Někdy se stává, že se lidé dostanou ve vztahu do situace, kdy nevědí, jak se rozhodnout. Každou chvíli tíhnou k jedné z variant.

Proč je rozhodnutí týkající se vztahu tak těžké?

Ve vztahu, kdy se třeba muž typicky rozhoduje, zda-li zůstat s manželkou nebo jí opustit a odejít k milence, nastává velmi často problém, že se rozhodnout vlastně nedokáže. Stále má obavy, že se rozhodne špatně. Bojí se, že ublíží jedné nebo druhé ženě, má strach pustit šanci, kterou má. Porovnává možné následky svého rozhodnutí. Není výjimkou, že se rozhodnutí uskutečňované v jeho hlavě mění jako aprílové počasí. Mnohdy dochází vše až do situace, kdy muž už jen čeká, že se to nějak vyřeší či rozhodne za něj.

Rozhodování se pomocí rozumu

Možná vás napadne, že bude fungovat známe doporučení – napsat si pro a proti u obou variant. Tyto pak porovnat. Zdá se vám, že tak najdete snadno nejlepší možné řešení. Proč i přesto, že vám vyjde, že je pro vás například evidentně výhodnější varianta A, stejně jste schopni najednou pocítit neschopnost vzdát se varianty B.

Děje se tak při rozhodování především ve vztazích proto, že se zde nejde dost dobře rozhodnout pouze na základě logických argumentů, které si mnohdy předkládáte vy nebo vaše okolí. Svoji roli zde totiž hrají emoce a vaše podvědomí. To nám mnohdy dobře ukrývá, proč se rozhodujeme zrovna v určitou chvíli tak, a ne jinak.

Podvědomí, pokud bychom svůj mozek přirovnali k počítači, je něco jako „procesy běžící na pozadí“. Jsou velmi dobře ukryty, nejsou tedy vidět, nevíme o nich. Přesto zásadním způsobem ovládají nejen emoce, které se v nás odehrávají, ale také ovlivňují právě třeba takové jednání jako je rozhodování.

Porovnávání dvou osob při rozhodování

Nelze dost dobře porovnávat manželku, se kterou je muž 25 let, s milenkou, kterou zná třeba rok. Je samozřejmé, že mozek takového muže je okouzlen milenkou již jen díky efektu novosti, neokoukanosti a svoji roli hraje samozřejmě i zamilovanost dotyčného. Vše okořeňuje pocit zakázaného ovoce a ze strany milenky její chování značně ovlivňuje i prozatímní nedostupnost jejího milence.

Naproti tomu s manželkou je muž již ve fázi určitého stereotypu, navíc si po tak dlouhé době soužití již jistě mnohokrát nějakým způsobem navzájem ublížili, zranili se. To je u dvou lidí žijících dlouhodobě v blízkém vztahu naprosto normální. Svým způsobem to ve volbě manželku ale znevýhodňuje naproti milence, se kterou si ještě ublížit samozřejmě navzájem nijak nemohli.

Rozhodování pomocí emocí – hoďte si mincí

Jak se rozhodujete podle emocí vám může ukázat, když si o tom, jak se máte rozhodnout hodíte mincí. Možná to zní trochu bláznivě vyzkoušet tuto metodu. Samozřejmě, že nechcete svůj osud ponechat pouze na náhodě, ale právě tímto způsobem se máte šanci dozvědět, co si o situaci opravdu myslíte.

Padne-li možnost, kterou cítíte jako správnou, můžete si všimnout, že pocítíte úlevu a máte radost. Pokud pak mince ukáže třeba druhou možnost, budete se naopak cítit špatně a budete z toho rozladěni. Takovým emocím, nezkreslenými racionalizací a dalšími obrannými technikami mysli, se obvykle vyplatí naslouchat.

Emocionální část mozku (limbický systém a především amygdala) pracuje totiž mnohem přímočařeji než rozumová část mozku. Rozumem máme vytvořenou obrovskou spoustu obran, předsudků, strategií, jak se vypořádat s náročnými situacemi. Emocionální část mozku takto složitě nefunguje, vlastně ani nemůže. Vybavuje totiž naše tělo k okamžitým reakcím na podněty, nikoli k sáhodlouhým a hlubokomyslným úvahám.

Rozumovou části mozku se dokážeme přesvědčit téměř o čemkoli – že tahle práce je pro nás vhodná, že jsme se svým partnerem vlastně spokojeni nebo že je rozumné se nepouštět do příliš odvážných kroků. Jenže když v tu chvíli ze svých nepříjemných emocí cítíte, že je něco v nepořádku, měli byste být těmto podnětům otevřeni.

Zásadní problém, když se nemůžete rozhodnout

Problémem není nakonec to, kdo skutečně pro vás bude lepší, s kým zažijete lepší budoucnost, s kým to naopak nemusí dopadnout dobře. Největší překážkou v rozhodování je samotná osobnost toho, kdo se není schopen rozhodnout. Mnohdy jde u něj samozřejmě právě o podvědomý konflikt. Rozum radí jedno – emoce a podvědomí radí něco jiného.

Takový nerozhodný člověk má většinou problém se seřazením svých hodnot, mnohdy to, co se děje uvnitř něj, nekoresponduje s tím, jak se projevuje navenek. Z nějakého důvodu nevěří své schopnosti se správně rozhodnout, a poté si za svým rozhodnutím stát.

Takto nerozhodný muž nedůvěřuje tedy především z nějakého důvodu sám sobě. Nejsou pak výjimečné ani situace, kdy takový muž své rozhodnutí několikrát změní. Rozhodne se třeba po dlouhém váhání odejít k milence, ale za dva měsíce se vrací zpět k manželce. Klid však nakonec nenachází ani u jedné z žen.

Varianta, kdy se muž není schopen rozhodnout a situaci za dotyčného vyřeší někdo jiný (manželka či milenka) také k ničemu stejně nevede. Je to proto, že jádro problému zůstalo nevyřešené. Takový muž je pak mnohdy dále nespokojený, a je to tím, že si nevyřešil svá základní životní dilemata.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy se právě máte problém rozhodnout nebo má váš protějšek problém s rozhodnutím, neváhejte mě kontaktovat  v sekci konzultace.