Máte pocit, že s vámi partner nechce řešit problémy? Nevíte, co udělat, aby se to změnilo? Propadáte panice, že je vaše situace neřešitelná? Nezoufejte, řešení existuje! Přečtěte si následující článek a objevte nové možnosti řešení vaší situace ve vztahu.

Ve svém profesním životě jsem se setkal se mnoha ženami, které za mnou přichází s tím, že jejich partner nechce řešit problémy ve vztahu. Poté, co jsme si společně povídali, jsem skutečně zjistil, že oni jsou ty, které se snaží a hledají řešení. Bohužel se dopouští mnoha chyb při snaze řešit problémy s partnerem. Které chyby to jsou? Jak jim předcházet?

Chyby, které děláme, když s námi partner nechce řešit problémy a jak na ně

Je důležité si uvědomit, že na vztahu a situaci, ve které se partneři nachází, se podílejí oba dva svým chováním a vzájemně se tak ve vztahu ovlivňují. Pokud chcete přimět partnera, aby s vámi začal problémy ve vztahu řešit, začněte nejprve u sebe.

Chyba č. 1 – Neuvědomujete si, jak se k partnerovi chováte

Většina žen, které za mnou přichází s tím, že jejich partner nechce řešit problémy ve vztahu, si samy neuvědomují, jak se k partnerovi chovají. Často dělají věci, které pro druhého mohou být nepříjemné, chovají se způsobem, že druhého od sebe odrazují a ten s nimi nemá chuť cokoliv řešit.

Uvědomte si, jak se ke svému protějšku chováte. Zkuste se vcítit do toho, jak vás druhý vnímá, jak na něj působíte a jak se asi cítí, když s ním mluvíte a chcete řešit problémy ve vztahu. Tohle je důležité, když chcete přimět partnera, aby s vámi začal řešit problémy. Můžete objevit něco, co když ve své komunikaci změníte, změníte i atmosféru ve vztahu a přítel bude mnohem vstřícnější s vámi cokoliv řešit.

Chyba č. 2 – Aktivně nenasloucháte svému partnerovi

Další častou chybou, když s vámi partner nechce řešit problémy ve vztahu, je to, že mu nenasloucháte. Nezamyslíte se nad tím, co vám partner často vytýká, co po vás chce, co mu vadí. Proč se takto chováte?

Když jsme ve vztahu sami nespokojeni a nejsou naplňovány naše potřeby, máme tendenci se dostávat do stavu sebestřednosti. Na základě toho si myslíme, že chyba je v tom druhém. V tento moment pak nejsme schopni druhému naslouchat a zabýváme se jen tím, co vadí nám.

Spousta žen vydává mnoho energie k tomu, aby s nimi partner řešil problémy. Zapomínají ovšem na to, že i druhý je jen člověk, kterému také není něco příjemné, že i on má možná své nenaplněné potřeby ve vztahu. Pokud něco od druhého chcete, buďte zodpovědní za to, abyste se i vy snažili vyjít vstříc druhému.

Začněte partnera, který s vámi nechce řešit problémy, poslouchat. Zaměřte se na to, co vám často říká, vyčítá, s čím je nespokojený. Možná se cítí ukřivděný, že mu sama nenaplňujete potřebu, kterou má a může mít pocit, že nemá smysl s vámi řešit problémy ve vztahu. Začněte mu nejdříve naplňovat jeho potřeby, jděte mu vstříc. Zvýšíte šance k tomu, že bude ochotný s vámi problémy ve vztahu řešit.

Pokud s vámi partner dál nechce řešit problémy, zkuste s ním promluvit o tom, co by mu vyhovovalo. Za jakých podmínek by se cítil dobře, aby s vámi byl ochotný problémy řešit. Začněte aktivně pátrat po tom, co by potřeboval. 

Chyba č. 3 – Vytváříte si o partnerovi domněnky

Až příliš často se děje to, že partneři, kteří nechtějí problémy nyní řešit, ty věci na začátku řešit chtěli. Problém nastal v momentě, kdy jejich partnerky na ně začaly nepřiměřeně tlačit. V momentě, kdy v jedné věci vyhověli, okamžitě požadovaly splnění dalších věcí. Při takovém chování a nepřiměřeném tlaku se snadno může stát, že člověk se zastaví a není ochotný už dál cokoliv udělat či vyhovět druhému.

Je velmi jednoduché uvěřit tomu, že s vámi přítel problémy řešit nechce, že vás nemá rád, že jste mu lhostejné. Začnete si vytvářet domněnky, z nichž pak vytvoříte negativní přesvědčení a podvědomě se na základě takového negativního přesvědčení o druhém k němu chováte. Např. jestliže máte přesvědčení, že jste partnerovi lhostejná, přirozeně se podle toho začnete chovat. Přítel začne cítit, že mu nevěříte, že je něco v nepořádku, atd.

Jak pracovat s domněnkami a přesvědčeními, když partner nechce řešit problémy?

Vždycky je důležité se zamyslet nad tím, jaká přesvědčení jste si vůči partnerovi vytvořila. To je zcela klíčové. Vypište si tato přesvědčení na papír a zamyslete se nad tím, která jsou pro vás PROSPĚŠNÁ a která vás NEGATIVNĚ OVLIVŇUJÍ. Nezaměřujte se na pravdu, protože některá můžou být pravdivá a jiná nikoliv. Důležité je se zaměřit na prospěšnost daných přesvědčení.

Např. jestliže si o svém příteli myslíte, že o vás nemá zájem, budete k němu i takto přistupovat a jednat s ním podle svého přesvědčení. Pokud chcete, aby o vás zájem měl, musíte začít u sebe. Musíte s tím přesvědčením začít pracovat a měnit ho. Musíte se rozhodnout, že svoje přesvědčení skutečně začnete měnit, aby vás negativně neovlivňovalo v chování k partnerovi.

Ve většina případů nejsou naše přesvědčení o tom, co si o nás myslí druhá strana pravdivá. Mám na mysli ty, které jsou vytvořena právě na základě domněnek. Není tedy pak prospěšné se jimi řídit.

Dejte si několik týdnů na to, kdy budete k protějšku přistupovat na základě nového přesvědčení.

Každý z nás má nějaké své slabiny a každý si k nim utváříme svá přesvědčení. Jestli si někdo o sobě myslí, že není dostatečně zajímavý pro druhé lidi, pak bude náchylný k tomu, že si může vytvářet přesvědčení, že partner o něj nemá zájem. Bohužel tohle přesvědčení vkládáme mezi sebe a partnera. Pak tento podvědomý program ovlivňuje každou naši komunikaci s tím druhým. Můžeme partnerovi říkat 100x jednu a tu samou věc, ale nikam se v ní neposuneme. Protože se podvědomě chováme na základě našeho přesvědčení, které jsme si utvořili.

Ke stanovení nového přesvědčení je klíčové si na papír také vypsat vše, co se váže k tomu starému. Tím lépe pochopíte, jaké myšlenkové shluky mají vliv na vytvoření vašeho negativního přesvědčení.

Změňte tedy například přesvědčení „nemá o mě zájem“ na „zaměřím se na to, co vadí mému protějšku“ a od tohoto přesvědčení pak odvíjejte, jak s ním budete komunikovat, jak se budete tvářit u debaty, jakou energii budete vyřazovat, co vás bude zajímat, atd.

Změňte svá přesvědčení, změní se váš vztah s partnerem

Nikdy není prospěšné si myslet cokoliv negativního, např. přesvědčení, že jsme partnerovi lhostejní. Pokud by tohle přesvědčení bylo pro vás prospěšné, pak by to znamenalo, že byste měli ze vztahu odejít.

Svá vytvořená přesvědčení se musíme snažit změnit a na partnera se dívat jinak. Musíme začít zjišťovat, jak se cítí ve vztahu s námi. Jak se cítí, když společně komunikujeme. Proč se takto chová, že na nás reaguje tím, že nechce řešit problémy ve vztahu.

Skutečně to velmi často na první pohled vypadá, že partner problémy ve vztahu řešit nechce, že je lhostejný, že je mu vše jedno. Z mých zkušeností a mé praxe vidím, že to tak úplně není pravda. Ukazuje se, že partner, který dle popisu druhého, nechce řešit problémy ve vztahu, je často zklamaný, frustrovaný a také jej drží zpátky nějaká přesvědčení, která si o druhém vytvořil.

Pokud jste se i přes dobře míněné rady ve vztahu neposunuli, partner neustále odmítá řešit problémy s vámi, domluvte si konzultaci se mnou. Je velmi pravděpodobné, že něco podstatného přehlížíte, co sami nedokážete neobjevit. Rád vám s tím pomůžu. Domluvit konzultaci si můžete zde.

Autor: Karel Chába