Manžel je něčím zaseknutý

Máte pocit, že manžel je doma něčím zaseknutý? Je nemluvný a nerozumíte, co se s ním děje? Děláte si starosti a nevíte, jak se zachovat? Dnešní článek vám napoví, jak k celé záležitosti můžete přistoupit, abyste se ve vztahu posunuli.

Paní Světlana popsala svoji situaci takto: „Před pár měsíci manžel nastoupil do nové práce. Vše bylo v pořádku, ale poslední dva měsíce si o manžela dělám starosti. Je něčím zaseknutý a já nevím, co se děje. Nikdy předtím takový nebyl. Vždy byl výřečný a komunikativní. Bohužel, když se jej zeptám, neodpovídá nebo je podrážděný. Nechce se mnou o ničem mluvit. Nevím si rady, co mám dělat a už jsem z toho zoufalá.“

Jak se postavit k situaci, když je manžel něčím zaseknutý?

Tlačit na manželka, který je něčím zaseknutý, je zcela zbytečné. Čím více tlačíte a chcete dané situaci porozumět, tím více se zaseknutý manžel může stahovat do sebe. Proto je důležité v takové situaci, jakou prožívá i paní Světlana, na nic netlačit a raději zaměřit pozornost jinam. Co můžete v dané situaci dělat?

Udělejte si čas sama pro sebe a popřemýšlejte nad věcmi, proč by váš manžel mohl být zaseknutý. Následující otázky vám pomůžou se na danou situaci podívat z většího nadhledu.

1. Popřemýšlejte si o tom, na co si manžel v poslední době nejčastěji stěžoval. Co vám zaseknutý manžel často vyčítal? S čím byl nespokojený? Čeho se mu nedostávalo? Co jste neplnila či přehlížela? Když si uvědomíte tyto věci, můžou být vodítkem k tomu, co se u vás nyní děje.

Jedná se o manželovy nenaplněné potřeby, např. stěžoval si manžel, že váš intimní život je minimální nebo pokaždé, když chtěl vyrazit s přáteli byl od vás zkritizovaný? Potřeboval více času na své koníčky nebo jste jej zahrnovala povinnostmi a on se díky tomu mohl stáhnout? Tyto a podobné otázky si zkuste položit. Uvidíte, na co přijdete. Sepište si vše, co vás napadne na papír. Pak se k tomu můžete vrátit.

2. Uvědomte si, jak jste s manželem v poslední době mluvila? Často jste jej za něco kritizovala či nadávala mu? Nebo jste naopak s manželem vůbec nemluvila, nevěnovala mu pozornost, když s vámi chtěl mluvit nebo vám něco říci?

3. Zapřemýšlejte nad tím, co se stalo v době, kdy jste si začala všímat, že je manžel něčím zaseknutý. Co se v té době ve vašem vztahu a v životě manžela dělo? O čem mluvil? Stalo se něco v jeho práci? Dostával těžké úkoly? Seznámil se s novým člověkem? Začal dělat nový koníček? A podobně.

4. Začněte naplňovat manželovi, který je něčím zaseknutý, jeho potřeby. Vše, co se mu v manželství nedostávalo a často vás o to žádal, zkuste postupně naplňovat. Vyjděte mu vstříc a zjistíte, že manžel je mnohem více nakloněn ke komunikaci s vámi.

5. Připravte se na možné scénáře. To, že nevíte, co se s vaším manželem děje, vás jistě znervózňuje. Nejistota je horší než nepříjemná jistota. Připravte se na to, co by se mohlo skrývat za jeho chováním. Čím více budete uvažovat o různých možnostech v době, kdy s vámi váš zaseknutý manžel nechce mluvit a nic řešit, tím lépe budete připravena na možné varianty toho, co se mohlo stát a v klidu si promyslíte, jak vhodně a efektivně můžete reagovat.

Možných variant, proč je manžel něčím zaseknutý, může být mnoho. Zde uvádím jen pár příkladů, abyste si mohla popřemýšlet nad tím, jak byste v danou chvíli reagovala, kdybyste se dozvěděla tyto informace: je v tom žena, je v tom muž, manžel dostal výpověď, manžel se zadlužil, manžel nezvládá práci a je pod tlakem, manželovi umřel někdo blízký, manžel je v něčem nejistý a sám neví, jak má danou situaci řešit, atd.

Jak dále pracovat s manželem, který je něčím zaseknutý?

Zkuste si dát nějaký čas (např. 2 měsíce), po který začnete naplňovat manželovy potřeby, které jste si uvědomila. Vyvarujte se hodnocení vaší situace a manžela, kritizování vašeho muže, že něco dělá či nedělá a zaujměte neutrální postoj. Staňte se pozorovatelem vašeho vztahu.

Vyjádřete manželovi podporu ve formě toho, že jste tady, kdyby vás potřeboval, že s vámi může počítat, že spolu vše zvládnete. Ukažte mu, že ve vás má životního parťáka, který stojí po jeho boku, i když možná prožívá těžké období a vy nevíte, čím je zaseknutý.

Uvědomte si, že váš zaseknutý manžel může prožívat něco, s čím si sám úplně neví rady, je frustrovaný a neumí danou situaci řešit. Možná nechce před vámi vypadat, že něco nezvládne, nebo možná dělá právě něco, čím vás může zranit. Buďte připravena na „vše“ a pokud mu nabízíte podporu, stůjte si za tím i ve chvíli, kdybyste zjistila něco nepříjemného. Naučit se pracovat ve vztahu se zraněním, je jedna z klíčových dovedností. Jedině spoluprací obou manželů či partnerů se můžete ve vztahu posunout.

Pokud prožíváte podobnou situaci jako paní Světlana s manželem, který je něčím zaseknutý, vyzkoušela jste věci, které jsou popsané v článku, ale nevšímáte si žádného posunu a už dochází vám nápady, jak danou situaci řešit, obraťte se na vztahového poradce v sekci konzultace. Možná potřebujete nezávislý pohled třetí strany, abyste se na celou situaci mohla dívat jinýma očima a s větším odstupem.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů