Pokud máte žárlivého partnera, tak jistě víte, jak složité je s ním vyjít. Určitě vám není příjemné to chování a destrukce vašeho vztahu. Máte pocit, že to už takto dál nejde a že se to jen zhoršuje? Nevěšte hlavu. Poradím vám, jak pomoci vám i žárlivému partnerovi a váš vztah zlepšit.Pokud partner uznává svůj problém, tak je možné situaci řešit. Za a) může docházet na terapii k nějakému odborníkovi, což je to nejlepší, co může udělat za b) společnými silami se můžete snažit žárlivost minimálně utlumit a situaci nezhoršovat. Domluvte se tedy na tom, že budete pracovat zde popsaným způsobem na zlepšování situace. Musíte s tím tedy oba souhlasit.V případě, že partner svou žárlivost popírá, tak vyhlídky na zlepšení situace jsou jen mizivé. Je to jako s alkoholikem. Teprve až když nemocný uzná, že nemá svou závislost na alkoholu pod kontrolu, tak se může začít léčit. Jestliže tedy žijete s partnerem/kou, který/á zatím svůj problém nepřiznává, doporučuji si přečíst článek Zůstat anebo odejít ze vztahu s žárlivcem?Jak bylo již napsáno, nejúčinnější je pokud dotyčná osoba dochází na terapie k odborníkovi. Pak zcela jednoznačně doporučuji se účastnit některého ze setkání a vyžádat si rad, jak se máte k partnerovi chovat a jak mu pomáhat.

Chcete být pravidelně informováni o nových článcích a videích?

Staňte se naším fanouškem na Facebooku Přihlaste se k odběru newsletteru

Jestliže se pokusíte řešit problém jen v domácím prostředí, tak doporučuji tyto věci

Vyměňte si role

Ukažte žárlivému partnerovi, jak se chová. Předveďte žárlivou scénku s pozice žárlivce. Následně mu popište, jak se cítíte jako oběť. Co si o něm a o té situaci myslíte. Ať partner/ka popíše co si myslí, jak se cítil/a, když jste ho/jí atakovali žárlivým projevem. Musí popsat jaké to je a tím by si měl/a uvědomit, jak se cítíte pokaždé, když žárlí. Mluvte o tom, rozeberte to a snažte se vzájemně vžít do situace druhého.

Pomáhejte budovat partnerovo/čino sebevědomí

Hlavním důvodem žárlivosti je nedostatečné sebevědomí. Pocit nelásky. Strach z rozchodu. Podporujte tedy partnera/ku v tom, aby se seberealizoval/a v nějaké činnosti. Chvalte ho/ji. Dávejte najevo svou fyzickou náklonnost. Buďte pozorní a dávejte najevo, že on/ona je ten/ta nej pro vás. Poukazujte na dobré vlastnosti a proč si ho/jí vážíte. Vysvětlujte, co pro vás znamená partner/ka.

Chovejte se tak, aby si nemohl/a myslet, že ho/ji nemáte rádi

Ovšem jen do míry, která je zdravá pro vztah. Nechovejte se ve společnosti lidí tak, abyste mohli partnera/ku trápit svým chováním. Nedělejte to, co by vám samotnému/né vadilo. Jednejte jako vyzrálá a sebevědomá osoba, která ví, kde je její místo. Někdy to partnerovi/ce neulehčujete právě svým nevyzrálým chováním ve společnosti. Dále si dávejte pozor na to, jak se vyjadřujete a co říkáte. Opět chovejte se jen tak, jak byste chtěli, aby se choval váš protějšek.

Mluvte o svých potřebách

Vysvětlete si, že například máte ze své přirozenosti chuť a potřebu komunikovat s jinými lidmi. Ovšem že na vaši lásce k partnerovi to nic nemění a chovali byste se tak s každým partnerem. Mluvte o tom, jaký vztah chcete. Řešte své vzájemné potřeby, které máte na partnera/ku a vztah.Buďte k sobě upřímní. Zas jen ve zdravé míře. Říkejte si o běžných věcech a zbytečně nic neschovávejte.autor článku: Karel ChábaSouvisející články:ŽárlivostŽárlivost a jak s jí zbavit?