Rozchod je pro většinu lidí velice bolestivá záležitost, která dokáže člověka paralyzovat i na několik měsíců. Ne všichni prožívají rozchod tak silně, jako jiní, nicméně s průměrně bolestivým rozchodem se většině z nás trvá vyrovnat 3 měsíce až rok.

Rozchod je frustrující záležitost

Po rozhodu se uvnitř nás probudí spousta pocitů, které vyvěrají na povrch, do vědomé mysli. Najednou se cítíme plni frustrace, bolesti a pocitu samoty. Mnoho lidí se sami sobě odcizí a začnou mít negativní myšlenky v tom smyslu, že už si nikdy nikoho nenajdou, že už nikdo nebude lepší než jejich bývalý partner, že už nikdy to nebude takové, jaké to bylo.

Spousta lidí i po rozchodu ještě dlouho myslí na toho druhého, zraňuje je pocit, že jejich bývalý partner už má někoho nového nebo že si brzy někoho najde. Někde hluboko v nevědomé mysli to v nich vyvolává pocit, že oni jsou ti špatní, že nejsou dostatečně atraktivní, že to mají za trest, že si za to můžou sami a tak dále.

Všechny tyto myšlenky velmi často vyústí v to, že lidé cítí velmi silné nutkání, které přechází často až do pocitu přesvědčení, že jedinou možností, jak se těch pocitů zbavit, je najít si nového partnera.

Nový vztah jako řešení zklamání z rozchodu

Existují lidé, kteří takzvaně vytloukají klín klínem a jdou z jednoho vztahu do druhého. Myslí si, že je to takto v pořádku, a obecně skutečně nelze říct, že není. Jako každá věc má však tento způsob řešení rozchodu své plusy a mínusy. Lidé, kteří na jeden vztah okamžitě navážou druhým, jsou většinou ti, kteří neumí být v žádném případě sami. Tito lidé jsou často na svém protějšku a na faktu, že mají stále nějaký vztah, závislí.

Závislost je pak zdrojem mnoha negativních myšlenek: tito lidé na svého partnera nepřiměřeně žárlí, neustále něco rozebírají a řeší. Dost často vztahy, které navazují, nejsou tak kvalitní, jak by mohly být.

V novém vztahu nesrovnávejte

Další skupinou jsou lidé, kteří sice nejdou vysloveně ze vztahu do vztahu, ale platí, že si novým vztahem potřebují něco dokázat, utišit se jím, aby rozchodem tolik netrpěli. I tady samozřejmě dochází k celé řadě negativních jevů. Jedním z nich je to, že tito lidé svého stávajícího partnera neustále srovnávají s tím bývalým. A to tak silně, že nového partnera prakticky nikdy nemohou vidět v opravdovém světle a takového, jaký skutečně je. Mají o něm zkreslenou představu: na začátku vztahu je tato představa dosti často zkreslená v pozitivním slova smyslu, velmi brzy – většinou už po několika málo týdnech nebo měsících – přejde do toho negativního.

Rozchod je rozchod: zbavte se myšlenek na bývalého

Je to z toho důvodu, že úleva, kterou od nového protějšku člověk očekává, nepřichází. Lidé se v myšlenkách neustále vrací ke svému bývalému partnerovi a ve skutečnosti jsou s ním také často stále ještě ve spojení. Mnohdy dokonce přemýšlejí, zda by se k němu neměli vrátit, což samozřejmě poškozuje jejich nový vztah. Přijde-li se na to, je mezi novými partnery už od samého začátku narušena důvěra a místo toho, aby se ze vznikajícího vztahu těšili, jen se v něm neutěšeně plácají.

I v případě, že se záležitost neodhalí, člověk, který neustále myslí na svého bývalého partnera, často trpí a řeší svůj vnitřní konflikt. Na jednu stranu nechce být sám, na druhou stranu mu hlava říká, že to s jeho novým partnerem není ono. Stává se potom, že tento člověk svůj stávající vztah ukončí dřív, než mu dá vůbec nějakou šanci se rozvinout, a zase hledá někoho jiného.

Seznamka jako místo, kde najít nový vztah?

Mezi lidmi, kteří okamžitě po rozchodu potřebují nový vztah, je obrovské procento těch, kteří se vydávají tou nejjednodušší cestou. Nejenže si ihned po rozchodu hledají nového partnera a nejsou ochotni odžít si bolest z rozchodu s tím bývalým. Uchylují se ale také často k nejrůznějším seznamkám a jsou překvapení, že jejich nové vztahy nefungují.

Seznamky jsou samy o sobě záležitostí poměrně diskutabilní. Je jasné, že procento lidí, kterým to tímto způsobem s novým partnerem vyjde, je nepoměrně menší, než množství těch, kteří se zklamou. Je to z toho důvodu, že na seznamkách se pohybuje spousta lidí, kteří ve skutečnosti žádný vztah nehledají.  Lidé, jež by nového partnera potkat chtěli, pak často naráží na další a další zklamání a točí se v kruhu. Partneři jim buď nevyhovují, a pokud by vztah přeci jen fungovat mohl, dojde v něm ihned k narušení důvěry.

Po rozchodu s novým vztahem počkejte

Jak tedy na nový vztah po rozchodu se svým stávajícím partnerem? Ideální vstup do nového vztahu je v době, kdy na svého bývalého partnera už nemyslíte. Je to doba, kdy znovu prožíváte radost ze života, všude svého bývalého partnera nevidíte, se vším si ho nespojujete a v novém potenciálním partnerovi dokážete vidět člověka, který před vámi skutečně je.

To, že počkáte, má samozřejmě svoje výhody. Bolest, kterou prožíváte, má totiž své důvody. Bolest z rozchodu vypovídá o vašem psychickém nastavení, o tom, jak o sobě přemýšlíte, o tom, kdo ve svých vlastních očích jste. Čím více se zbavujete strachu a bolesti, tím lepší je každý další vztah. Tím více jste pak v dalším vztahu uvolnění, tím více si věříte, tím více novému vztahu dáváte. Každý rozchod, který hodně bolí, by tak pro vás měl být svým způsobem výzvou, která vám pomůže lépe se v sobě vyznat a sami sebe pochopit.

Za každou bolestí je nějaká odpověď. Každá bolest se dá více či méně zpracovat do takové míry, abyste ji už neviděli tak negativně. Není tedy rozhodně na škodu, když nějakou dobu ve své bolesti setrváte a budete se snažit pochopit, co se za ní skrývá. Budete se snažit odpovědět si na to, proč zrovna v tuto chvíli prožíváte to, co prožíváte.

Nebojte se strachu, pomůže vám s novým vztahem

Čím více spoléháte na nový vztah a na nového partnera, tím více odevzdáváte právo na své štěstí do rukou někoho jiného a tím méně ho máte ve svých rukou. Vy jste tak závislí na někom a na něčem a všechno negativní si váš mozek dobře zapamatujete a vy se toho nepřestanete bát.

Není lepší způsob, jak se vypořádat se strachem, než se ho snažit pochopit. V žádném případě nemá cenu ho obcházet nebo se mu vyhýbat. Strach je tady od toho, aby vás upozorňoval na to, že se něco děje. Když ho budete poslouchat a budete ho chtít pochopit, postupně se ho začnete zbavovat.

Rozešli jste se nedávno s partnerem a nevíte si rady? Řešíte nový vztah a stále ještě myslíte na svého bývalého? Pokud si ani po přečtení článku nejste jistí, co dělat, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomůžu. Typu konzultací, které nabízím, najdete pod odkazem Konzultace.

autor článku: Karel Chába