hrát s ním. Proto tuhle hru nehrajte a nepřistupujte na jeho podmínky.

  • Stůjte si za svým, vymezte se

Pokud se chcete rozejít s někým, kdo vás citově vydírá, budete muset být silní a stát si za svým. Jasně, stručně a neutrálně s citovým vyděračem mluvte. Dejte najevo svoje hranice, co ano a co ne. Trvejte na svém rozhodnutí.

  • Neobhajujte se, nenechte se vtáhnout do diskuzí

Neobhajujte svoje rozhodnutí ze vztahu odejít. Pokud byste se přece jen snažili obhájit svoje rozhodnutí, hrozilo by, že byste se mohli dostat do situace, kdy vás při citovém vydírání druhá strana zlomí a vy se vrátíte zpátky do vztahu. Zde je klíčové, abyste se nenechal/a vtáhnout do hovoru a diskuzí.

  • Vy nejste zodpovědní za život, pocity a rozhodnutí druhé strany

Je důležité si při citovém vydírání uvědomit, že vy nejste ti, co jsou zodpovědní za život druhého, ať říká cokoliv. Takový člověk, který citově vydírá, je zodpovědný jedině sám za sebe. On se rozhoduje o tom, co s ním bude, ne vy.

  • Připravte se reálně na odchod

Pokud už víte, že rozchod chcete a víte či předpokládáte citové vydírání při rozchodu, pak je důležité, abyste o svém rozhodnutí neříkala předem. Nejprve se reálně připravte na odchod tak, že si zařídíte místo, kam se můžete odstěhovat, vyřiďte si všechny potřebné náležitosti, aby ochod byl co nerychlejší.

Teprve těsně předtím, než budete odcházet z domu, řekněte citovému vyděrači o svém rozhodnutí. A pokud to jde, hned odejděte a dál se o svém rozhodnutí nebavte. Manipulátor pak nebude mít tolik prostoru, aby vás citově vydíral a „tahal“ zpátky do vztahu.

Pokud prožíváte něco podobného, nevíte si rady, příp. nemáte nikoho, na koho se můžete v této věci obrátit, pak si domluvte konzultaci se vztahovým poradcem. Rád vám s danou situací pomůže, podpoří a dodá potřebný nadhled nad celou situací.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů