Pokud se nacházíte v situaci, kdy máte partnera a máte pocit, nebo vám to přímo řekl, že se nechce vázat, pak je dobré, abyste si přečetli tento článek, který vám může v mnohém pomoci.

Pokud se partner nechce vázat, měli byste si sami za sebe uvědomit, že jste ve vztahu, který nebude rovnocenný. Rozmyslete si, jestli tuhle roli, kdy se budou věci více točit okolo partnera, kdy se mu budete více podřizovat, chcete přijmout.

Silná a slabá osobnost ve vztahu, když se partner nechce vázat

Můžete být v situaci, kdy si to dokážete dostatečně rozmyslet, protože jste vyrovnaná osobnost a přijmete za to odpovědnost. Partnerovi nevyčítáte, že se nechce vázat, i přesto má pro vás tento vztah důležitou hodnotu.  

I přestože budete vyrovnaná osobnost a umíte si představit život bez partnera, popřemýšlejte, zda chcete být ve vztahu s někým, kdo se nechce vázat a neposkytne vám žádné jistoty. Pokud opravdu chcete něco víc než jen to, že si občas s partnerem zasportujete, vyjdete na kávu, za kulturou či budete mít sex, pak tento vztah, kdy se druhý nechce vázat, nebude pro vás.  

Pro ty, kteří si naopak nedovedou představit život bez partnera, nejsou pevná a vyzrálá osobnost, zamyslete se nad tím, zda takový vztah skutečně chcete. Pokud budete chtít být s partnerem, který se nechce vázat, bude vás to bolet. Vztah nebude vyrovnaný, protože každý budete chtít něco jiného a vy budete zbytečně trpět.

Přijměte odpovědnost, když máte vztah a druhý se nechce vázat

Přijmout zodpovědnost za to, že jsem v takovém vztahu a respektuji to, je důležité i proto, abyste na partnera co nejméně tlačili. Pokud budete ve vztahu, kdy se partner nechce vázat a přijměte odpovědnost za svoje rozhodnutí, pak vám bude partner velmi pravděpodobně vycházet vstříc. Tím více ten vztah bude klidný a transparentní, o to méně budete trpět.

Pokud nejste schopni opustit vztah, když se váš partner nechce ve vztahu vázat a nevyhovuje vám to, ale navzdory tomu všemu zůstáváte, tak budete trpět. Pak vám  doporučuji,  abyste na sobě začali pracovat. Zajděte si na terapii už jen proto, abyste byli schopni akceptovat to, že váš protějšek nechce vázat, příp. abyste našli sílu z takového vztahu odejít, pokud se jím trápíte.

Jaké jsou nejčastější důvody, proč se člověk nechce vázat ve vztahu?

  • STRACH A ŠPATNÉ ZKUŠENOSTI

Strach a špatné zkušenosti jsou velmi častým důvodem, proč se člověk nechce vázat. Může jít o člověka, který je po rozvodu, o člověka, který měl vztah a byl hodně citově zainteresován a druhý ho podvedl nebo opustil nebo se to stalo s více partnery. Pak může jít o někoho, komu se to nestalo, ale primárně má špatný vzor od rodičů a bazálně se bojí vztahů jako takových. Pak se takový člověk bojí, pokud by se do někoho zamiloval, aby ho partner neopustil nebo aby jej neztratil.

Pro takového partnera by byla ideální terapie. Strachy, že se nechce vázat, které ho ovlivňují, se dají zpracovat. Někdo se přestane bát, někdo své strachy zmírní. Je důležité, aby pochopil, co se v něm odehrává. Na terapii může zajít takový člověk sám nebo můžete jít oba dva, abyste se poradili, co je možné a jak řešit psychické problémy.

Co můžete dělat s partnerem, který se nechce vázat a má strach a špatné zkušenosti?

Určitě byste se měli o tomto problému opakovaně bavit. Do ničeho svého partnera nenuťte, ale zkuste se dohodnout na tom, že si jednou týdně sednete a budete se o tom bavit. Snažte se dohodnout, co by partnerovi pomohlo, aby byl teoreticky ochoten více se vázat. Nedělejte z této diskuze závěry. Mohlo by to být vnímáno jako tlačení. Zaměřte se spíše na to, co se v partnerovi děje.

Je velice důležité, abyste svého partnera za to, co vám řekne k tomu, že se nechce vázat, nijak neosočovali. Bude to náročné i pro vás, nejen pro partnera, který se nechce vázat a bude se vám svěřovat, proč to tak má. Budete to muset zvládnout, pokud se chcete nějakým způsobem v tomto tématu posunout. Důležité je, abyste se učili i vztahovým dovednostem, např. se o tom můžete dočíst v článku Proč by každý vztah měl mít pravidla komunikace nebo v článku Partnerská dohoda.

Učte se druhému v tomto případě naslouchat. Když partnera budete aktivně poslouchat, můžete se hodně dozvědět o tom, jak danou situaci prožívá, jak se v ní cítí. Soustřeďte se na to. Můžete si tím hodně ve vztahu pomoci.

  • ZÁMĚR, ŽE SE NECHCE VÁZAT

Druhá skupina lidí jsou ti, kteří se nechtějí vázat. Je to jejich záměr. V tomto případě je důležité si říci, co to znamená, že se nechce vázat. Vytvořte si mezi sebou pravidla, pokud jste se rozhodli být s někým, kdo se nechce vázat a respektujte je. Dodržováním pravidel usnadníte lepší průběh vašeho vztahu. Nic jiného vám nezbývá, pokud jste se dobrovolně rozhodli vstoupit do tohoto typu vztahu. Můžete snad jen doufat, že když spolu budete déle, budete respektovat to, jak to chce váš protějšek, že svůj názor změní.

Bohužel tito lidé mají důvod, proč se nechtějí vázat. Povětšinou si chtějí užívat i s jinými partnery, chtějí volný vztah, aby se mohli oficiálně vídat s někým jiným a nemuseli řešit věci typu, že jsou nevěrní. Nebo jsou to lidé, kteří už jsou jednou rozvedeni, mají odrostlé děti a chtějí partnera na to, aby se viděli a popovídali, mohli jít za kulturou, aby spolu strávili nějaký víkend, ale nechtějí od života nic víc. Rozhodně si nechtějí partnera nastěhovat k sobě domů.

Ať je to jakkoliv, jde především o to, abyste si dobře rozmysleli, co vlastně chcete. Pokud takového člověka budete do něčeho nutit, jenom prohrajete. Bylo by ideální nejdříve se zamyslet nad tím, zda jste ochotni akceptovat někoho, kdo se nechce ve vztahu vázat. Pokud to akceptovat chcete, pak budete muset v tuto chvíli dodržovat pravidla, na kterých se domluvíte.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy máte partnera a on se nechce vázat, nebo se vám zdá, že se nechce vázat, ale vy chcete víc nebo nevíte, na čem s partnerem jste, pak se můžete obrátit na mě a já vám rád s vaší situací pomůžu. Společně najdeme řešení, co můžete v dané situaci dělat. Objednat na konzultaci se můžete zde.

Autor: Karel Chába