Chcete-li krizi předejít či úspěšně řešit, musíte ji nejdříve rozpoznat a uznat, že váš vztah má nějaký problém. Občasná hádka není krize vztahu. Jak tedy poznáte opravdovou krizi vztahu?

Pročtěte si tyto příznaky nastávající či probíhající krize vztahu, a pokud v nich poznáte svůj vztah, jednejte včas a krizi vyřešte.

Už to není my, ale já a on(a)

Ztrácí se z vašeho vztahu duch společného soužití? Považujete se stále za pár, nebo už hrajete spíše každý sám za sebe a žijete si více svým životem bez výrazné spoluúčasti toho druhého? Pokud ano, máte problém a značí to krizi vašeho vztahu.

Ze spoluhráčů se stali protivníci

Partneři by spolu měli spolupracovat, a když se objeví nějaké neshody, měli by se je snažit vyřešit ke spokojenosti obou partnerů. Co když tomu tak ale není? Co když se z vás postupně stávají více protivníci, než partneři? Neustále si oponujete? Má jeden z vás potřebu nad svým partnerem zvítězit? To by se ve zdravém partnerském vztahu dít nemělo.

Už necítíte potřebu být partnerovi nablízku

Na počátku vztahu máte potřebu strávit se svým partnerem každou volnou chvilku. Je přirozené, že s tím, jak se váš vztah vyvíjí, tato potřeba mírně klesá. Občas je potřeba si najít volnou chvilku jen pro sebe a odpočnout si. Potřeba být partnerovi na blízku by však neměla úplně vymizet. Pokud zjistíte, že vám partner vlastně vůbec nechybí, značí to problém.

Žijete vedle sebe jako kamarádi

Připadáte si už jen jako kamarádi, kteří tak nějak vedle sebe žijí v jednom bytě? Přestali jste se dotýkat, líbat a hladit. Partner už vás sexuálně nepřitahuje?  Jste k sobě neteční a reagujete podrážděně, když po vás partner chce intimnosti? To bývají první náznaky nadcházející krize vztahu.

Nechce se vám řešit problémy partnera

Pokud si váš partner nechce na vás udělat čas, když ho opravdu potřebujete, nebo naopak, pokud vážně nemáte chuť se teď věnovat partnerovým problémům a věnovat mu chvilku svého času, máte problém. O tom by přece měl vztah být. Měli byste být schopni se spolehnout na svého partnera, že si na vás najde chvilku čas a bude se vám věnovat.

Vzájemná nevšímavost

Všimnul si váš partner na počátku vašeho vztahu každé maličkosti? Pochválil vám nový účes či stylové oblečení? A dělá to i nadále, po delší době společného soužití? Pokud se takováto základní všímavost z vašeho vztahu pomalu vytrácí, obvykle to značí nějaké hlubší problémy.

Nechuť ke společným aktivitám

Trávení společného času by mělo patřit mezi velice příjemné aktivity obou partnerů. Pokud jeden z vás nebo oba dva ztrácíte chuť trávit společný čas se svým partnerem, je to známka, že váš vztah již není takový jako dřív. Dejte si pozor.

Styl komunikace

Mluvíte spolu slušně a mile, nebo se do vaší komunikace pomalu ale jistě vkrádají úsečnost, ironie a sarkasmus? To, co dříve byla slušná a upřímná žádost, se změnilo v suchý příkaz? Pokud se vám dříve něco nelíbilo, snažili jste se to partnerovi sdělit mile, tak aby ho to příliš neranilo. Změnilo se to a teď spíše utrousíte ironickou poznámku bez ohledu na svého partnera?

Objevují se zabijáci lásky

  • Věčná kritika partnera
  • Upozorňování na chyby a slabiny

Pokud se některý z partnerů chová jako věčný kritik a neustále pouze poukazuje na nedostatky toho druhého, již nedává společnému vztahu šanci.

Co s tím?

Jsou vám některé z výše uvedených příznaků povědomé z vašeho současného vztahu? Pokud ano, máte štěstí, že jste je rozpoznali dříve, než bude pozdě. Promluvte si se svým partnerem a pokuste se vyřešit problémy ve vztahu. Pokud máte o svůj vztah opravdu obavy, vyhledejte odbornou pomoc. Kontaktujte mě a já vám pomohu předejít či vyřešit krizi vašeho vztahu. Díky mnohaleté zkušenosti v tomto oboru již vím, co v kterých situacích pomůže.

autor článku: Karel Chába

Související články: V jakém období vztahu přichází krize?Jaký udělat první krok, když nastane krize vztahu?