Máte poslední dobou pocit, že váš vztah už není tak harmonický, jako dřív? Nejste ve vztahu spokojeni a připadá vám, že poslední dobou musíte řešit jeden problém za druhým?

Mnoho lidí v takové situaci má tendence vidět problém jenom v partnerovi. Partner je neorganizovaný nepořádník. Pořád na něco zapomíná. Je přecitlivělý. Moc na tom druhém visí a nechce nic dělat bez partnera.

Prostě na něm neustále vidí nějaké nedostatky, pomlouvají a nejsou spokojeni. Mají pocit, že za vše může jejich partner a sami jsou jen obětí.

V naprosté většině případů ale není problém jen na jedné straně

Lidé často vidí problém a jeho příčinu v druhém partnerovi. Vůbec si nepřipouští, že by třeba mohl být problém i na jejich straně. Dostávají se pak do fáze, kdy mají pocit, že mají na výběr jen málo možností. Buď se partnera pokusí změnit, případně se přizpůsobit tomuto nevyhovujícímu stavu, nebo ze vztahu prostě odejít. To ale obvykle vůbec nic neřeší. Je třeba nalézt novou perspektivu, která vám pomůže potíže vyřešit i bez změny toho druhého nebo rozchodu.

Typickým příkladem je, když jeden z partnerů obviňuje toho druhého z přehnané žárlivosti. Zatímco ten druhý se cítí ublíženě, protože má pocit, že partner ani trochu nežárlí.

Mohlo by se zdát, že problém je jasný. Jeden je příliš žárlivý, druhý vůbec.

Tak jednoduché to ale v naprosté většině případů není. Toto jsou jenom povrchové projevy nějakého společného vnitřního problému partnerů. Ti si bohužel ale tu pravou příčinu vůbec neuvědomují a zaměřují se pouze na žárlivost či nežárlivost.

Mají pocit, že každý z partnerů má ten svůj problém. Tak to ale není, mají jeden společný problém schéma žárlivosti a nežárlivosti. Každý z partnerů vyjadřuje jednu polovinu tohoto problému, každý z nich nese zodpovědnost za svoji polovinu. Nikdy to není jenom v tom jednom.

Příčina problémů bývá mnohem hlubší, než se může na první pohled zdát. Často se jedná o nějaká přesvědčení o sobě sama, nějaké zkušenosti a zakořeněné představy z primární rodiny, nebo získané v průběhu života.

Zůstaneme-li u žárlivosti a nežárlivosti, jeden z partnerů mohl být v minulosti se vztahu s přespříliš žárlivým člověkem a viděl, jaké problémy dokáže žárlivost způsobit. Proto se žárlivosti snaží vyvarovat. Na jakékoliv projevy žárlivosti reaguje podrážděně.

Nebo naopak třeba viděl, že jeden z jeho rodičů byl nevěrný, což rozvrátilo primární rodinu, proto je teď mnohem citlivější na náznaky nevěry a potenciální potíže, což se projevuje jako zvýšená žárlivost.

Nyní tyto vnitřní problémy působí potíže v jejich vztahu a pokud si je lidé sami v sobě nevyřeší, může to také skončit rozchodem.

Jedině pohledem do sebe sama a pochopením hlubších příčin a souvislostí můžete změnit váš vztah k lepšímu.

Pokud se budete snažit partnera změnit, aby se vyhýbal situacím, kdy byste na něj mohli žárlit, hodně rychle ho to přestane bavit a ničeho nedosáhnete. Čím víc se ho budete snažit změnit, aby byl takový, jakého ho chcete, tím víc se bude těmto vašim snahám bránit a problém se jenom prohloubí.

Pokud se s partnerem rozejdete bez toho, abyste si tento problém vyřešili, pravděpodobně v dalším vztahu zjistíte, že čelíte těm samým potížím na novo. Opět budete mít obavy, že je vám partner nevěrný, opět se budete trápit žárlivosti, protože ten skutečný problém v sobě jste rozchodem nevyřešili.

Nedokážete před opravdovou příčinou problému utéct k jinému partnerovi, musíte si ji nejprve sami vyřešit uvnitř vlastní mysli.

Nemusíte se hned rozcházet, ale jak to řešit?

Většinou to začne řešit ten, kdo silněji problém pociťuje. Pokud jste například žárlivější, nejprve si musíte uvědomit, že problém není jen ve vašem partnerovi. Není to jen o tom, že vám záměrně dává důvody k žárlení. Není vaším nepřítelem. Přestaňte ho stále z něčeho obviňovat, tím ho od sebe pouze odháníte.

Pokud se budete snažit partnera změnit, ničeho nedosáhnete. Pravděpodobně se bude bránit.

Musíte se zamyslet a pokusit se najít svůj vnitřní problém. Proč vám tyto konkrétní vlastnosti či činnosti vašeho partnera tolik vadí? Skutečně jsou to dobré důvody k žárlivosti? Jak hodně si věříte? Netrpíte nízkým sebevědomím? Zapracujte na svém sebevědomí a věřte svému partnerovi, že vás má rád a že mu na vás záleží. Odhalte v sobě tu pravou příčinu, proč tolik žárlíte. Možná vás v minulosti partner podvedl. Ale tohle je přeci úplně jiný člověk.

Jakmile příčinu odhalíte, snažte se zapracovat na jejím odstranění. Jedině až se vám podaří tyto vaše vnitřní problémy či bloky odstranit, budete moci prožívat skutečně spokojený partnerský vztah.

Ne vždy je snadné objevit a především odstranit ty pravé příčiny problému. Proto se nebojte oslovit odborníka na psychologii a partnerské vztahy, který vás celým procesem provede a pomůže vám odhalit příčiny vašich potíží.

autor článku: Karel Chába