Ignoruje mě

„S manželem spolu žijeme 8 let, ale nejsem v tomto vztahu šťastná. Partner mě ignoruje. Nedá mi pusu, nepohladí mě, nepřitulí se, úplně ochladl. Máme dvě malé děti, o které se starám, celkově je toho na mě moc. Jsem neustále unavená. Jediná naše komunikace je o domácnosti, co je potřeba zařídit. Dětem říká, jak moc je miluje, ale mně už to dlouho neřekl. Jsem pak podrážděná ještě víc. Takový nebyl. Vůbec nevím, jak jeho ignoraci vůči mně řešit,“ dodává paní Dana.

Příběh, který prožívá paní Dana, je velmi častým tématem manželské poradny. Žena má pocit, že o ni manžel nejeví zájem, i přestože to dříve tak nebylo a měli spolu hezký vztah. Komunikace se omezí pouze na provozní věci domácnosti a dále již není rozvíjena. Žena to začíná vnímat tak, že ji muž ignoruje.

Pokud se někdo chová k druhému odtažitě a ignoruje jej, pravděpodobně má k tomu nějaký důvod. Toho si ovšem nemusí být zcela vědom. Ignorace vůči druhému může být zcela podvědomá reakce na nějaký impuls či podnět. Jak se v takových chvílích zachovat, když máte pocit, že vás váš protějšek ignoruje?

Ignorace a příběh paní Dany

Paní Dana má pocit, že ji její manžel ignoruje. Vnímá to, že nejeví o ni zájem, nedá jí pusu, nepohladí ji. Paní Dana touží po něžnostech. Ve skutečně paní Dana možná touží po tom, aby cítila, že je pro svého manžela důležitá. Pokud cítíme ve vztahu nejistotu a naše potřeba jistoty není naplňována, cítíme se ve stresu. Pokud stres narůstá, začneme se chovat podrážděně, nepříjemně a druhá osoba si to může vykládat tak, že ji už nemilujeme.

Pocit nejistoty možná právě prožívá i manžel paní Dany. Paní Dana se stará pouze o děti, domácnost a je neustále unavená. Možná si manžel paní Dany připadá jako „páté kolo u vozu“, protože na něj nemá nikdy čas a k tomu všemu je neustále podrážděná. Hledá tudíž jistotu lásky ve svých dětech.

Díky omezené komunikaci, kterou mají mezi sebou paní Dana a její manžel, je nemožné se ve vztahu posunout. Pokud si vzájemně nepromluví o tom, že má paní Dana pocit, že ji manžel ignoruje a pokud společně nezačnou mluvit jeden o druhém a o tom, jak se ve vztahu cítí, nemají šanci svoji situaci napravit. Pocit nejistoty a frustrace bude narůstat a manželé se budou vzájemně ještě více odcizovat.

Je také možné, že paní Dana si na sebe bere příliš mnoho. Neumí říci ne něčemu, co ji vysiluje a ničí. Možná manželovi ustupuje, neumí se projevit a určit si vlastní hranice. To ji zraňuje a ve vztahu začíná být čím dál více sebestřednější. Psychické a fyzické vyčerpání, nespokojenost ve vztahu, starost o děti a domácnost ji může přivést až k syndromu vyhoření. Bez ohledu na to, zda ji manžel ignoruje nebo ne.

Co dělat, když vás protějšek ignoruje

Pokud máte pocit, že vás protějšek ignoruje, na chvíli se zastavte a popřemýšlejte, zda je to skutečně tak. Zda opravdu to, jak se protějšek chová a jedná, je diametrálně odlišné od toho, jak se k vám váš protějšek choval dříve. Je možné, že přes svoji vlastní frustraci, únavu či cokoliv jiného, co vás zatěžuje, vnímáte druhého zkresleně a vykládáte si jeho chování zcela jinak, než ve skutečnosti vypadá.

Neoplácejte stejnou mincí. Pokud vás váš protějšek ignoruje, nechovejte se stejně. Tím byste danou situaci ještě více zhoršili a ve vztahu byste se od sebe začali ještě více odtahovat. Takovým postupem se nic neřeší, naopak tohle jednání vztah ještě více ničí a zraňuje. Hledejte příčiny toho, proč vás druhý ve vztahu ignoruje.

Pokuste se třeba po dobu dvou měsíců jít tou cestou, že se zaměříte na naplňování potřeb druhého. Někdy se musíte dostat k naplňování svých potřeb ze strany partnera tak, že budete nejdříve naplňovat vy ty jeho. A nebudete to po nějakou dobu ničím podmiňovat. 

Také můžete začít problém řešit tím, že druhému řeknete, že byste s ním/ní chtěl/a nastavit nová pravidla, jak se ve vztahu k sobě chovat. Nezačínejte tedy konkrétními jednotlivými problémy, které máte, ale nejdříve se spolu dohodněte na tom, jak celou situaci mezi sebou začít někam posouvat. Je velmi podstatné, abyste byli oba dva nastavení na to, že situaci společně chcete řešit.

Navrhněte, že se budete společně učit komunikaci. Nejde jen o to, že se naučíte dovednosti, která posunou vaše komunikační schopnosti, ale také se více propojíte. Jak na to najdete zde. 

Pokud se nacházíte ve vztahu a máte pocit, že vás protějšek ignoruje, že si vás nevšímá a vy nevíte, jak reagovat, jak se zachovat, příp. řešíte ve vztahu jiný problém, který vás trápí či ničí, neváhejte se obrátit na partnerského poradce v sekci konzultace.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů