Některé ženy i muži tolerují partnery, kteří se odmítají chovat zodpovědně a dospěle a svého partnera tím nutí převzít roli jejich rodiče. Proč si vlastně takového partnera vyberou, a co se v takovém vztahu děje?  Je možné takového partnera změnit a má smysl v takovém vztahu zůstávat?

K článku mě inspiroval dotaz na diskusním fóru, který se bohužel s různými obměnami opakuje.

Dobrý den, mám takové trápení s přítelem. Jsme spolu 4 roky, mám ho moc ráda a nedovedu si představit, že bych byla s jiným mužem. Jenže má neustále potíže s financemi. Vždy měl práci, kde mu platili málo nebo vůbec. Často jsem tedy nájem a další věci platila jen já ze svého . Nemohli jsme podnikat nic, výlety, kino, protože neměl peníze. Teď práci nemá, prý si ji hledá. Nejhorší je, že mám spíše pocit, že s tím nic nedělá. Je navíc i hrozně nezodpovědný a utrácí za hrozné blbosti. Pak nemá ani na rohlík, ale když peníze má, nedokáže nic ušetřit, pořád spoléhá, že mám peníze já. Už jsem se to s ním snažila několikrát v klidu řešit, ale jeho styl řešení je, že se urazí a nebaví se se mnou. Nepotřebuji mít doma milionáře ale chlapa na kterého se můžu spolehnout.. 

Proč si vybíráme nezodpovědného partnera?

Ve fázi zamilovanosti si paradoxně volíte partnery, kteří mají vlastnosti, které vy nemáte a tak je právě mnohdy za tyto vlastnosti obdivujete. Pokud jste vy zodpovědná až usedlá, často vás může přitahovat muž, který si s ničím starostí nedělá – může být tak trochu bohém, žije často ze dne na den, s financemi si nedělá hlavu, nemá stálou práci nebo podobně. Po vyprchání fáze zamilovanosti, vás pak partner začne rozčilovat svoji nezodpovědností, nespolehlivostí i způsobem života.

Pokud se jako partner postavíte do role zachránce, který vnucuje partnerovi či partnerce svoji péči, oddanost a vše za něj vyřešíte, on nemá důvod proč se měnit. Zvláště ženy, které mají pocit, že musí někoho zachraňovat, si vybírají muže špatně společensky akceptovatelné jako alkoholiky, drogově závislé, muže s velkým množstvím dluhů, morálně špatně zapadající do společnosti. Mají pocit, že takový muž potřebuje pouze dostatek lásky, a pokud mu jí poskytnou, zachrání jej a on začne přijatelně společensky fungovat.

Takový partner pak často nepřičítá svoji špatnou situaci sobě, ale minimálně několika příčinám a viníkům. Tím může být nedostatečná podpora okolí, nešťastné dětství, smůla na přátele i partnerky. Partnerka mu pak pomáhá, věnuje mu velkou energii, péči o něj, ale bohužel většinou bez efektu.

Finanční nezodpovědnost má vliv i na váš vztah

Často je možné slyšet stížnosti na partnery, kteří mají problém s penězi. Tito lidé často neuváženě utrácejí peníze, jsou schopni si peníze půjčovat, aniž by si uvědomovali, zda budou schopni závazky splácet. Mnohdy tímto jednáním ohrožují finančně i existenčně celou rodinu. Finanční nezodpovědnost je silným indikátorem, že váš partner má hluboko zakořeněné špatné emocionální naprogramování.

Toto je nutné změnit, jinak s takovým partnerem není možné mít zdravý vztah. Ten by měl být založen i na vyváženém finančním hospodaření mezi partnery. Pokud jeden neuvážlivě utrácí, je možné, že druhý pak musí často platit nezbytné věci spojené s domácností. Pak samozřejmě nezbývají finance na koníčky, výlety, kulturu. V horším případě může být třeba postižen i majetek druhého partnera exekucí, především v případě, že se jedná o manžele.

Neochota pracovat vypovídá o nezodpovědnosti

Někteří ze škály nezodpovědných partnerů, kromě neuváženého nakládání s penězi, nemají ani chuť svoji finanční situaci nebo rodinnou situaci jakkoliv vylepšovat. Jsou dokonce schopni být dlouhou dobu bez práce a vůbec je skutečnost, že nevydělávají žádné prostředky, netíží. Práci si často hledají jen naoko. Je pravda, že není vždy možné sehnat ihned adekvátní práci, ale dají se sehnat práce, které neodpovídají sice zcela chuti hledajícího, nicméně ho budou alespoň živit. Většinu času pak tráví tito lidé na počítači v družných  rozhovorech s přáteli, anebo třeba hraním her po síti.

Podle psychologů si člověk, který je šest měsíců bez zaměstnání, odvykne na naučené stereotypy a přestává mít zájem o nápravu situace. Zalíbí se mu být doma bez povinností, nemusí plnit úkoly ani se podřizovat zaměstnavateli. Návrat do pracovního procesu pak může být velmi náročný. Situace je o to komplikovanější, pokud je oním nezaměstnaným muž a živitelkou rodiny pak musí být žena.

Najdou se i takové ženy, kterým taková situace v rodině zdánlivě vyhovuje. Najdou v ní určité zalíbení, někdy můžou mít pocit určité moci nad partnerem. Nacházejí pak výmluvy, proč partnera v nicnedělání podporovat. Často ho omlouvají a litují. Pokud je partner člověk, kterému práce nevoní a nechce se o sebe starat, dost často to znamená, že ještě nedospěl. Existují ženy, které mají potřebu se o někoho starat, ale starost o partnera neznamená, že ho budete živit jako dítě.

Jak se postavit k nezodpovědnému partnerovi

Nemá smysl přehlížet finanční nezodpovědnost partnera a myslet si, že se to časem zlepší. Partner zanedbávájící finanční stránku svého života, nechce dospět a převzít zodpovědnost. Nezájem partnera o finanční situaci se odrazí záhy i na vašem vztahu. Nespolehlivost ve vztahu brání zdravému partnerství. Pokud je partner ochotný si připustit problém a pracovat na něm, bez odborníka se určitě neobjedete, protože tato změna není vůbec jednoduchá.

Pokud je partner bez práce a nachází se v období, kdy si práci hledá, ale trvá to třeba déle, protože se mu do cesty staví objektivní překážky, pak je dobré jej podpořit a společnými silami přechodnou situaci zvládnout. Nejlepší pomocí v takové situaci je chápající partnerka. Je dobré nabídnout pomoc při  hledání v inzerátech, anebo společně pátrat po nějakém  jiném přijatelném řešení ( rekvalifikační kurz, podnikání nebo práce v jiném městě).  Zkrátka zkuste partnerovi pomoci dělat konkrétní kroky v tom, aby získal zaměstnání.

Pokud ale vidíte, že partner situace a vaší dobroty jen využívá, je načase jednat. Pak je třeba problém ukončit jasnou informací a ne jen náznaky. Je třeba se jasně vyjádřit, že pokud si partner do určeného data nenajde práci, odejdete od něj. Toto pak musíte samozřejmě dodržet.

Svou pasivitou vás totiž partner zahání do pozice, kdy jste zodpovědní i za něj. Pokud se proti tomu neohradíte, nic se nezmění. Může se totiž stát, že vás takový partner  plíživě vysaje nejen finančně, ale i psychicky.  

Pokud se nacházíte ve vztahu s nezodpovědným partnerem, kdy nevíte jestli v něm má smysl pokračovat nebo jej ukončit, anebo máte vůli s partnerem  problémy  řešit, ale nedaří se vám to, neváhejte mě kontaktovat v sekci konzultace.