Bylo napsáno nespočet článků a rad, jak na to. Kdekdo radí, abyste se lépe oblékli, změnili účes, něco pěkného si koupili, abyste si říkali, že se máte rádi, abyste si stanovovali cíle, dělali to, čeho se bojíte atd. V některých případech to může pomoci a pomáhá. Záleží na tom, co vás přesně trápí a jak hodně máte nízké/vysoké sebevědomí. Nicméně jedná se spíše o řešení důsledku.Je to zase a jen zvyšovaní vašeho mínění o vás samých v určité oblasti života na základě něčeho konkrétního a hmotného. Něčeho mimo vás. Nemáte to tedy až tak pod kontrolou. Je to pořád ten starý a nevyhovující způsob myšlení a budování sebevědomí, který jste používali doteď. Nebo snad tím, že jste si koupili lepší výrobek než má kolega, jste si zvýšili sebevědomí v jiné oblasti života a navíc napořád? …silně o tom pochybuji, i když bych vám to takto jednoduše přál.Opravdové sebevědomí nemůžete vybudovat na základě toho, že něco získáte, někam „dojdete“, něco si koupíte. Je to jen na pár dní, týdnů… . Pokud opět narazíte na něco, co vám nevyhovuje, co se vám nepovede, co nesouvisí s onou věcí, kterou jste si pořídili, tak vaše nálada a sebeúcta budou na bodu mrazu. Je to tak proto, že pořád přemýšlíte jako dřív a používáte pořád ty staré šablony, které do vás naprogramovali rodiče – viz. článek Jaké jsou příčiny nízkého sebevědomí.Jak tedy na to? V tomto článku se zaměříme na tu stránku, která se týká spíše důsledků.

Čtěte motivační literaturu

Má to dva základní důvody. Vzděláváte se v dané problematice. Informace jsou naprosto klíčové. Když víte, jak dosáhnout svých cílů, tak už zbývá se jen vydat na cestu. Nejhorší je nevědomost, která ve vás vzbuzuje pocit beznaděje. Motivujte se. Když si přečtete o někom, kdo na tom byl ještě hůř než vy a teď je spokojený, tak si říkáte – je to možné, opravdu to funguje. Jedna z nejhlavnějších věcí při vybudování zdravého sebevědomí, je uvěřit. Když uvěříte, tak jste dosáhli svého cíle.

Dělejte to, čeho se bojíte

Vystavujte se záměrně situacím, kterých se bojíte. Například pokud  se už roky učíte AJ a děláte jen malé pokroky, tak hlavní příčina neúspěchu může být v sebevědomí. Jednoduše se bojíte jazyk používat a tak se vyhýbáte situacím, kdy máte mluvit. Když nemluvíte, nemůžete se zlepšovat. Paradoxně čím více umíte slovíček a pořád se bojíte mluvit, tím více se vzdalujete svému cíli.  Jděte do Irské hospody a donuťte se tam mluvit s lidmi. Zjistíte, že to za a) nic není za b) že nikdo neřeší, že nemluvíte plynule a tím si uvědomíte, že vaše obavy vás jen brzdí a k ničemu vám nejsou.

Chcete být pravidelně informováni o nových článcích a videích?

Staňte se naším fanouškem na Facebooku Přihlaste se k odběru newsletteru

Stanovujte si cíle

Začněte u něčeho jednoduchého a rychle dosažitelného. Postupně zvyšujte náročnost vámi stanovených cílů.  Vždy si řekněte, čeho přesně chcete dosáhnout (jak to vypadá), jak toho dosáhnete (tedy cesty) a do kdy toho dosáhnete. Jděte si za svým cílem bez ohledu na překážky. Pokud máte zatím slabou vůli, tak si svůj úkol rozfázujte na dny, hodiny. Jednoduše se soustřeďte jen na tyto hodiny, na tento den a dál se nedívejte.

Myslete pozitivně

Začněte myslet na to, co chcete. Pokud máte formulovat co chcete, tak tam nesmí být žádný zápor, nic co se týká vaší negativní představy. Tedy ne – nechci být chudý, nicméně mám to a to, jsem už teď bohatý. Nedělejte tu chybu, že neustále myslíte na to, co nechcete. Potom totiž nemůžete myslet na to, co chcete. Váš mozek se neustále zaměřuje na to, kam ve skutečnosti nechcete „dojít“ a vede vás tam. Například častá chyba partnerské komunikace je, že si vyčítáte neustále dokola, co vám vadí na chování protějšku. Ono se ale nic ze strany partnera/ky nemůže změnit, neb neříkáte, co byste chtěli. V tom je ta velká chyba.

Nestěžujte si

Uvědomte si, že za svůj život si zodpovídáte jen vy. Nikdo jiný nemůže za to, jak se máte. Pokud to pořád budete svádět na jiné, tak se nemůže nikdy pohnout z místa, neb věříte tomu, že s tím nemůžete nic dělat.

Kupte si nové oblečení a změňte image

Je to sice jen něco povrchního, nicméně může to splnit svůj cíl, tak proč ne.

Zaměřte se na to v čem vynikáte, na své pozitivní stránky

Jedna z mnoha pouček, jak zapracovat na svém sebevědomí je, abyste ještě více rozvíjeli to, co vám jde. Snažte se tedy vyniknout. Zdokonalit vaše přednosti a tím stoupat na svém žebříčku sebevědomí. Když vás ostatní pochválí nebo dokonce budou potřebovat vaši dovednost, požádají vás o pomoc, šéf vás vyzdvihne před celou firmou, tak vám to určitě posílí sebevědomí.Jak už bylo napsáno výše, tyto rady řadím do kategorie rychlé pomoci ke zvýšení sebevědomí. Mají svůj význam a ve chvílích, kdy si potřebujeme rychle ulevit a zvednout kuráž, mají své opodstatnění. Nicméně jak vyplívá z článku Příčiny nízkého sebevědomí, tyto rady nemusí být samospasné a trvalé. Vy totiž nepracujete s příčinami slabého sebevědomí. Tedy po tom, co vám rady na této stránce pomohly zvažte, zda se nepustit i do druhého kola a nezaměřit se na  příčiny. Pak dojde k trvalému zvednutí vašeho sebevědomí. Více se dočtete v článku Vzorce chování anebo se přihlaste na kurz sebevědomí. Držím vám upřímně palce.autor článku: Karel Chába