Dostane-li se vztah do krize, je to záležitost velmi nepříjemná, ovšem nikoli neřešitelná. V článku se podíváme na to, kdy a jak krize vzniká, jaké jsou její nejčastější příčiny, a jak se z koloběhu, který nikomu nepřináší nic dobrého, dostat ven. Je-li váš vztah v krizi a vy to chcete řešit, čtěte dál.

Krize ve vztahu vzniká proto, že každý vztah – a to v zásadě bez výjimky -, prochází určitými fázemi. Tyto fáze jsou více či méně předem  dané, ale bohužel jen málokdo o nich ví. Jen málokdo se tak dokáže dobře připravit, aby na ně mohl smysluplně reagovat.

Ve fázi zamilovanosti je krize ve vztahu ještě daleko

První fáze je klasická fáze zamilování. Každý ji samozřejmě prožívá jinak – někdo silněji, někdo méně, někdo v jejím vlivu zůstane měsíce, jiný i více než rok nebo dva. Jsou ale i lidé, kteří si svoji zamilovanost odbudou za pár dní nebo týdnů. Jinak řečeno: u každého je první fáze jinak dlouhá, ale projde si jí každý vztah.

Ve fázi zamilovanosti lidé více či méně věří tomu, že před nimi jen ten pravý, že právě s ním by všechno mohlo být skvělé, jsou zkrátka přesvědčeni o tom, že si rozumí, že si vyhovují, a že jsou jako jedno tělo a jedna duše.

Krize má předzvěst ve druhé fázi vztahu

Po fázi zamilovanosti přejde vztah přirozeně do fáze druhé. V ní začne pocit zamilování opadávat nebo odezní úplně. Lidé začnou vidět na svém protějšku nedostatky, což je přirozené. Většině lidí ovšem dělá velký problém přijmout jedinečnost člověka, který stojí před nimi.

I v této fázi si partneři nicméně pořád dokážou představit, že to půjde, a že se vše vyřeší. Myslí si, že partnera změní, že se postupem času vše zlepší a vztah se zase dostane do stádia jako na začátku. Často o tom mluví a stále ještě u nich převažuje pozitivní založení nad tím negativním. Myšlenky na krizi, rozchod nebo případně nevěru se v tomto stádiu ještě neobjevují.

Lidé neumí komunikovat, proto se jejich vztah dostává do krize

Nicméně už v tomto období si partneři začnou vysvětlovat, co jim ve vztahu vadí, začnou se prosazovat a mají potřebu to, co je frustruje, řešit. A tady začíná první problém: ukazuje se totiž, že neumí komunikovat. Většina lidí se bohužel domnívá, že komunikovat umí, a v poradně mi tvrdí, že o problému často a dlouze mluví. Moje zkušenost však říká následující: mluvit umí každý, komunikovat ale jen málokdo. Mluvit znamená vyměňovat si informace bez pravidel. Komunikace má naopak jasná pravidla, která mají zamezit tomu, abychom se při každé výměně informací dostávali do problémů.

Jednoduchý způsob, jak zjistit, jestli komunikovat umíte nebo ne, je následující. Zavzpomínejte a uvědomte si, v kolika diskuzích s partnerem, kdy jste řešili menší či větší problémy svého vztahu, jste se po jejich skončení cítili lépe, než před jejich začátkem. Bavím-li se o tomto s lidmi, ukazuje se, že celých 90 % problémů, které se lidé snaží řešit, vyústí v problémy ještě větší, které se neustále odsouvají a lidé je nedokáží vyřešit. Z toho jasně plyne, že neumí komunikovat. Jen mluví bez pravidel a nemohou se hnout z místa.

Když krize ve vztahu propukne naplno

Ve druhé fázi se tak kupí problémy, situace se neřeší, nenaplňují se potřeby a narůstá frustrace. Láska začíná upadat, prohlubuje se negativní vnímání protějšku a vztah se dostává do fáze číslo tři. Lidé začínají cítit silné tlaky, averzi, nenávist a zlost. Hádky s partnerem se neustále stupňují, protože lidé spolu stále neumí komunikovat, neznají potřeby svého protějšku a takto to pokračuje pořád dál a dál.

Partneři si uvědomí, že už nejsou jako jedno tělo a jedna duše, že je před nimi někdo jiný, jedinečný, někdo, kdo má své chyby, které ale oni nejsou schopni akceptovat. Začínají také vnímat, že do jejich vztahu stále více zasahuje rozdíl mezi mužem a ženou. Propadají beznaději, že si s partnerem ve vztahu už vůbec nerozumí, jsou frustrovaní, že nejsou naplňována jejich očekávání z dob, kdy do vztahu vstupovali. A krize je v plném proudu.

Jaké jsou její nejčastější příčiny? Lidé spolu neumí komunikovat, neznají svoje potřeby a potřeby svého protějšku, nerespektují jedinečnost svého partnera a obecně rozdíly mezi mužem a ženou. To jsou důvody, kvůli kterým se vztahy často dostávají do krize.

Řešte krizi ve vztahu: naučte se komunikovat a respektovat svého partnera

Pokud se lidé chtějí z krize dostat, musí přejít do čtvrté fáze. To znamená, že se musí začít učit dovednostem a pracovat na tom, aby společně odstranili příčiny, které krizi jejich vztahu způsobily.

Nachází-li se váš vztah v krizi, nejprve si oba sedněte a přečtěte si tento článek. Pokud se shodnete, na tom, že tento problém skutečně máte, dohodněte se, zda s ním chcete něco dělat. Je-li vaše odpověď kladná, stanovte si dny a čas v týdnu, kdy se budete věnovat jeden druhému a učit se komunikačním dovednostem. S tím vám pomůže článek „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“.

Až nové dovednosti nabudete, začnete se soustředit na partnerské potřeby, které najdete podrobně popsané v článku „Partnerská dohoda“. Jakmile zvládnete i je, přečtěte si článek „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“ a zabývejte se tím, jaké jsou rozdíly mezi mužem a ženou. Na základě tohoto článku byste měli být schopni pozvat jeden druhého do svého světa, do světa muže a světa ženy, a trochu svého partnera zasvětit do toho, jaký má ten váš svět specifika, jak muž a žena vnímají jednotlivé věci a co potřebují k tomu, aby se cítili dobře.

Pokud si váš vztah prošel všemi fázemi, dostal se až do období krize a vy ani po přečtení článků, které byly zmíněny, nevíte, jak z ní ven, obraťte se na mě. Se vztahy v krizi mám dlouholetou zkušenost a rád pomůžu i s tím vaším. Typy konzultací, které nabízím, najdete pod odkazem Konzultace.

autor článku: Karel Chába