Partner si stále píše s bývalou přítelkyní

Píše si váš přítel se svoji bývalou přítelkyní? Nebo se s ní dokonce vídá? Je nutné v takovém případě projevit velkorysost? Nebo je takové chování pro váš vztah ohrožující, a měla byste s takovou situací začít něco dělat?

Monika má následující problém s partnerem, který si píše se svojí ex:

„Chci se zeptat, jak byste v mé situaci reagovali vy. Jsme spolu s přítelem asi půl roku a párkrát se o svých ex zmínil (jaké byly, proč se rozešli atd.). Poté jsem jednou náhodou viděla, když jsem pracovala na jeho počítači, že mu píše jeho ex (nekoukala jsem mu do fb, jen to na mě vyskočilo).

Každopádně jsem viděla, že mu psala, že by se za ním mohla zastavit do práce. To mi nedalo a koukla jsem se, jestli si takhle píší často a ano. V podstatě skoro vše, co se mu stane během dne, tak napíše a pošle jak mně, tak i jí. Nevadilo by mi, že se kamarádí s ex (a nemyslím si, že mě podvádí, ani že by to udělal), ale to, že mi to neřekl a tají to (zkoušela jsem se ho na to nenápadně zeptat, ale choval se hrozně divně).

Se svojí ex se rozešli, jelikož na něho kvůli práci neměla čas (aspoň tak mi to řekl) a ne proto, že by se neměli rádi, tak se trošku bojím. Co v takovém případě dělat? Jak to řešit?

Je nutné řešit, že si partner píše s bývalou přítelkyní?

Situaci je nutno řešit především proto, že vám evidentně tato situace vadí, či jak píšete, ve vás vyvolává strach. Strach z toho, že jsou mezi vaším přítelem a jeho bývalou stále ještě oboustranné city, a že vás proto třeba váš přítel opustí, protože se bude chtít vrátit ke své bývalé. To se samozřejmě stát může.

Na druhou stranu je jasné, že pokud se již jednou rozešli, tak to mezi nimi z nějakého důvodu neklapalo. Uvedená příčina rozchodu, že jeho bývalá kvůli práci na vašeho partnera neměla čas, je dle mého názoru spíše důvodem zástupným a ne skutečným. Z nějakého důvodu nebyl její bývalý partner pro ní natolik důležitý, aby si chtěla nějak zharmonizovat práci a soukromý život. Jak se říká, kdo nechce, hledá důvody.

Je pochopitelné, že vám jeho chování vadí, tím spíše, že s ní komunikuje, tak nějak tajně, bez toho, aby se vám o tom zmínil. On totiž s ní udržuje tak nějak tu blízkost stejně jako s vámi (posílá jí, stejně jako vám, co celý den dělal atd.). Proč to dělá? Odpovědí může být více: 

Důvody proč si píše partner s bývalou partnerkou:

V prvním případě může mít něco nevyřešeného, co se týče vztahu s bývalou partnerkou. Úplně se to mezi nimi neuzavřelo, něco tam prostě stále je. Jeden nebo druhý se upíná k možnosti návratu do vztahu. Zřejmě to ještě ani jeden nevyslovil, ale pokouší se o to postupným, nenápadným sbližováním, svěřováním se a vtahováním tak druhého do svého života.

Další možností je, že má pocit viny, či nějaké povinnosti, ke své bývalé partnerce (pro nás ženy nepochopitelné). Bere ji jen jako kamarádku. Aktivní osobou, která píše, je především ona a on nedokáže říct ne, a proto jí oplácí stejnou měrou a stále jí odepisuje. Nic k ní už zřejmě necítí, je mu jen hloupé jí na rovinu říct, že si s ní psát nechce. Možná bylo v jejich vztahu či rozchodu něco, o čem nevíte, zač cítí on vinu. Nechce své bývalé odmítavým postojem ublížit a říká si, že takové dopisování nemůže přece ničemu vadit.

Možností může být i to, že mu něco ve vztahu s vámi chybí, co mu ona dává – třeba jen zatím psaním, podporou, obdivem atd. Otázkou je také, jak dlouho spolu byli, a jak dlouhá doba uplynula od jejich rozchodu. Pokud vztah trval delší dobu, je možné, že u něj i u ní začínají teprve nyní dobíhat nějaké porozchodové procesy, kdy je to může najednou začít k sobě znovu přitahovat. Především ona může mít o něj zájem právě proto, že si někoho našel, a tím se jeho atraktivita v jejích očích zvýšila.

Jak zjistit pravý důvod, proč si partner píše s bývalou?

Pravdu, jak je to s jeho bývalou přítelkyní, se dozvíte jedině od něj. Pokud si je ale on sám ochoten přiznat, kde je pravda. Zřejmě vám řekne, že o nic nejde, ale pouze tato odpověď, ačkoliv může být pravdivá, by vám neměla stačit. Musíte mu především upřímně říct, že vám psaní s bývalou příjemné není, že mu to zakazovat nemůžete, ale že by si měl sám v sobě uvědomit, proč má potřebu si s ní stále psát.

Co dělat, když si píše partner s bývalou přítelkyní

Určitě je vhodné si s partnerem promluvit v klidu, bez výčitek, možná by bylo fajn projevit i určité pochopení. Možná by si mohl zkusit představit, jak vy píšete svému bývalému denně a o všem ho informujete, jestli by spíše nedokázal pochopit, jak se cítíte.

Řekněte upřímně, že vás znepokojuje, že vám o tom, že si s někým takto intenzívně dopisuje, neřekl. Mohl k tomu mít samozřejmě i jiný důvod, než ten, že dělá něco špatného. Může k vám třeba mít určitou nedůvěru, či obavy vám říct pravdu.

V žádném případě nebude dobré na partnera tlačit. Je vhodné spíše „já stylem“ vysvětlit, proč vás jeho chování znepokojuje, jak se cítíte a proč ve vás jeho chování vzbuzuje určité obavy. Popisujte jen své pocity a o něm zkuste nemluvit vůbec. Bránil by se, anebo na vás útočil. Dejte mu čas, aby si vše rozmyslel a sám si uvědomil, co se za jeho jednáním skrývá. Můžete mu nabídnout podporu a pomoc tak, (např. nabídnout mu, co můžete udělat pro něj vy), aby se vám dokázal lépe otevřít.

Možná budete překvapena, že opravdu o nic nejde, jen nevěděl třeba, jak vám vše vysvětlit. Navíc třeba ani netušil, či si nepřipouštěl, že vás může svým chováním a psaním s bývalou zraňovat. Pokud mu na vás záleží, bude se snažit situaci společně s vámi vyřešit. Pokud ovšem nad vším mávne rukou a nebude chtít nic řešit, zamyslete se, jestli mu na vás vůbec záleží, a jestli takový partner pro vás bude vhodný do budoucna.

Pokud se potýkáte s problémy, ať ve vztahu, či týkající se vás či partnera v souvislosti se vztahem, neváhejte kontaktovat partnerského poradce a vybrat si jednu z možných konzultací zde.

autor článku: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů