Máte vedle sebe partnera, který je na vás závislý? Nevíte, co máte dělat, nerozumíte jeho chování? Ničí vás partnerova závislost? Pak pokračujte ve čtení.

„Ze začátku to bylo skvělé. Volali jsme si dlouhé hodiny, psali si zprávy, věděli jsme o sobě vše. Kdykoliv jsem někam šla, šel se mnou. Prý chce být se mnou, protože mě miluje. Zdálo se mi to skvělé. Ale začalo mi to vadit. Byl všude. Nemohla jsem bez něj jít ani za kamarádkou. Chtěl mě všude doprovázet, chtěl, abych mu říkala, jak ho mám ráda. Dokonce mě každý den jezdí vyzvedávat z práce, i když pracuje v jiném městě. Přítel je na mně závislý a já nevím, co mám teď dělat. Miluji ho, ale tohle mě ničí“, smutně vypráví paní Aneta.

Co ukazuje závislost ve vztahu?

Vzájemná závislost je součástí každého vztahu. Problém nastává tehdy, když se ze zdravé závislosti stane závislost zničující, která frustruje a ničí oba dva partnery. Pak je to problém, kterému by měli partneři věnovat zvýšenou pozornost.

Pokud je partner na druhém silně závislý, pak s tímto nastavením již do vztahu přišel. To je důležité si uvědomit. Tento partner má potřebu připoutat se k objektu své touhy a být jeho součástí. Věří, že to, co pro druhého dělá, je zcela v pořádku. Pokud mu to druhý partner vyčítá, neuvědomuje si, že by dělal něco špatně. Nechápe druhého a tím více chce druhému dokázat, jak moc ho má rád. O to více se snaží dělat pro druhého maximum, které je za hranicí únosnosti a silně narušuje osobní prostor partnera.

Pokřivené důkazy lásky, které závislí partneři druhému ukazují, od neustálého volání, psaní zpráv, po doprovod na všech společenských akcích, apod. aniž by dali partnerovi osobní prostor být sám, být se svými příteli, dělat koníčky, co jej baví, je spojena se směsicí vnitřního pocitu nedostatečnosti, méněcennosti, nízkého sebevědomí a nízké sebeúcty.

Proč jsem ve vztahu se závislým partnerem?

Pokud setrváváte ve vztahu se silně závislým člověkem a tento vztah vás ničí a nejste schopni odejít, ukazuje to i něco o vás. Co vám takový vztah dává, že v něm dále setrváváte? Čím vás tento vztah se závislým člověkem sytí? Jakou vaši potřebu si v něm naplňujete? Jaká byla vaše počáteční motivace, že jste do vztahu s takovým člověkem vstoupili?

Tyto a podobné otázky týkající se vašeho závislého partnera a vás samotných mohou být klíčem k tomu, co skutečně máte dělat. Dokážete si představit, kde budete s tímto partnerem za rok, za dva? Co by se u vás mohlo změnit? Jakou osobou byste se za rok stala? Kdo vlastně jste teď vedle svého závislého partnera?

Pochopit, proč vedle sebe máte silně emocionálně závislého partnera, je důležité k vlastnímu pochopení sebe sama. Zkuste se na chvíli zastavit a popřemýšlet si nad těmito otázkami. Vezměte si tužku a papír a vaše odpovědi si napište. Každý vztah vás o něčem učí, i vztah se silně závislým člověkem. Pokud jste pozorní a věnujete sobě a svému vztahu pozornost, můžete se ledasco dozvědět.

Jak jednat s partnerem, který je na vás závislý?

Žít s člověkem, který je na vás silně emocionálně závislý, je velmi těžké. Jsou však vztahy, kde silná závislost jednoho z partnerů je důležitá potřeba druhého partnera. Jeden je závislý na druhém a vzájemně si ve vztahu vyhovují. Silně závislý partner chce být s druhým a druhému to naopak může dělat dobře.

V momentě, kdy začíná být ve vztahu partnerova závislost nepříjemná a silně omezující, pak se vztah dostává do krize a je důležité tuto krizi řešit. Není snadné silně závislému člověku vykládat, že vás jeho závislost dusí a omezuje. Bude se bránit, bude vám vyčítat, že jej nemáte dostatečně rádi. Bude mezi vámi probíhat boj. Nebude chápat, když vám to na začátku nevadilo, že vám to nyní vadí. Možná jste na začátku byli zamilovaní, ale jak postupně opadly „růžové brýle“ situace se začíná měnit.

V první řadě si musíte uvědomit, že s tímto nastavením závislý partner do vztahu přišel. Jen velmi těžko jej budete měnit. Aby bylo možné se ve vztahu posunout, museli by to chtít oba dva. Silně závislý partner by musel přijmout fakt, že má problém a chtít ho aktivně řešit. V opačném případě není možné se ve vztahu posunout, protože vztah tvoří dva lidé. A jedině oba dva společnou prací na vztahu jej můžou vylepšovat.

Pokud partner uzná, že dělá něco, co vám nevyhovuje a že to úplně není pro vztah zdravé, pak je důležité vašeho závislého partnera podpořit a být mu oporou. Vyhledejte odbornou pomoc, protože tohle budete sami ve vztahu jen velmi těžko zvládat. Závislý partner má své vnitřní nastavení a bude náročné tohle nastavení změnit bez odborné pomoci.

Každý z nás je uvězněn ve vlastní subjektivní realitě a to, jak vidíme svět, je pro nás to správné. Nemusíme si uvědomovat, že druzí vidí svět jinak, proto druhého nemusíme chápat. Pokud ovšem závislý partner nazná, že žádný problém nemá a nebude chtít s vámi tuhle situaci řešit a dál si „pojede ve svých kolejích“, pak by bylo vhodné v rámci zachování vašeho zdraví a psychické pohody ze vztahu odejít.

Pokud se nacházíte v podobném typu vztahu a chcete rozklíčovat, proč právě vy jste v tomto vztahu, co můžete pro sebe, pro partnera a vztah ještě více udělat, neváhejte se na mě obrátit v sekci konzultace.