Jak opustit partnera

Chcete opustit partnera, ale nevíte, jak mu to říci? Nebo ho chcete opustit, ale nevíte, zda to dokážete? Co proto máte udělat? O tom všem v dnešním článku. Někdo touží po lásce, někdo touží po rozchodu. Říci druhému, že jej opouštíme, nemusí být vždy jednoduché, zvlášť, když k druhému chováme pořád nějaké city. Můžete se trápit tím, jak mu to říci nebo zda vůbec zvládnete opustit partnera. V dnešním článku se na obě tyto roviny podíváme více dopodrobna.

Jak říci partnerovi, že jej chceme opustit

Každý rozchod je náročný a více či méně se dotkne každého člověka. Umět se rozejít, umět to druhému říci, že jej opouštíme, je svým způsobem dovednost, kterou ne každý umí. Jak nejlépe říci partnerovi, že jej chceme opustit, aby vše proběhlo v klidu?

Je dobré si uvědomit, že nemůžete ovlivnit chování druhého, můžete ovlivnit jen a pouze svoje chování. Na druhou stranu můžete udělat maximum proto, aby rozchod proběhl v klidu. Jak na to?

• Připravte předem partnera na to, že jej chcete opustit

Pokud partnera chcete opustit, tak než mu to řeknete, připravte ho na tento rozhovor. Napište partnerovi zprávu, že byste si rádi popovídali o ukončení vašeho vztahu. Tento krok má jednu velkou výhodu. Silné emoce, které partnera zastihnout při této zprávě, se do vašeho rozhovoru zklidní a pak se bude s partnerem mnohem lépe komunikovat.

• Promyslete si, co partnerovi řeknete a jak

Má smysl se zamyslet nad tím, co a jak partnerovi, kterého chcete opustit, řeknete. Už samotný rozchod je bolestivý pro obě strany, proto je důležité jednat empaticky. Buďte jasní, řekněte partnerovi, jak to cítíte a že chcete ze vztahu odejít, že jste se takto rozhodl/a. Stůjte si za svým. Pokud bude chtít s vámi partner diskutovat a rozchod vám rozmlouvat, ale vy přesto víte, že to chcete ukončit, zastavte debatu. Znovu jasně řekněte, že váš vztah končí.

• Pokud chcete říci partnerovi při rozchodu více věcí, napište si to

Pokud partnerovi, kterého chce opustit, chcete říci více věcí, napište si je. V takové situaci, kdy se s druhým rozcházíte, budou probíhat emoce a vy pak snadno můžete zapomenou na to, co jste druhému chtěli říci.

• Promyslete si, jakým způsobem partnerovi sdělíte, že jej chcete opustit

Jsou lidé, kteří druhému nedokáží říci do očí, že jej opouští. Je pro ně lepší varianta, když to tomu druhému mohou napsat. Pokud si myslíte, že to nedokážete, klidně to partnerovi napište, že jej chcete opustit. Připište i to, že ho prosíte o určitý čas, abyste to vstřebali a mohli si pak v klidu sednout a o vašem rozchodu se pobavit.

• Promyslete si, co vše budete muset s rozchodem zařídit

Říci partnerovi, že ho chce opustit, je jedna věc. S rozchodem ovšem souvisí i další věci. Budete si muset promyslet, co vše zařídit. Pokud máte společnou domácnost, děti, majetek, atd. Udělejte si seznam toho, co potřebujete s rozchodem zařídit.

Jak zvládnout opustit partnera

Pro některé lidi je nemožné si jen představit, že by partnera opustili. I když se ve vztahu necítí dobře, ví, že vztah nikam nevede, nemají tu sílu na to partnera opustit. Jsou na něm příliš závislí. Jak zvládnout opustit partnera? Jak to dokázat udělat, pokud mě vztah ničí, ubíjí a vím, že nikam nevede?

• Začněte přemýšlet, že partnera opustíte

I když si to prozatím neumíte představit, že partnera opustíte, zažíváte pocity viny, pocity, že jste špatný/špatná, že druhého chcete opustit, že rozbíjíte rodinu, atd., bude nutné se na opuštění partnera nejprve mentálně naladit. Vytáhněte tuto myšlenku z podvědomí do vědomé části mysli. Tohle je důležitý proces pro lidi, kteří jsou na druhém příliš závislí a nedokáží si zatím ani představit, že by partnera opustili.

Jen nad tím přemýšlejte, že chcete druhého opustit. Začnete si postupně zvykat na tuhle myšlenku a pak pro vás nebude tak nepředstavitelné, že byste partnera nemohli opustit. Rozvíjejte myšlenku do nejmenších podrobností. Opakovaně každý den se k myšlence vracejte. Odehrávejte si v mysli scénář, jak to uděláte. A to především ty části scénáře, které jsou vám nepříjemné.

• Vezměte si tužku, papír a pište

Pokud si na myšlenku, že opustíte partnera postupně zvyknete, může vás zarazit další věc. Ocitnete se v situaci, že nebudete vědět, co dál. Co dál, když partnera opustíte? Co budete dělat? Jak to zvládnete, když tady nebude? Vezměte si tužku a papír a začněte psát vše, co vás napadne k tomu, co budete muset udělat před rozchodem a po rozchodu, např. našetřit si peníze, abyste se mohla osamostatnit, najít si nové bydlení, najít si novou práci, vypořádat se finančně s partnerem, najít někoho, kdo vám pomůže se psychicky zklidnit a zvládnout celou situaci, vytvořit si prostředí přátel, za kterými můžete jít, když vám bude nejhůř, atd. Napište si vše, na co přijdete. Tento seznam vás zklidní, dodá vám jistotu, že to zvládnete i bez partnera.

• Učte se rozlišovat emocionální a faktickou rovinu věci

Velmi důležitý krok, když chcete opustit partnera, je naučit se rozlišovat emocionální a faktickou rovinu. S rozchodem přichází silné emoce. Můžou přicházet i výčitky, pocity viny, atd. To se vše odehrává na emocionální rovině, s touto budete muset pracovat, ať už sami nebo s přáteli či odbornou pomocí. Pak je rovina faktická. Vše, co je nutné v rámci rozchodu zařídit, např. nové bydlení, našetřit peníze, atd. Naučte se tyto dvě roviny od sebe oddělovat, bude se vám lépe zvládat rozchod a opuštění partnera.

• Vytvořte si kvalitní vztahové zázemí

Pokud chcete opustit partnera a máte pocit, že to sami nezvládnete, začněte si vytvářet kvalitní vztahové zázemí. Řekněte o svém záměru někomu, komu věříte a kdo vás podpoří. Může to být kamarád, kamarádka, kolegové z práce, rodina, atd. Je důležité nebýt na tohle sám/sama.

• Nebojte se říci si i o odbornou pomoc

Rozchod je vždy emocionálně náročný, proto se nebojte, pokud máte pocit, že to sami nezvládnete a potřebujete podpořit či zvýšit sebevědomí a vyhledejte odbornou pomoc. Může se jednat o vztahového poradce, psychologa či nějaké centrum, které vám poradí a podpoří vás. Tito lidé mají zkušenost s takovými případy, dokáží vám poradit, vést, nasměrovat, zklidnit.

Pokud ještě váháte a nevíte, co a jak máte říci partnerovi, že jej chcete opustit, jak to udělat co nejlépe a chcete se poradit, příp. potřebujete pomoc a psychickou podporu, neváhejte se obrátit na vztahového poradce v sekci konzultace. Je tady pro vás.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů