Je na vás manžel zlý? Jaké jsou nejčastější důvody toho, že to tak je? A jak se v takové situaci můžete zachovat, abyste se ve vztahu posunuli a vám se ulevilo? O tom všem v dnešním článku.

Důvodů, proč je na vás manžel zlý, může být mnoho. Jsou však dva nejčastější, s kterými se často ve své praxi setkávám. Jaké?

  1. Stres – spouštěč toho, že je na vás manžel zlý

Pokud je na vás váš manžel zlý, nechová se k vám hezky, je neustále podrážděný, ale dříve se takto neprojevoval, může být na vině stres, který je až příliš velký. Muž si s ním nedokáže sám poradit a ventiluje to v manželství a vztahu nepatřičným způsobem, který vám ubližuje.

Možná váš muž řeší problémy, o kterých nevíte. Možná se mu v práci či životě nedaří tak, jak by si přál. To vše může způsobit, že je manžel pod silným stresem a tlakem, a díky tomu je na vás zlý. Častým spouštěčem stresu bývá také u můžu kolem 40ti let i to, že se u nich objeví krize středního věku. Hodnotí svůj život, mají pocit, že nic nezažili, že všechen svůj čas dávali jen rodině.

Stres může vyvolávat i to, že se muži často cítí v jakémkoliv ohledu málo potentní. Nejen v intimní oblasti, ale také ve smyslu toho, že nedokáží již stihnout tolik věcí jako za mlada, že špatně spí či mají první zdravotní potíže. I tohle může způsobit, že je na vás manžel zlý. Stres může vyvolávat i třetí osoba, která se ve vašem vztahu objeví. Váš manžel pak může před vámi něco skrývat a může být na vás zlý.

Bohužel, pokud prožíváme stres, zlobu, zmatenost, velmi často ji ventilujeme zlým chováním ke svému protějšku. Blízkost ve vztahu má mnoho výhod, ale má i své nevýhody. Čím blíže jsme si ve vztahu, tím více se dokážeme zraňovat. Čím více máme někoho rádi, tím více dokážeme být tím člověkem zraňováni. Krize, hádky, nevěra, stres, úzkosti, nespokojenost a podobně, se podílí na zlém chováním vašeho manžela.

Co můžete dělat vy, když je manžel ve stresu a je na vás zlý?

Pokud je váš manžel pod stresem a je na vás zlý, bylo by ideální si společně v klidu sednout a popovídat si o tom, co se děje. Než tak učiníte, zaměřte se nejprve na sebe samu. Uvědomte si, jak jste do teď k manželovi přistupovala, jak jste se k němu do teď chovala. Je totiž dost možné, že když manžel, který je na vás nyní zlý, řeší něco problematického, může se vám to bát říci. A to vytváří stres. Může se bát, že byste jej neposlouchala nebo že byste ho shodila, či tyto věci použila proti němu.

Setkávám se ve své poradně často s tím, když muž, který je zlý na svoji ženu, říká, že dřív takový nebyl. Do tohoto stavu se dostal v momentě, kdy ženě párkrát něco řekl a ona ho poté svými výroky ponížila, srazila či zesměšnila. Nabyl dojmu, že si s ní nelze v klidu a normálně promluvit.

Než se se svým mužem pokusíte promluvit, zamyslete se nad sebou a nad tím, jak se svým manželem jednáte. Jak na něj můžete působit, čím se na situaci, že je na vás manžel zlý, můžete sami podílet. Díky tomuto přístupu si můžete něco zásadního uvědomit a změnit to. Tímto vaší situaci ve vztahu a manželství můžete výrazně pomoci. A oběma se uleví.

Jak komunikovat s manželem, který je na vás zlý a je ve stresu?

Pokuste se s manželem o věcech mluvit. Jak na to?

  • manželovi nic nenegujte
  • nic manželovi nevyčítejte
  • nerozčilujte se nad tím, že vám to měl říci již dávno
  • snažte se ho vyslechnout
  • dejte mu emocionální podporu
  • buďte v klidu
  • snažte se proniknout do problému, proč je váš muž na vás zlý

Pokud se vám manžel, který je na vás nyní zlý, alespoň trochu otevře, berte to jako první předpoklad toho, že se v manželství a vztahu můžete společně posunout. Pokud se vám nebude chtít otevřít a bude říkat, že se nic neděje, upřímně mu popište, jak se v této situaci s ním cítíte.

Pokud je na vás manžel zlý, popisujte situaci, jak se vy sama za sebe v dané situaci cítíte. Např. „Když jsi minule přišel a zvýšil si na mě hlas, cítila jsem se přitom ohrožená a nemilovaná. Měla jsem pocit, že něco dělám špatně. Bylo mi to líto.“

Opište danou situaci a svoje pocity vyjádřete v 1. osobě jednotného čísla, např. JÁ jsem se takto cítila, když si udělal to a to. Když si mi řekl to a to, cítila jsem se tak a tak. Následně dejte manželovi prostor, aby si o těchto věcech popřemýšlel. Nabídněte mu, že za vámi může kdykoliv přijít a mluvit s vámi.

Takový styl komunikace použijte i v případě, kdybyste se bavili i o nevěře. Pokud máte pocit, že je vám partner nevěrný, neútočte na něj. Zkuste se k tomu rozumně postavit a stejným způsobem mu popište, jak se cítíte ve vztahu s ním. Pokud vám manžel, který je na vás nyní zlý, začne věřit, je to lepší, než kdyby se vám bál cokoliv říci. Takto se můžete ve vztahu posunout.

2. Problémy s vlastní osobností – spouštěč zlého chování vašeho manžel

Každý má nějakou osobnost, která se utvářela v našem dětství a na které se podíleli výchovou naši rodiče/vychovatelé. Spousta lidí je se sebou vnitřně nespokojená, a zároveň si je vnitřně sama sebou nejistá. Tohle se může navenek projevit zlým, vulgárním chováním vůči svému protějšku. Cokoliv, co není podle jeho představ, co mu nevyhovuje, jej rozhodí a je zlý. Někdo takového člověka nazývá cholerikem.

Takový člověk se většinou takto chová po celý vztah. Je zlý, vznětlivý, snadno ho vše rozhodí, neumí se ovládat. První epizoda přichází poté, co zamilovanost ze vztahu vyprchá a druhý si začíná být svým protějškem jistý.

Takový člověk často po tom, co skončí jeho zlé chování, lituje, ale nedokáže lítost projevit a tváří se, že se vlastně nic nestalo. Stává se, že se po hádce a zlém chování začne i nadměrně omlouvat, že už se to nikdy nebude opakovat. Taková situace se samozřejmě musí řešit způsobem, který je funkční. Jak na to?

Jak řešit zlé chování manžela?

Pokud se takto manžel chová, je na vás zlý, bylo by vhodné, kdyby manžel sám se sebou začal pracovat. Vhodná je návštěva psychologa či dlouhodobá psychoterapie. Většinou to ovšem nefunguje tak, že byste k manželovi přišla a řekla mu: „Jsi na mě zlý, jdi na psychoterapii.“ Takto byste tu situaci nevyřešila.

Zde je důležité, abyste k němu přistoupila a komunikovala podobným způsobem, jako jsem popisoval výše. Popsat mu, jak se ve vztahu s ním cítíte, co to s vámi dělá. Zamyslete se nad tím, co byste s tou situací mohla udělat vy. Jak se společně začít bavit, jak na něj můžete reagovat, co byste měla říkat, aby manžela věci nevytáčely a nebyl na vás zlý.

Je důležité, aby i muž řekl, co je ochotný měnit. Pokud si ovšem čtete článek vy, pak tento problém řešíte a měla byste začít u sebe. Snažte se druhému porozumět, co se v druhém odehrává, proč je zlý. Pak navrhněte jasná řešení, co s tou situací budete dělat, abyste se vzájemně posouvali ve vztahu. 

Pokud budete řešit situaci a bude to nepříjemné, můžete se zkusit propojit tím, že si vezmete tužku a papír a situaci, kde byl na vás manžel zlý, si podrobně proberete. Řekněte každý sám za sebe, co by vám vyhovovalo, co zásadního můžete v danou chvíli udělat příště jinak, aby se situace nerozjela natolik, že zlé chování manžela nepřekročí určitou hranici.

Pokud se spolu naučíte takto spolupracovat, dá se taková situace ve vztahu řešit. V každém případě by bylo vhodné, kdyby manžel začal chodit na psychoterapii.

Pokud si sami pořád nevíte rady, co můžete se zlým chování vašeho manžela udělat, určitě se mi ozvěte a domluvte si konzultaci. Společně probereme vaši situaci a najdeme řešení, které vás posune tím správným směrem. Konzultaci si můžete domluvit zde.

 Autor: Karel Chába