Na internetu najdete spoustu diskuzí na téma partnerské vztahy. Rady, třeba i ty dobře míněné, jsou ovšem často takové, že mohou pro vztah nadělat více škody než užitku.

Nač partnerský poradce – poradím si sám

Je zvláštní, že dnes většina lidí by se již sama nepustila do opravy – třeba pračky. Namítnete, že to je složitý přístroj a nikdo vás neučil, jak jej opravovat. Vztahy nejsou bohužel v dnešní době o nic jednodušší, a jak na nich pracovat, když se v nich něco pokazí, nás také nikdo neučí.

Přesto máme každý pocit, že jsme „znalcem na vztahy“, a dokážeme si, i v případě krize ve vztahu, přece poradit sami. Nebo nám poradí kamarádka, říkáme si. Ta je přece také už znalkyní – je po třetí vdaná, tak musí mít přehled. Přitom vztahy, jsou nejen mnohdy složitější, než kdejaký elektrospotřebič, ale jde především o škody, které mnohdy nechtěně, svojí nevědomostí, napácháme.

Škody, které pak vznikají právě rozpadem vztahů (nejvíce tam, kde jsou děti), jsou dlouhodobé, emocionální i materiální. Navíc se krize či rozchod mnohdy bolestivě dotýká nejen samotných aktérů, ale i širší rodiny (prarodičů), přátel, mnohdy tyto problémy prostupují i do dalších sfér života, jako je třeba zaměstnání. Přesto mnoho lidí považuje investovat vůbec nějaké prostředky, čas a také snahu do práce na vztahu za pomoci odborníka za zbytečné.

Proč partnerský poradce může pomoci?

Partnerský poradce se zabývá léta studiem lidské psychiky a zákonitostmi fungování vztahů. Má tedy nejen znalosti, ale také potřebný odstup. (Ten bohužel nemůže mít nikdo z lidí v našem okolí). Zkušenosti ze vztahové poradny mu dovolují předpokládat, co vám může pomoci, a co naopak bude pro váš vztah toxické.

Pár, který se nachází v krizi, je totiž často tak zacyklován v naučeném chování, že je velkým problémem se z tohoto začarovaného kruhu dostat. Každý v páru je navíc naprosto utvrzen ve svých přesvědčeních o sobě a tom druhém, a není mnohdy ochoten z těchto názorů ustoupit. Problém často vzniká proto, že lidé mívají velmi odlišné vnímání totožného problému.

Partnerský poradce vám bude radit, bude vás učit, vést a podporovat vás

Poradce pro partnerské vztahy zná úskalí, která vás mohou při řešení krize potkávat, upozorní vás na ně a pokusí se vás z krize vyvést. Pomůže vám rozklíčovat, co se ve vašem vztahu děje, vysvětlí vám proč se tak děje. Partnerský poradce totiž lépe vidí pro vztah nefunkční či škodlivé vzorce chování. Dobrý partnerský poradce vám totiž nejen poradí tak, aby to bylo ku prospěchu vašemu vztahu, ale navíc vás naučí dovednostem důležitým pro vztah (např. komunikace), povede vás, a bude vás podporovat v započaté cestě.

Pokud nejsou partneři zvyklí o problémech komunikovat a řešit je, může se časem i malý problém nafouknout do obřích rozměrů, který začne zasahovat do všech stránek vztahu. Partneři pak řeší situaci, kdy se ve vztahu necítí dobře, mnohdy tou nejjednodušší cestou, a to rozchodem. Někdy také místo rozchodu zvolí třeba jeden z nich únik – najde si milence či milenku, práci mimo domov, začne se nadměrně věnovat aktivitám mimo domov. Ve své podstatě to situaci vůbec neřeší, jen zůstane původní problém déle skryt, a na něj se začnou nabalovat další.

S porouchanou pračkou si sama neporadím, ale se vztahem ano?

Někteří lidé cítí, že by se vztahem měli začít něco dělat, ale neví jak. Pro mne je to podobné, jako když se mi pokazí pračka. Já stojím před tou porouchanou pračkou, a chci ji nějak opravit. Rodiče by mi říkali: „to nebude tak zlé, třeba najednou začne zase prát“. Kamarádka radí: „vyhoď ji a kup novou, stejně prala blbě od začátku“. Říkám si, zkusím tedy napsat dotaz na internet, třeba mi poradí tam.

Ptám se tedy na internetu a zjišťuji, že se lidé, kteří mi chtějí poradit, rozdělili na dva tábory. Jeden tábor říká, že to, že pračka přestala zničehonic prát, by jí nikdy neodpustili a okamžitě jí vyhodili. Druhá skupina naopak píše, že se to stává, že se jim to stalo také a přesně vědí, v čem je problém. Problém je v tom, že každý píše něco jiného, podle toho, jakou pračku a zkušenost mají oni.

Já osobně bych si pračku ráda nechala, pokud bych jí dokázala opravit. Ale nevím, kterou součástku a jak mám vyměnit, aby nebylo po pračce, a třeba i po mně. Samozřejmě, že nejjednodušší je zavolat opraváře – tedy někoho, kdo pračkám rozumí, protože je opravuje denně, a ví jak to v nich funguje.

Jde samozřejmě o nadsázku. Každý soudný člověk by vám hned poradil opraváře – pokud se to týká třeba pračky. V případě vztahu vám naopak nikdo jít k partnerskému poradci paradoxně téměř neporadí, ale bude se snažit vám poradit sám.

Partnerský poradce – investice do našeho vztahu

Proč tedy, když nám nefunguje vztah, a stojí nám za to ho udržet, nevyzkoušíme to nejjednodušší? V dnešní době stačí již mnohdy zvednout telefon, či se připojit ke Skype a svůj problém probrat s odborníkem, který vztahům opravdu rozumí. Většina partnerů tuší, že se dá vztah nějak zachránit. Základem je, aby chtěli, ale také aby věděli jak. To, že oba chtějí něco pro vztah dělat bohužel často nestačí. Neví totiž právě to důležité – a to jak.

Možná už jste to také zažili. Oba jste si upřímně přáli, aby to mezi vámi fungovalo. Při první diskuzi vše ale opět zase sklouzlo do hádky, kdy se nejste při nejlepší vůli schopni domluvit. Tady je dobré se opravdu zastavit a říci si, že sami už na to nestačíte. Požádat o pomoc není slabost ani ostuda.

Rozhodnutí navštívit partnerského poradce je naopak znak toho, že člověk je zralá osobnost. Chce převzít svůj díl zodpovědnosti za vztah, myslí to se vztahem vážně, a chce využít všechny dostupné možnosti pro jeho záchranu. Takoví lidé, kteří přijdou do partnerské poradny, jsou ochotni většinou změnit své chybné postoje, jsou schopni pochopit motivace a pohnutky druhého. Šance na záchranu vztahu je pak velká. Vztah se posune a stojí pak na daleko pevnějších základech než dříve.

Pokud nevíte, jak vyřešit váš problém, dostali jste se do krize, hledáte radu či návod, chcete na vztahu pracovat, neváhejte mě kontaktovat. Můžete si vybrat z několika druhů konzultací tu, která bude právě pro vás – konzultace.