Na co byste si měli dát pozor, než do nového vztahu skočíte po hlavě

Po dlouhé době hledání se vám konečně podařilo najít nového partnera či partnerku, se kterými to vypadá docela dobře? Cítíte se spolu příjemně a začínáte uvažovat o tom, že byste byli rádi, kdyby z toho bylo něco víc než jenom chození? Začínáte se těšit na vážný vztah?

Gratuluji. To je pro vás skvělá zpráva!

Ale ještě než předtím, než se zavážete k něčemu vážnému se zamyslete a pokuste se na vašeho nového partnera a váš dosavadní vztah podívat pokud možno objektivníma očima.

Nenajdou se nějaké prvotní náznaky, že vaše soužití by nebylo až tak docela ideální? Nedává již teď nějak najevo, že by se mohl v budoucnu proměnit v násilníka či velkého manipulátora?

Čeho byste si měli všímat, chceteli předejít nepříjemným překvapením?

Prvním náznakem, že vaše budoucí soužití by nemuselo vypadat až tak růžově je, když se nový partner snadno a rychle naštvává. Nedejbože, pokud ho něco rozčiluje tak, že kolem sebe hází věcmi. V takovém případě se podívejte, kdo nebo co je cílem jeho vzteku. Pokud se tak chová k cizím lidem nebo dokonce k vám, je to varovné znamení. A i když se takto vzteká pouze na neživé věci, dobré znamení to není. Je naprosto nepřijatelné, aby váš partner používal vztek k tomu, aby ve vás vzbudil strach a přesvědčil vás k něčemu, do čeho se vám vůbec nechce.

Lhaní a tajnosti

Stává se vám často, že partnera přistihnete při lži? Když se ho ptáte na jeho minulost či rodinu, je tajemný jako hrad v Karpatech? Tajnůstkářské chování a přílišné lhaní je varovným signálem. Chcete mít partnera, který vám neustále lže? Umíte si představit, že budete ve vztahu bez důvěry, kdy si nemůžete být jisti, že vám ten druhý nelže? Proč dělá takové tajnosti? Co vlastně skrývá? Nějakou temnou minulost? Za něco se stydí?

Majetnické chování a manipulace

Dává vám i okolí partner najevo, že teď patříte jemu? Rozčiluje ho, když se bavíte s jinými muži, nevidí rád, když někde chodíte bez něho? Snaží se vás manipulovat do situací, které vyhovují jemu, ale vám jsou nepříjemné? Neustále se vás ptá, kde jste byli, s kým jste tam byli, co jste dělali? Ovládání, přehnané nároky na pozornost či čas toho druhého, to vše se potom přenese i do vážného vztahu a přestože teď vám to možná nemusí připadat tak zlé, brzy by vám partner ze života začal dělat skutečné peklo.

Nevyřešené předchozí vztahy

Zmiňuje se často o své bývalé? Často spolu komunikují? Prostě ještě nemá vyřešenou minulost? Od takového člověka dejte raději ruce pryč. Není ještě připraven na skutečný a kvalitní vztah s někým novým. Stále se utápí v minulosti a dělá si naděje, že třeba svoji bývalou získá zpět. Najděte si raději někoho, pro koho budete vším.

Slovní či fyzické napadání

Časté urážky či nadávky, ponižování a v krajním případě i facky či fyzické napadení. Tady vůbec není co řešit. S takovým člověkem okamžitě ukončete vztah. Podobně jako v předchozím případě i zde jsou vyhlídky černé. Život s násilnickým člověkem by pro vás bylo peklo. To přece nemáte zapotřebí. Vy si zasloužíte někoho, kdo vás nebude verbálně ani fyzicky napadat.

To všechno jsou vážné náznaky, že vážný vztah s tímto člověkem nemusí být vůbec ideální. Pokud by se objevily ve dlouhodobém vztahu, bylo by třeba na nich pracovat. Ale pokud jste teprve v začátcích a poznáváte se, zvažte, zda v tom vůbec pokračovat dál.

Zda by pro vás nebylo lepší si najít někoho bez těchto nepříjemných vlastností. Pokud vás zajímá, jak vy sami můžete s těmito problémy pracovat, přečtěte si články zde na webu, nebo mne kontaktujte.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

9 komentářů u „Na co byste si měli dát pozor, než do nového vztahu skočíte po hlavě

  Jana Červen 22, 2016

  Zdravím, měla jsem v sekci Rozchod a návrat dotaz ohledně nečekaného rozchodu. Mám ještě jeden dotaz, který se vztahuje k tématu varovných signálů v novém vztahu. Partner zřejmě v sobě nemá ukončený vztah k exmanželce, je tím pro nás konec – chápu. Je zde zvláštnost v jeho životě. Jeho matka, čerstvá vdova, se přestěhovala a bydlí s jeho „ex“ a jeho dcerou. Vídá se s ním jako synem, a průběžně jej informuje o životě jeho dcery, a tím potažmo i exmanželky. Mělo to pro mě být varovným signálem? Má ten člověk šanci, že se od bývalého vztahu někdy vůbec odstřihne? Vztah považuji za ukončený, jen mě zajímá, zda jsem věnovala dost pozornosti kritickým signálům. Chci sobě i jemu rozumět. Děkuji.
   Karel Chába Červen 24, 2016

   Dobrý den, nejde paušalizovat. Ano, může to být problém, ale i nemusí. Záleží na emoční vyzrálosti dané osoby. Vy nejlépe můžete posoudit, jak na tom partner byl a jak se choval. Z toho vycházejte.
  Hana Červenec 31, 2016

  Dobrý den, rozvod jsem zavinila já, nechtěla jsem je ale s manželem nebyla domluva,když zjistil mojí ukončenou známost-mileneckou.Měla jsem vyčítky rozpadu manželství.Manžel měl také malý románek,ale na základě mé nevěry.Po rozvodě jsem bydlela necelý rok v bytě. Vycházeli jsme dobře,nyní jsem odstěhovaná , stále se stýkáme, ale já si musím zvykat na nový byt a vše co náleží k novému životu, ale nikam jsme se až tak neposunuli,veškeré rozhodování je na mě.Druhý partner čeká v povzdálí jak si vyřeším to svoje a trápí se, že se neumím rozhodnout. Máme už dospělé syny, kteří bydlí samostatně. Mají náhled , že jsme pitomí jak vedem život. Mojí přítelkyně rovněž nemůžou pochopit, jak to vedem.
   Karel Chába Srpen 2, 2016

   Dobrý den, když se nedokážete rozhodnout sama a jste v konfliktu svých pocitů a myšlenek, potřebujete odbornou pomoc. Doporučuji vám tedy, abyste ji vyhledala.
  Dalibor Říjen 23, 2016

  Jsem šťastně ženatý 25 let. Co mám dělat? Myslíte, že je to otázka idiota a že na ní nelze odpovědět? Děkuji.
   Karel Chába Říjen 26, 2016

   Dobrý den, bohužel jste nenapsal k dotazu pointu, v čem spočívá problém. Zda máte milenku, „pálí vás dobré bydlo“, atd.
    Vladimír Říjen 26, 2016

    Děkuji za odpověď. Jste moc dobrý. Stydím se za svoji otázku. Nezlobte se.
  Silvie Prosinec 3, 2016

  Dobrý den,jsem ve vztahu a máme společné 7mesicni Elu.Kdyz partner nemá semnou pohlavní styk,tak je na mně hruby,urážky,ponižování na moji osobu.Jsem hodně unavená s malé,nechci se vymlouvat.Od partnera mi chybí,pohlazeni,přituleni vše co k tomu patří.On to vidí jiné stránky,prostě jen ten sex.Je naštvaný,tak se přestěhoval do obýváku.Mam taky svoji hrdost.Jsem v takové fázi,že od něj asi odejdu.Jen kolem sebe kope,a myslí si že jak mi nadává,že k němu příběhu do postele.Mluvila jsem s ním co od něj čekám.Prý se dívám na seriály a že od něj něco chci.Bere mně jak nějakou handru u dveří.Je mě 39 let,nechci tak žít.Děkuji
   Karel Chába Prosinec 5, 2016

   Dobrý den, on věří tomu, co žije, cítí. Tedy on si zcela myslí, že má právo se takto chovat, neb dle něho si neplníte své povinnosti. I vy se přirozeně cítíte sebestředná. Z vašeho popisu by nejspíše každý řekl, že vy jste ten chudák. Já se však na věc dívám tak, že vztah dělají oba. Musíte se tedy chtít dohodnout na tom, že oba ve stejnou dobu (myšleno obrazně) začnete plnit, co ten druhý chce, a to s cílem neočekávat, že ten druhý pro mě něco udělá, nicméně já si svou část splním. Pak to bude fungovat. Ze zkušenosti se ale domnívám, že sami to nezvládnete a potřebujete poradce. Pak vám doporučuji se ke mně objednat https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů