Je důležité, aby váš partner či partnerka měl přibližně stejné vzdělání jako vy? Je pro vztah důležitá inteligence a jestli ano, tak která?

IQ versus EQ, tedy emoční inteligence

Určitá podobnost ve vzdělání i v zájmech má určitě vždy svá pozitiva jak v partnerství, tak třeba v přátelství. Především se pak můžete společně bavit o určitých tématech, rozumíte si bez velkého vysvětlování, necítíte se trapně ani vy, ani váš protějšek, že neví, o čem ten druhý vlastně mluví. Ruku v ruce pak můžou jít společné zájmy a záliby, mnohdy je I jednodušší dohoda o trávení volného času se svým partnerem.

Jenže určitě se vám také někdy stalo, že jste potkali člověka, který byl velmi vzdělaný, chytrý, a přesto jste si s ním neměli co říct. Naproti tomu můžete potkat partnera, který nemá na žádné vzdělání „papír“, přesto se vedle něj cítíte dobře, a navíc vaše komunikace vůbec nevázne.

Co se týče vztahů je totiž více důležitá tzv. emoční inteligence. Přitom platí, že vysoké IQ u člověka nemusí znamenat, že má tento člověk i vysokou emoční inteligenci (ale také samozřejmě nevylučuje, že jí mít může). Ta totiž mnohdy ovlivňuje vztahy s partnery, dětmi, kolegy v práci, prostě veškeré vztahové záležitosti.

Proč je pro vztah důležitější emoční inteligence?

Kdo má vysokou emoční inteligenci má většinou velmi dobrou znalost vlastních emocí. Pokud se člověk takto „v sobě vyzná“, je to důležité především pro porozumění. Takové sebepoznání pak vede např. i ke schopnosti si stanovovat správně priority, vhodně se rozhodovat, např. koho si vybrat za partnera či partnerku.

Člověk, který má vysokou emoční inteligenci, dokáže rozpoznat a zvládat své emoce. Právě ve vztahu je k nezaplacení schopnost nakládat se svými emocemi tak, aby odpovídaly situaci a případně ji nezhoršovaly. Nejde o to, emoce potlačovat, ale vzít je v potaz (také posoudit jejich přiměřenost), nebo se od nich odpoutat, podle jejich důležitosti.

Člověk s vysokou emoční inteligencí se snaží poznat své emoce. Pokud je pak takový člověk zadaný, tak se má spíše na pozoru, co se týče zahrávání si s náklonností u osob opačného pohlaví. Nehrozí pak tolik situace v partnerství či manželství, kdy se zamiluje do někoho jiného a zdůvodňuje to slovy „já za to přece nemůžu“. Naopak člověk s vysokou emoční inteligencí buď své emoce včas rozpozná a ovládne je tak, aby neublížil svému protějšku nebo za ně nese zodpovědnost.

Jde např. o schopnost zklidnit své vlastí negativní emoce jako je třeba rozčílení. Důležité je rovněž uvědomění si, že v takovém případě, např. když jsme rozčílení, nejednáme objektivně. Stejně tak je důležité si uvědomovat pocity jako úzkost, sklíčenost či podráždění a sám nést odpovědnost za takové emoce a „neházet“ svoji nespokojenost na partnera, jak se to mnohdy ve vztazích děje.

Emoční inteligence se také projevuje schopností člověka sám sebe motivovat. Partner s vysokou emoční inteligencí bude mít větší snahu zapojovat city do společného snažení dosáhnout nějakého cíle. Takoví lidé bývají mnohdy úspěšní nejen v pracovním nasazení, ale také ve vztahu. Jsou totiž ochotni mnohdy potlačit zbrklé jednání (rychlý rozchod, či odchod k milence či milenci, když něco neklape). Naopak, takoví lidé jsou ochotni a připraveni problémy řešit.

Lidé s vysokou emoční inteligencí většinou neutíkají ze vztahu při prvních problémech. Sami často hledají řešení, jsou ochotni navštívit partnerskou poradnu, přemýšlejí, jak mohou na sobě pracovat.

Další vlastnost, kterou jistě oceníte u člověka s vysokou emoční inteligencí je vnímavost k emocím jiných lidí. Partner je tak schopen se lépe vcítit do potřeb svého protějšku. Chápe snáze emoce jak kladné, tak záporné a je tak schopen na ně snáze reagovat. Osobně si myslím, že tato vlastnost je více daná ženám, u mužů se objevuje spíše v případě, že mají určitý talent anebo povolání, kde tuto vlastnost potřebují, a proto jí vlastně stále trénují.

Rozvíjením a uplatňováním empatie směrem k jiným lidem pak člověk snáze udržuje své vztahy, ať již partnerské či jakékoliv mezilidské. Do jaké míry budou vztahy člověka uspokojivé do značné míry závisí na tom, jak člověk zná sám sebe. Se sebepoznáním totiž často souvisí, jak je člověk schopný se vcítit do emocí ostatních, a také jakou má schopnost přizpůsobit nastalé situaci své jednání.

Pokud se potýkáte s problémy, ať ve vztahu, či týkající se vztahu, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.