Jsou páry, které mají vztahové problémy – nekomunikují, nerespektují se, hádají se. Pak je jasné, že i sexuální oblast nebude příliš fungovat (jenže ona někdy paradoxně jako jediná funguje). Co ale dělat, když mladí, zdraví lidé, kteří se nehádají, rozumí si, milují se, mají jediný problém – nemají téměř žádný sexuální život?

Jana s přítelem nepotřebují ve vztahu sex

Jana říká, že má s přítelem harmonický vztah. „Máme se rádi a rádi spolu trávíme veškerý čas (pracujeme z domu, takže jsme spolu pořád). Jediné, co mezi námi „drhne“, je sexuální život. Spíme spolu tak 1x za 2 měsíce. Sex nám vůbec nechybí, ani jednomu.

Stejně ale občas přemýšlím, čím to může být, že dva mladí a zdraví lidé nepotřebují sex k životu tak, jako ostatní. Kamarádky spí se svými protějšky třeba x krát do týdne i po letech, co jsou spolu. Je s námi něco špatně, nebo to nemáme řešit?“

Je něco špatně na vztahu bez sexu?

Na jedné straně opravdu existují lidé pro které není sex v životě důležitý. Většinou je taková vlastnost vrozená, takový člověk má prostě danou nízkou sexuální potřebu. Snažit se ji nějakým způsobem uměle zvýšit, vede většinou pouze k dočasnému zlepšení. Touha po sexu bývá vyšší třeba na začátku vztahu, v období zamilovanosti, ale pokud vztah trvá, plynule opět klesá.

V případě, že se potkají lidé stejně „málo“ sexuálně založení, může to mezi nimi samozřejmě celkem dobře fungovat. Vztah může být harmonický, pokud je jejich sexuální potřeba na stejně nízké úrovni a není ani jeden tak frustrovaný z nedostatku sexu. Naplňují svůj život jinými činnostmi, které je stmelují. Nelze tedy říct, že lidé, kteří spolu téměř nespí, se nemilují, protože vztah takové dvojice může být i tak velmi intimní, jen jiným způsobem.

Partneři by si však měli takový postoj k sexualitě včas vyjasnit a oba se na takovém vztahu dohodnout. Odpadne tak nejistota, že se jeden „přizpůsobuje“ pouze proto, aby byl s tím druhým kompatibilní a udržel vztah. Takové dlouhodobé přizpůsobení, kdy nebudou naplňovány potřeby jednoho z partnerů, by totiž zřejmě časem vedlo k vnitřní nespokojenosti, která se pak začne promítat i do ostatních složek partnerství.

Pokud jsou ovšem oba upřímně v partnerství bez sexu spokojeni, není důvod takový stav řešit.

Vztah bez sexu odrážející vztahový problém

Další variantou může být, že partneři nejsou svým založením sexuálně méně aktivní, ale že k takovému stavu mohli dospět. Když se podíváme na dotaz, nabízí se jedna možná příčina – partneři jsou stále spolu. Dva lidé, kteří jsou takto stále spolu, rozumí si, nevzdálí se od sebe téměř ani na minutu, mohou mít pocit, že mají dokonalý vztah. Nějakou dobu se cítí takto dobře a v bezpečí, jsou totiž stále pod vzájemným dohledem a kontrolou, mají pocit, že je minimalizováno třeba riziko nevěry.

Po nějaké době ovšem začnou tušit ,buď oba nebo jeden z nich, že všechno není tak sluncem zalité, jak si to namlouvají. Odvrácenou stránkou takového, dalo by se říci velmi uzavřeného vztahu, totiž může být, že se jejich vztah začne stávat více kamarádský, a posléze téměř sourozenecký. Začnou chybět podněty zvenku, které by mohly vnášet nové jiskření do vztahu. Taková dvojice si je totiž tak blízká, že mezi nimi nemůže proudit čerstvý vzduch.

Co dělat, když jste ve vztahu bez sexu

Paradoxně často, pokud chtějí partneři pustit do vztahu právě nový vítr a erotické jiskření, musí od sebe trochu poodstoupit a vztah více otevřít. Měli by mít totiž kromě společného života každý i „svůj svět“. To, že se jeden druhému občas vzdálí, aby se posléze mohl vrátit do jeho blízkosti, může znovu nastartovat sexuální touhu v páru.

Je vhodné s partnerem tedy upřímně probrat, z jakého důvodu chybí sexualita ve vašem vztahu. Pokud máte pocit, že si nejste jistí, co je na pozadí sexuální absence ve vašem vztahu, neobávejte se vyhledat odbornou pomoc. Poradce či psycholog vám pomůže rozklíčovat to, co vám třeba běží v podvědomí, a nejste schopni si to na vědomé úrovni vysvětlit. Třeba tak zjistíte, že jste skutečně pár, kterému bude život bez nebo s minimem sexu vyhovovat.

Nebo si naopak uvědomíte, že absence sexu byla jen důsledkem problémů ve vztahu, které musíte začít řešit. Je pak na vás jestli se rozhodnete vyhledat pomoc odborníka nebo se pokusíte zvládnout situaci sami. Pokud se rozhodne pro řešení „svépomocí“, je nutné začít komunikovat o tom, co se ve vztahu děje. Podle pravidel komunikace začněte (viz. článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace ) vyjadřovat, co cítíte, z čeho máte obavy, co vám chybí.

V první řadě se ale pokuste ujasnit si svoje myšlenky i pocity. Zkuste jít do hloubky a přiznat si i věci, které možná zametáte ve své mysli „pod koberec“. Jen tak se totiž doberete k pravé příčině toho, co je za tím, že je váš vztah bez sexu. Znát příčinu problému je nutné proto, aby bylo vůbec možné udělat opatření, která pomohou znovu nastartovat váš sexuální život. K tomu vám může pomoci i článek Nemám už tolik chuť na sex.

Pokud se potýkáte s problémy ve vztahu, ať se již týkají sexuální stránky či řešíte jiné neshody, neváhejte mě kontaktovat  a vybrat si jednu z možných konzultací.