Nový vztah jako náplast

Jste po rozchodu a máte nový vztah? Nebo nad novým vztahem uvažujete a přemýšlíte nad tím, co vám ten vztah dá, zda se vám vyplatí? Přečtěte si tento článek, který je určený právě vám. Každý rozchod je svým způsobem ztráta a přirozeným útokem na naši osobnost, sebedůvěru, lidskou hodnotu, smysluplnost, apod. V každé mysli v souvislosti s rozchodem také probíhá spousta procesů i na nevědomé úrovni, které si neuvědomuje, ale které nás ovlivňují. Proto se spousta lidí často snaží najít nový vztah jako náplast na bolest, kterou prožili při rozchodu.

Když máte nový vztah jako náplast, jaké jsou výhody a nevýhody takového vztahu?

NEVÝHODY Jít do vztahu příliš brzy po rozchodu a brát jej jako náplast na bolest, ať už si to uvědomujeme nebo ne, se velmi často nevyplácí. Proto je vhodné se zamyslet nad tím, co tímto jednáním můžete ztratit, příp. co může ztratit náš protějšek.

Můžete druhému ublížit

Velkým mínusem a nevýhodou, pokud máte vztah jako náplast, je to, že druhému můžete ublížit, pokud se s ním záhy rozejdete. Takové vztahy jako náplasti na bolest velmi často končí během několik dnů či týdnů. Pak lidé rychle zjistí, že se nikam neposunuli, ale naopak se jim ještě přitížilo.

Je vám ještě hůř

Můžeme říci, že každá zkušenost je dobrá a něčemu nás učí, ale bohužel mnoho lidí doufá, že vztah fungující jako náplast na bolest z předchozího rozchodu, je vyléčí z jejich bolesti. Zjistí, že se tak nestalo a jsou na tom mnohem hůř než předtím. Začínají znovu a s větším psychickým zatížením.

Bývalý partner se chce vrátit, ale rozmyslí si to

To, že si po rozchodu příliš brzy najdete nový protějšek, ať už to vnímáte jako náplast na bolest nebo nikoliv, je i to, že se může během této doby stát, že si to váš bývalý protějšek promyslí a chce se k vám vrátit. Poté, co zjistí, že máte již nový vztah, si to rozmyslí a od svého záměru upustí.

Chcete-li ubližovat, ublížíte jedině sobě

Pokud se chcete bývalému partnerovi mstít tím, že si najdete nový vztah jako náplast, velmi rychle zjistíte, že ubližujete především sami sobě. Protože zlo plodí zlo, a to se nevyplácí. Je to zbytečné, protože si tím nepomůžete. Pokud máte tu potřebu někomu ublížit, ukazuje to na vás jako na osobnost, která není dostatečně vyrovnaná. Novým vztahem sloužícím jako pomsta a náplast svoji osobnost neposílíte.

VÝHODY Potkáte někoho, s kým vám bude dobře

I přestože chcete vztah jako náplast na bolest, ať už vědomě či nevědomě, může se stát, že skutečně potkáte někoho, s kým vám bude dobře, kde to bude mít dlouhého trvání a pozitivní budoucnost.

Můžete se od předchozího vztahu odpoutat

Přirozenou výhodou vztahu hned po rozchodu může být i to, že se opravdu od svého bývalého partnera zcela odpoutáte. Můžete zjistit v novém vztahu, že jste v předchozím žili něco, co jste sami nechtěli. Prostřednictvím nového partnera a vztahu, i když to může být ze začátku jen jako náplast, můžete zjistit, že s vámi předchozí partner manipuloval a ani jste si to neuvědomili. Tím, že se k vám nový partner chová lépe, máte možnost tyto věci porovnat. Někteří mí klienti, až když si začnou nový vztah s partnerem, zjistí, že bývalý protějšek s nimi v mnoha ohledech manipuloval.

Můžete se poučit

Nový vztah jako náplast vám dává možnost se poučit, někam se posunout v rámci svého osobnostního rozvoje a dává vám možnost i v tom, že nový protějšek s vámi na vztahu pracovat chce oproti např. předchozímu partnerovi, pokud to byl důvod rozchodu.

Co je důležité, když máte nový vztah jako náplast?

Výhody a nevýhody nového vztahu po rozchodu jsem již zmínil. Je ovšem velice důležité brát na zřetel i to, že když si začínáte nový vztah příliš brzy po rozchodu, aniž by bolest odezněla, nebývá to z pravidla příliš vhodné. Je vhodnější začínat nový vztah poté, co se z předchozího vzpamatujete. Jak poznáte, že jste se z předchozího vztahu vzpamatovali a již si můžete začít nový vztah nejen jako náplast? Pokud si vzpomenete na předchozího partnera a nevnímáte nic negativního, teoreticky vám nedělá problém ho slyšet, zavolat si s ním a necítíte žádnou negaci, jste na dobré cestě. Pokud na bývalého partnera pravidelně nemyslíte, neprobouzíte se s myšlenkou na něj, zase cítíte chuť do života, pak je to ideální chvíle začít nový vztah.

Pokud se dostanete do situace, kdy máte nový vztah jako náplast, pak by bylo vhodné a férové říci druhé straně, že jste krátce po rozchodu a že jste ještě nyní tím rozchodem zasaženi. Dáváte tak možnost svému protějšku, aby se rozhodl, zda s vámi za těchto podmínek bude či nikoli. Pak se s touto situací ve vztahu i jinak zachází, než když to protějšek neví.

Někdy se stává, že navážete vztah krátce po rozchodu jako náplast na svoji bolest. Váš protějšek může být člověk, kterému vyhovuje, že druhý je zraněný, že se o něj může starat, pečovat o něj a dělat si ho na sebe závislým.

Při takovém typu vztahu se ovšem stává, že v momentě, kdy se z předchozího vztahu vzpamatujete, současný vztah přestane plnit svoji funkci. I to je třeba si uvědomit, pokud vstupujeme do vztahu a bereme to jako náplast na bolest. Pak nebudete zaskočeni tím, že vztah přestal fungovat. Je potřeba si tyto věci přiznat a bavit se o tom, co s tím můžete udělat.

Pokud se vám stalo, že jste si našli příliš brzy vztah po rozchodu a nyní vám to ve vztahu nefunguje a nevíte, co s tím máte dělat, jakým způsobem to komunikovat a nedokážete se posunout, pak by bylo vhodné, abyste si domluvili konzultaci se mnou. Rád vám pomůžu.

Autor: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů