Máte pocit, že je váš vztah vyhořelý? Jak to poznáte? Jde s takovým vztahem něco udělat? To vše v dnešním článku.

Zkuste si představit, jak vypadá vyhořelý člověk. Ztrácí chuť cokoliv dělat, nemá motivaci, je unavený, nálada řešit věci mizí, padá do apatie. Takto podobně to probíhá i ve vyhořelém vztahu. Dva lidé ztratili motivaci, vztah je nebaví, veškerá seberealizace v rámci vztahu je pryč. Nemají sílu cokoliv dělat nebo řešit. Velmi často je energie vyhořelého vztahu nulová.  

Proč dochází k tomu, že vztah vyhoří?

Co je na vině, že vztah vyhoří? Těch důvodů, proč se tak děje, je několik.

  • Vyhořelá osobnost

Velmi častým důvodem, proč vztah vyhoří, je to, že vztah tvoří vyhořelé osobnosti. Ze začátku to tak být nemuselo, ale tím, že jeden nebo oba dva partneři postupem času vyhoří, tento stav přenáší i do svého vztahu. Pak vztah přestane plnit svoji funkci, nenaplňují se potřeby ani jednoho z páru a vztah se jednoduše vyčerpá. To souvisí s dalším nejčastějším důvodem, proč je vztah vyhořelý.

  • Vyčerpání vztahu

K vyčerpání vztahu takovým způsobem, že se dostane do fáze vyhořelého vztahu, dochází v důsledku jednání a chování partnerů. Oba dva ze vztahu pouze berou a nic mu nedávají. Co je tím myšleno? Partneři se ve vztahu nevyvíjí, nepracují na svojí osobnosti, nerozvíjí vztahové dovednosti jako je komunikace, budování důvěry, respektu a úcty, nepodílí se aktivně na utváření společného času, atd. Ze vztahu jen berou, aniž by do něj cokoliv vkládali. Pak se stane, že se vztah vyčerpá a vyhoří.

  • Stereotyp

Další z důvodů, proč vznikne vyhořelý vztah, je ten, že i když jsou např. partneři spolu, tráví spolu dostatek času, někdy až příliš, přesto můžou spadnout do stereotypu. Dělají pořád stejné věci a začínají se nudit, začínají být nespokojený. Nesnaží se vztah oživit a aktivně jej utvářet novými impulsy či jinými zážitky.

Pokud stereotyp přesáhne určitou hranici, kterou partneři nejsou schopni unést a tento stereotyp je ničí, pak se z láskyplného vztahu může stát vztah vyhořelý. Nicméně jsou i lidé, kterým stereotyp vyhovuje a cítí se v takovém vztahu bezpečné. Ti ostatní přílišným stereotypem chátrají, stejně jako chátrá jejich vztah.

Co dělat s vyhořelým vztahem? Jde zachránit?

Bohužel, každý vztah má své limity a ne všechny vztahy jde zachránit. Pokud se dva lidé dostanou do takové fáze, že se podílí na tom, aby jim vztah vyhořel, ve většině případů takový vztah zachránit nelze. Proč tomu tak je?

Je to především z toho důvodu, že vyhořelý vztah se vyznačuje tím, že oba dva už nemají žádnou motivaci něco řešit, nějak se aktivně podílet na vztahu či se v něm realizovat. Ztrácí energii, jsou unavení, neumí spolu komunikovat. Nic je již nespojuje. Nejsou ochotni měnit názory a pohledy na vztah, na sebe sama a na partnera. Prevence je tou nejlepší cestou proti vyhořelému vztahu! Zachránit vyhořelý vztah stojí obrovské úsilí.

Předcházejte vyhořelému vztahu, vyplatí se vám to!

Jak předejít vyhořelému vztahu? Budete se muset na vztahu aktivně podílet a utvářet jej. Můžete rozvíjet a utvářet tyto věci a dovednosti:

  • Učte se společně komunikovat

Správná komunikace má svoje pravidla. Jak na to se dočtete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

  • Vytvářejte mezi sebou dohody

Dohody mezi partnery a jejich dodržování je předpokladem k bezproblémovému žití ve vztahu. Jak se takové dohody tvoří, si můžete přečíst v článku Partnerská dohoda.

  • Zajímejte se o svět druhého

Učte se poznávat svět toho druhého. Ne nadarmo se říká, že jsou muži a ženy z jiných „planet“. O tomto tématu se můžete dočíst více v článku Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše.

  • Budujte vztahové dovednosti

Mezi vztahové dovednosti patří nejen komunikace, ale také budování respektu, úcty, důvěry, schopnosti aktivně řešit a podílet se na řešení krizí ve vztahu. Buďte si oporou, měňte svá limitující přesvědčení, které máte vůči sobě, svému partnerovi a společnému vztahu. Aktivně hledejte nové cesty za vaším štěstím a láskou. Nenechejte vyhořet vztah, pokud vám na něj a na druhém skutečně záleží. Vzdělávejte se v těchto tématech. Navštivte kurz, přečtěte si knížku, jděte na přednášku. Rozvíjejte se jako osobnosti a to předávejte do vztahu.

  • Aktivně se podílejte na utváření vašeho vztahu

Buďte ve vztahu aktivní. Investujte svůj čas, svoje dovednosti, schopnosti, snažte se hledat nové impulsy, které váš vztah posunou. Bavte se s druhým o svých představách, rozvíjejte svůj vnitřní svět komunikací se svým protějškem, jak se cítíte, co prožíváte. Společně se budete k sobě přibližovat, více si porozumíte a budete se v mnohých věcech chápat. To vám pak přinese mnohem větší klid a bezpečí ve vašem vztahu.

Pokud máte pocit, že jste se ve svém vztahu dostali do bodu zlomu a nevíte, jak dál, potřebujete poradit, podpořit, uvědomit si věci, které možná nevidíte, neváhejte a objednejte se ke mně na zde.