Nechce mě

Chcete se vrátit k příteli, ale on vás nechce? Říká, že vás miluje, ale nemůže s vámi být? Možná prožíváte něco podobného jako paní Nikola, která vypráví svůj příběh. „Přítel se se mnou rozešel se slovy, že mě miluje, ale nemůže se mnou být. Byli jsme spolu přes rok. Měli jsme ve vztahu spoustu problémů a překonali jsme i krizi a teď se oba dva trápíme. Píše mi, že mu je smutno, ale nechce mě. Nerozumím tomu. Chci ho zpátky, co mám dělat? Co mu mám říci, když ho uvidím?“

Nechce vás? Asi má nějaký důvod, proč to tak je!

Důvodů, proč paní Nikolu její přítel nechce, může být spousta. Ona ho chce zpátky a on ji nechce, i když tvrdí, že ji miluje. Jak se zachovat? Nejdříve začněte u sebe!

1. Popřemýšlejte, kvůli čemu jste ve vztahu měli konflikty

Paní Nikola popsala, že ve vztahu měli hodně problémů a i krizi, kterou společně s přítelem překonali. Je tedy na místě se upřímně zamyslet nad tím, kvůli čemu konflikty vznikaly. Možná máte každý jinou představu o životě, nebo mezi vámi vznikala nedorozumění, jelikož jste společně nedokázali komunikovat, vyslechnout jeden druhého. Co je častým „jmenovatelem“ vašich problémů ve vztahu?

2. Sepište si, co vám druhý vyčítal, co se mu nelíbilo a jakým způsobem jste schopna tohle změnit Možná vás partner, který vás nechce, několikrát upozorňoval, co se mu nelíbí. Vy jste však nereagovala a chovala se stejně, aniž byste se cokoliv pokusila změnit. Možná právě to bylo zdrojem konfliktů ve vztahu. Jste ochotna na těchto věcech pracovat? Ano? Jakým způsobem?

3. Zamyslete se, co jste ochotna do vztahu investovat a za jakých podmínek

Chcete se do vztahu vrátit, i když vás partner nechce? Zamyslete se nad tím, co jste ochotna do vztahu investovat a za jakých podmínek. Možná jedním z důvodů, proč vás partner nechce, je že nejste ochotna do vztahu investovat svůj čas, nechcete se rozvíjet nebo možná očekáváte maximální podporu z druhé strany, ale nejste ochotna to stejné nabídnout i vy. Co můžete nyní partnerovi nabídnou a za jakých podmínek?

4. Uvědomte si motivaci, proč jste byla ve vztahu s někým, kdo vás teď nechce

Popřemýšlejte nad tím, co bylo tou motivací, která vás svedla dohromady? Změnila se motivace za tu dobu, co jste spolu byli? Nebo je stejná jako na začátku? Změna motivace může být dalším důvodem, proč vás partner nechce. Může se stát, že již nevidí smysl v setrvání ve vztahu s vámi, i přestože vás miluje, ale nechce vás.

5. Kdybyste se k sobě vrátili, co by bylo jinak?

To, že paní Nikola chce zpět partnera, který ji nechce, je jedna věc. O tom, zda vztah má šanci či nikoliv, je věc druhá. Do vztahu vstupuje několik aspektů od osobností obou partnerů, přes jejich zkušenosti, vizi vztahu, životní styl, přes schopnost se ve vztahu rozvíjet, posunovat až po další vztahové dovednosti jako je komunikace, vnitřní postoje, přesvědčení, atd. Jste ochotná tohle měnit či transformovat? Zkuste si zodpovědět otázku, zda jste ochotna se ve vztahu posunout. Co teď bude jiné oproti tomu, co bylo před rozchodem?

Tohle jsou důležité body, které vám pomohou se na vztah s partnerem, který vás nechce, dívat z jiného úhlu ohledu. Pokud k sobě budete natolik upřímná, zodpovíte si všechny otázky, popřemýšlíte si nad sebou a vaším vztahem, můžete zkusit svého partnera kontaktovat a požádat jej o nezávaznou schůzku.

Nechce vás zpět? Netlačte na něj!

Udělala jste si vnitřní audit vašeho společného vztahu a sebe samé. Požádala jste svého bývalého o nezávaznou schůzku. Teď je důležité, abyste zachovala klid a na partnera netlačila. Při žádosti o schůzku zdůrazněně, že byste si ráda popovídala o vašem vztahu tak, aby vám tento rozhovor posloužil jako zpětná vazba pro vás samotnou. Nechtějte po partnerovi, který vás nechce, aby se k vám hned vrátil.

Berte to jako prostor pro sebe a proto, abyste si i vy uvědomila, zda vůbec chcete a můžete s takovým partnerem být. Paní Nikola z našeho příběhu rozchodu nerozumí, což naznačuje, že partnera neznala dostatečně. Zřejmě si nebyli tolik blízcí. Nerozuměla mu ve vztahu a nerozumí mu i teď. Po roční známosti rozchod neproběhne z ničeho nic.

Pokud partner, který vás nechce, svolí k nezávazné schůzce, netlačte na něj. Otevřeně si promluvte, nad čím jste přemýšlela, chtějte zpětnou vazbu na vaše chování a jednání, abyste se z ní mohla poučit. Pokud vám rozhovor bude dávat smysl, můžete se domluvit na dalším setkání, abyste více rozebrali vaše chování a to, zda váš vztah má ještě smysl či nikoliv.

Je také důležité se zajímat o váš protějšek a zjistit, co bylo špatně. Proč to s vámi ukončil. Pokud někdo tvrdí, že vás miluje/má vás rád, ale namůže s vámi být, tak za tím musí v perspektivě vašeho protějšku něco vážného být. Nicméně opět netlačte na pilu. Když se o tom nebude chtít hned bavit dbejte na to, abyste se mohli opět vidět. Je možné, že potřebuje získat více důvěry k vám. To se může zlepšovat třeba tím, co popisuji výše v článku.

Pokud se s vámi váš partner ani po opakované žádosti nebude chtít sejít, respektujte to. Každý člověk má právo říci NE. I v případě, že vás druhý miluje.

Pokud jste se ocitli sami v situaci, kdy vás partner či partnerka nechce, ale toužíte se vrátit a nevíte, co máte dělat, i po přečtení tohoto článku, možná je čas se obrátit na vztahového poradce v sekci konzultace.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů