Může se stát, že potkáte potencionálního partnera, pak se s ním nějakou dobu oťukáváte, randíte a celkově máte pocit, že se vše slibně vyvíjí. Problém ovšem nastane ve fázi, kdy máte pocit, že stagnujete na místě, a váš vztah by se tedy měl někam posunout. Chcete, aby se váš vztah změnil ve vztah, kterému se říká vážný.

Vše by mělo nejlépe proběhnout přirozeně, zde však nepomáhá ani přímá diskuze o tom, kam vztah směřuje. Pokud je partner konfrontován, či nenápadně postrkován, tak se naopak v tuto chvíli od vás odtáhne.

Možná pak za pár dní dělá jakoby nic a znovu se chová tak, že se vám chce přiblížit. Vám je ale jasné, že vše není úplně v pořádku, a že asi takový partner (může se tak chovat jak muž tak žena) má strach z vážného vztahu. Může mít samozřejmě strach z vážného vztahu obecně ale také může jít o strach být ve vážném vztahu právě s vámi.

Jaké důvody můžou být příčinou, že se člověk bojí vážného vztahu

Může jít samozřejmě o člověka, který má panický strach z blízkosti ve vztahu, o čemž se více dočtete v článku Panický strach z blízkosti. Jsou však i jiné důvody, proč se parter bojí vážného vztahu.

Je dobré si připustit, že jeho odtažení a strach z vážného vztahu může mít souvislost i s vaším chováním.

Především pokud:

• Z jeho pohledu vztah postupuje příliš rychle, cítí se pod tlakem.

• Dáváte najevo, že očekáváte, že se nějakým způsobem změní, ať jde třeba o povahu, zvláštnosti, styl o oblékání atd.

• Požadujete od něj, aby se vzdal svým přátel, koníčků, zájmů, změnil třeba bydliště a přestěhoval se, a on na to není připraven.

• Pokoušíte se jej manipulovat ať vědomě, či nevědomě emocionálním vydíráním, to znamená, že pokud se nechce chovat podle vašich představ, vyvoláváte v něm např. pocity viny.

Další příčiny se nemusí týkat přímo vašeho chování k partnerovi, ale mohou souviset s předchozími zkušenostmi a s celkovou osobností vašeho partnera.

Partner může mít obavy z vážného vztahu také z těchto důvodů:

• Možná mu připomínáte člověka, s nímž měl v životě špatnou zkušenost. Můžete mu jej připomínat třeba jen určitým chováním. Když se pak takto začnete chovat, partner se stáhne, aby se ochránil před očekávanou bolestí.

• Má za sebou neúspěšné partnerství a bojí se dalšího nesprávného rozhodnutí.

• Bojí se bližšího vztahu proto, že má pocit, že vážným vztahem se musí vzdát svobody a naopak mu přibude pouze zodpovědnost. Vážný vztah je pak hrozbou, že mu v životě spoustu věcí uteče, že by se musel omezovat, jeho potřeby by pak nemusely být naplňovány.

• Není si úplně jistý svými city k vám. Nechce vám pak ublížit tím, že se více sblížíte a on se s vámi stejně pak bude chtít rozejít, protože se jeho city k vám nebudou stupňovat.

• Má o sobě špatné mínění, nevěří si a proto si myslí, že si vztah nezaslouží.

• Má vysoké očekávání a nevěří, že jste pro něj tím správným protějškem, který splní jeho očekávání.

• Má nerealistickou představu o lásce. Ve chvíli, kdy necítí „motýlky v břiše“ má pocit, že pro něj nejste správný protějšek.

Jak se vypořádat se situací, kdy se partner bojí vážného vztahu

V každém případě nechte svého partnera ať on sám převezme zodpovědnost za svůj strach z vážného vztahu. Strach je náš vnitřní pocit, to znamená, že pouze váš partner může překonat svůj strach. Prvním krokem ke zlepšení je již to, aby si přiznal, že má strach z vážného vztahu. Pak se může sám rozhodnout, zda chce něco udělat, aby strach překonal.

Zkuste se podívat na partnerovu minulost

Může být užitečné zjistit, jak to měl váš partner s předchozími vztahy, a zda byl schopen vážného vztahu, či vždy měl pouze krátkodobé vztahy. Chcete-li jej pochopit, je dobré se také podrobněji podívat na vztah jeho rodičů k sobě navzájem a také k vašemu partnerovi. Jádro problému je často totiž ukryto právě v minulosti.

To, že pochopíte, proč se váš partner určitým způsobem chová, pak znamená, že mu můžete nabídnout pomoc či podporu. V žádném případě to ale neznamená, že mu musíte vše tolerovat, či odpustit.

Nesnažte se o něj bojovat za každou cenu

Dokonce i když se budete snažit dělat pro partnera, co bude ve vašich silách, budete se snažit mu ukázat co nejvíce vaší lásku, nemůžete vy nijak překonat jeho strachy. Právě naopak. Vaše velké úsilí může u vašeho partnera nastartovat ještě větší strach z blízkosti.

Řekněte svému partnerovi, že jeho chováním trpíte

Vyjasněte si s parterem, jak špatně se cítíte, když se od vás odtahuje a vztah se nikam neposunuje. Vyjasněte si, zda-li jsou vaše představy o tom kam chcete směřovat vztah stejné či alespoň obdobné. V případě velké neslučitelnosti bude zřejmě vhodnější si najít jiného partnera. Pokud ale partner chce vážný vztah a doposud to nefungovalo, je zřejmé, že musí na sobě i na vztahu pracovat tak, aby se začal posunovat. Pokud to váš partner neudělá, zřejmě se nic nezmění, pouze vás uchlácholí svými řečmi.

Zůstaňte konzistentní

Pokud se rozhodnete pro rozchod, tak na něm trvejte. Přerušte kontakt s partnerem pokud stále jen slibuje, ale nic pro zlepšení situace nedělá. Nedopusťte, abyste opět uvázli ve vztahu „nevztahu“. 

Kdy má smysl čekat, že se partner bojící se vážného vztahu změní?

Čekání má smysl jen tehdy, když se váš partner sice bojí vážného vztahu, ale je připraven pracovat na sobě s vámi nebo pomocí odborníka např. psychoterapeuta či partnerského poradce. Váš partner musí být ochoten analyzovat, proč se tak bojí silného a blízkého vztahu. Musí být ochoten si svůj problém nejen přiznat, ale také musí mít chuť udělat zkušenost s vážným vztahem, mít ochotu riskovat, že bude možná zraněn.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vás nebo partnera v souvislosti se vztahem, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.