Každý člověk se s rozchodem vyrovnává po svém. Přesto je však možné popsat 7 nejčastějších fází rozchodu, kterými můžete projít. Důležité je slovo „můžete“: ne každý totiž projde všemi fázemi rozchodu a ne nutně v pořadí, jak je v článku popsáno. Vždy záleží na zkušenostech daného jednotlivce a jeho emoční inteligenci, ale také na tom, zda byl rozchod jen rozhodnutím jednoho z partnerů, nebo k odloučení došlo po vzájemné dohodě.

Fáze rozchodu: jinak vypadají u mužů, jinak u žen

Fázemi rozchodu si neprocházejí jen ženy, ale samozřejmě také muži. Navzdory zakořeněné představě, že muži nemají emoce a rozchod proto nijak neprožívají, si období po odloučení od (nyní již bývalé) partnerky musí odžít i oni. To, jak se vyrovnávají s rozchodem, se často liší, a proto muži a ženy mohou v jednotlivých fázích rozchodu vystupovat a chovat se odlišně. Na to, jak fáze rozchodu u mužů a žen probíhají, se podíváme na následujících řádcích.

Jak dlouho jednotlivé fáze rozchodu trvají? To je velice individuální. Někdo jimi všemi prolétne téměř bez zastávky a během krátké doby. Pro jiné bývá rozchod nesmírně obtížný a vyrovnat se s ním jim trvá dlouhé měsíce, ve výjimečných případech dokonce i roky.

Fáze rozchodu číslo 1: Šok – co se to proboha stalo?

Jako první reakce na rozchod přichází ve fázi číslo jedna šok. Je to naprosto přirozená odpověď našeho těla na bolest, ať už je fyzického či emocionálního charakteru. V této chvíli máme problém uvěřit, že se to skutečně děje, že se s námi milovaná osoba opravdu rozchází. Šok se projevuje náhlou slabostí, problémy s dýcháním či se spaním. Fáze šoku může trvat pár minut, pokud ale rozchod přišel zcela nečekaně, jako blesk z čistého nebe, může se tato fáze rozchodu protáhnout i na několik týdnů.

U mužů v první fázi rozchodu vystupuje na povrch jejich silné ego, které je ve vztahu často potlačené a tolik se neprojevuje. V první fázi rozchodu se tedy muži mohou zdát naprosto v pořádku: rozpad vztahu s nimi ani trochu neotřásl a oni si užívají nově nabyté svobody na maximum. Je to ale jen maska, která mužům pomáhá překonat prvotní šok z rozchodu a pod kterou většina z nich tiše, ale velmi silně trpí.

Ženy první fázi rozchodu prožívají jinak než muži: prvotní šok je často uvrhne to stavu, kdy nejsou schopné dělat vůbec nic. Nechápou, kam se najednou poděl člověk, se kterým přeci ještě včera sdílely společný život, a nemohou uvěřit, že je skutečně konec. Tato fáze rozchodu je u žen mnohdy provázená pocitem všeobjímající samoty, zranitelnosti a velké nejistoty. 

Fáze rozchodu číslo 2: Odmítání reality – tohle nemůže být pravda

Po šoku přichází fáze údivu a zarputilého odmítání reality rozchodu. Nechceme si připustit, že k rozchodu skutečně došlo. Snažíme se sami sebe přesvědčit, že to byl nějaký omyl nebo krutý žert a milovaná osoba se k nám jistě v nejbližší době opět vrátí a vše bude stejně krásné jako dřív. V této fázi rozchodu se realitě (tedy tomu, že náš vztah skončil) nechceme postavit čelem, příliš to bolí.

Ve druhé fázi rozchodu se z mužů stávají doslova společenští tvorové, a to často i z těch, kteří ve vztahu raději „seděli za pecí“. Na rozdíl od žen si muži v této fázi trauma nenechávají proniknout pod kůži, emoce zametají pod koberec a snaží se žít, jako by se nic nestalo. To může být pro jejich bývalou partnerku velice zraňující: měl ji vlastně vůbec rád, když jen pár dní po rozchodu vymetá jeden večírek za druhým, nebo má dokonce už jinou? Pro muže to ale ani zdaleka neznamená, že na vztah už zapomněli, jen se svým specifickým způsobem snaží obnovit narušenou sebedůvěru a zapomenout na bolest z rozchodu.

Navazování nových vztahů je pro muže také způsobem, jak si vykompenzovat prázdnotu, která v jejich životě po odchodu bývalé partnerky nastala, a sociální interakce (včetně textování nebo telefonátů), na které byli zvyklí a kterým je teď ze dne na den konec.

Ženy s egem většinou nebojují tolik jako muži, proto je druhá fáze rozchodu u žen charakterizována spíše popíráním skutečnosti. Čekají s telefonem v ruce na zprávu od bývalého partnera, který jim jistě řekne, že to byl jen omyl, že je stále miluje a že se chce vrátit zpět. První týdny po rozchodu jsou u žen vyplněné prohlížením si společných fotek z dob, kdy bylo ještě vše v pořádku, pročítáním starých SMS a očekáváním telefonátu, který podle nich přeci musí dříve nebo později přijít.

Fáze rozchodu číslo 3: Odloučení – teď chci být raději o samotě

Jakmile přijmeme fakt, že se s námi milovaný člověk rozešel, můžeme konečně začít pracovat na vyrovnávání se s rozchodem. V hlavě si přehráváme klíčové události rozpadlého vztahu a snažíme se nalézt bod, kdy se vše začalo hroutit. Většina lidí se v této fázi rozchodu stáhne sama do sebe. Nechce se nám vytáhnout paty z bytu a omezujeme jakýkoliv kontakt s ostatními lidmi na minimum.

V této fázi rozchodu začíná i mužům, kteří se po rozpadu vztahu vrhli jako diví do práce, do společnosti či nových aktivit, pomalu docházet realita. Je to první – ale klíčový – krok na cestě k vyrovnání se s rozchodem, aby k němu ale mohlo dojít, musí si muži uvědomit, že jsou slabí a skutečně sami. A to pro jejich ego není vůbec, ale vůbec jednoduché.

Dokonce i ženy, které se se svými city svěřují mnohem snáz než muži, v této fázi rozchodu vyhledávají samotu a straní se rodiny i přátel. Sedět zavřená doma s balíčkem kapesníků po ruce a krabicí zmrzliny na dosah se v tomto okamžiku zdá mnohem snadnější než čelit lidem, konverzacím, a tak mnohdy i nutnosti přiznat, že vztah je skutečně u konce. Jakkoliv nežádoucí se to může zdát, je pro ženy v této fázi velmi důležité nepodléhat sebelítosti a snažit se chodit mezi lidi tak často, jak to jen jde.  

Fáze rozchodu číslo 4: Agrese a vztek – nesnáším tě, zlomil jsi mi srdce!

Jak se s rozchodem postupně vyrovnáváme, smutek se pomalu ale jistě mění ve vztek. Tento vztek má přitom celou řadu podob: vztek na ex partnera za všechna příkoří, která nám kdy způsobil (včetně samotného rozchodu), vztek sama na sebe, že jsme to, kam náš vztah směřuje, neviděli dřív a nedokázali předejít problémům nebo je včas vyřešit. Snažíme se najít konkrétního viníka, který za rozchod může: někdy je to v našich očích bývalý partner, někdy my sami, dost často oba dva.

Realita se u mužů začíná drát na povrch už ve třetí fázi rozchodu, ta čtvrtá je pak pro muže fází otázek a odpovědí: proč jsme se rozešli a kdo za to může? Je to fáze plná vzteku i smutku, emocí, které muž doteď pohřbíval hluboko v sobě a které teď konečně začíná procesovat. Ventilovat city je správné a potřebné a i když to muži většinou raději dělají v soukromí a nesvěřují se tolik jako ženy, je čtvrtá fáze rozchodu fází, ve které se pomalu ale jistě začínají smiřovat s tím, že jejich vztah je u konce.

I ženy si v této fázi rozchodu již připouštějí, že rozpad vztahu je definitivní. Trpí a zuří: zlobí se na partnera za jeho sobeckost a za to, že je opustil. Tuto fázi, v níž jsou ženy extrémně zranitelné, pochybují o sobě a trpí velkým strachem z budoucnosti, u nich často provází nenávist: ex protějšku přejí jen to nejhorší – je to koneckonců on, kdo může za to, v jak strašné a bezvýchodné situaci se teď nachází.

Fáze rozchodu číslo 5: Smlouvání – co musím udělat, aby se ke mně partner vrátil?

Tato fáze rozchodu není jenom o úsilí získat druhého zpět, ale také o snaze očistit se od pocitu vlastní viny. Zoufale smlouváme s ex partnerem či sami se sebou a snažíme se přijít na to, co jsme udělali špatně a co nyní musíme udělat pro to, aby se k nám vrátil. Přestože se navenek snažíme napravit své chyby a změnit se, tato fáze rozchodu je především o snaze zbavit se ukrutné bolesti, která nás po zániku vztahu ochromila.

V tomto okamžiku je to mnohdy jako odvykání si od závislosti (na drogách či alkoholu): ztracenou věc (partnera) chceme zoufale zpět, racionálně ale už mnohdy víme, že by to v dlouhodobém horizontu nepřineslo nic dobrého.

Tato fáze rozchodu u mužů je o tom, že si toho už spoustu uvědomili, možná dokonce odhalili chyby i na své straně a chtějí je napravit. Spousta mužů v páté fázi rozchodu své bývalé partnerky kontaktuje, sejdou se s nimi, někdy s nimi dokonce i znovu naváží sexuální kontakt a pokouší se vztah obnovit. Pokud to nevyjde (a to je většinou), smíření se s tím, že je navždy konec, je už na dosah ruky. Muž nyní i z vlastního pohledu udělal vše, co mohl, a vnímá, že je čas posunout se dál.

V páté fází rozchodu u žen nenávist často přechází ve vinu. Jejich pohled se otáčí o 180 stupňů (rozchod byl jen a jen jejich vina) a hlava se zaplňuje myšlenkami „co kdyby“ (Co kdybych na něho tehdy nekřičela? Mohlo být dnes vše jinak?). Opět jde o mechanismus vyrovnávání se se s bolestivou situací. Některé ženy v této fázi rozchodu raději žijí v nostalgických vzpomínkách na minulost, než by čelily nepříjemné přítomnosti.

Fáze rozchodu číslo 6: Deprese – partnera už nikdy zpět nezískám

V této fázi rozchodu si začínáme uvědomovat, jaká obrovská ztráta nás postihla. Máme strach, že náš život už nikdy nebude tak šťastný jako dříve, a obáváme se, že si už nikdy nikoho nenajdeme a budeme až do konce života sami. Hluboký smutek může přecházet až do mírné deprese, kdy se nám nechce nic dělat – i vstát ráno z postele se může zdát jako nadlidský úkol. Pocity beznaděje mohou provázet dokonce i fyzické bolesti, není to nic neobvyklého.

Muži v šesté fázi rozchodu znovu nacházejí důvěru sami v sebe i ostatní (jmenovitě ženy). Přehodnocují svoje potřeby a přání a pomalu se vracejí „do ringu“. Jsou si stále jistější, že dokáží žít bez bývalé partnerky a že mohou být znovu šťastní, ne-li šťastnější než kdy dřív. Získat ztracenou sebedůvěru a začít znovu věřit sobě i jiným není snadné, a proto tato fáze vyžaduje trpělivost a čas. 

Ženy propadající v šesté fázi depresi se stahují do sebe. Vyhýbají se společnosti a nevidí žádné světlo na konci tunelu: ví, že vztah se už zachránit nedá, zároveň si ale nepřipouští možnost, že by ještě někdy mohly být šťastné. Psychickou nepohodu provází u mnoha žen i fyzické příznaky: nespavost, nervozita, někdy dokonce i poruchy příjmu potravy. 

Fáze rozchodu číslo 7: Smíření – hledání nového já

Poslední fáze rozchodu je charakterizována tím, že jsme se konečně smířili s realitou: náš vztah skončil. Chápeme, proč jsme s bývalým partnerem byli, chápeme ale také, proč už s ním nejsme. Došli jsme k závěru, že můžeme být a budeme šťastní i bez něj. Po nepříjemném rozchodu se konečně opět cítíme sami sebou a víme, že od teď už to bude jen a jen lepší.

V sedmé fázi rozchodu si muži uvědomují, že proces rekonvalescence po rozpadu vztahu je dokonán. Zprocesovali všechny své emoce, odpověděli si na otázky a jsou připraveni vrhnout se do nového vztahu. Anebo také ne: někteří muži po projití všech fází rozchodu zjistí, že jsou spokojení sami se sebou a bez partnerky ještě nějakou dobu (týdny, měsíce nebo klidně i roky) zůstanou. 

Jakmile vztek, vina i deprese z předchozích fází rozchodu pominou, začínají se i ženy dostávat do mnohem pozitivnějšího stádia. Jejich mysl se uklidňuje a naděje na lepší zítřky je znovu zažehnuta. Ženy pomalu ale jistě sbírají střípky svého zlomeného srdce, obrňují se vůči tomu, co jim život přinese, ale také znovu získávají důvěru samy v sebe a ostatní. Jako fénix vstávají z popela a stejně jako muži se v této fázi mohou vrhnout do nových vztahů nebo zůstat spokojené a šťastné samy se sebou, než se znovu objeví „ten pravý“.

Poctivým projitím fází rozchodu ke šťastným zítřkům

Fáze rozchodu u mužů i žen nejsou jen uměle nastaveným konceptem, který nemá s realitou nic společného. Právě naopak: vychází z léta trvajícího výzkumu lidského chování a jako takové mají pro správné vyrovnání se s rozchodem velký význam. Projdou-li jimi muži a ženy popořádku, poctivě a beze spěchu, dá se očekávat, že z rozchodu vyjdou nejen „živí a zdraví“, ale dost pravděpodobně také bez výrazných jizev na duši, které by zásadně (a většinou negativně) ovlivňovaly jejich budoucí vztahy. 

Vyrovnávání se s rozchodem je proces, který má několik fází. U mužů a u žen, stejně jako u každého jednotlivce má svá specifika, řada aspektů je ale společná. Vyrovnat se s rozchodem může trvat týdny i měsíce, máte-li ale pocit, že se neposunujete, raději vyhledejte odborníka. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím, vyberte si. 

autor článku: Karel Chába

Související články:  Jak se vyrovnat s fázemi rozchodu