Zrovna tak, jako každý z nás má zcela jedinečné DNA a nikdo není naprosto stejný jako někdo jiný, má každý i svoji jedinečnou realitu mysli, soubor představ a přesvědčení o životě.

Každý člověk si do vztahu přináší představy a přesvědčení. Tyto představy mají původ v primární rodině a vytváříme si je na základě chování rodičů a sourozenců. Jsou to představy, jak se k nám mají lidé chovat, jak by se měli budovat vztahy a naplňování jakých potřeb čekáme od vztahů.

Potřeby ve vztahu se dělí na 2 skupiny.

Potřeby naplňované zvenčí

K naplnění těchto potřeb partnera nepotřebujete. Ale pokud je s ním můžete sdílet a prožívat, má to pro vás mnohem větší hodnotu, než když je naplňujete o samotě. Jedná se typicky o sport, koníčky, vzdělávání se. O schopnost vnímat sebe sama, silné sebevědomí, schopnost sebelásky. Jak vnímáte svoji hodnotu ve vztahu k lidem, situacím, činnostem.

Naplňování těchto potřeb souvisí s uměním být sám a schopností být srovnaný sám se sebou, se svými vlastnostmi, schopnostmi a dovednostmi.

Čím více jste schopni si tyto potřeby naplňovat sami, tím více se můžete soustředit na plnění potřeb vašeho partnera a tím spíše bude váš partnerský vztah spokojený.

Potřeby naplněné zevnitř

K naplnění těchto potřeb vždy potřebujete svého partnera. Je to například potřeba intimity, sex, vzájemné sdílení s partnerem, podpora v těžkých chvílích, plození potomků, výchova dětí.

Každý člověk si do vztahu přináší různé nastavení a představy, což bývá příčinou problémů.

Sebevědomí lidé, kteří jsou smíření a spokojení sami se sebou mívají lepší, stabilnější a spokojenější vztahy. Nepřenáší na svého partnera vlastní psychické problémy. Nevyžadují po partnerovi infantilní důkazy bezmezné lásky, neočekávají naplňování obtížně splnitelných potřeby typu “Vše dělej pro mě.”, “Buď neustále se mnou.”, “Věnuj se jenom mně.” atd.

Čím více nejste schopni se vyrovnat sami se sebou, tím více také zatěžujete svého partnera i samotný vztah. Vztahy, ve kterých hrají roli psychické problémy jednoho nebo obou partnerů, jsou nevyrovnané, často se rozpadají. Lidé v nich trpí pocitem samoty, nelásky, nenaplněných potřeb.

Pokud v těchto řádcích poznáváte svůj vztah a máte pocit, že svými psychickými problémy vztah ničíte, zamyslete se, co můžete udělat pro zlepšení. Dlouho neváhejte a vyhledejte pomoc odborníka.

Velmi častou chybou je, že si lidé vůbec neumí svůj psychický problém přiznat. Sice vidí, že tam nějaký problém je, ale změnu vyžadují po svém partnerovi.

Někdy se také stává, že partner bez psychického problému, říká tomu druhému, že by se měl léčit a nějak to řešit. Nedává podporu, která je k účinnému řešení problému nezbytná.

Je třeba si uvědomit, že to nikdo nedělá schválně. Partneři by se měli navzájem podporovat a řešit tyto problémy společně. Nemá smysl se tomu druhému vysmívat nebo v hádkách dávat najevo, že proti němu teď použijeme něco z jeho slabé chvilky.

Zcela zásadní pro úspěšné řešení psychických problémů ve vztahu je vzájemná důvěra. Bez ní to bude obtížné. Pokud máte v této oblasti hodně co dohánět, začněte budovat důvěru ve vztahu.

Psychické problémy a komplikace, které ve vašem vztahů způsobují, je velice obtížné odstranit na vlastní pěst bez pomoci. Pokud se ve výše popsaném poznáváte, určitě vyhledejte pomoc odborníka, který vám pomůže odhalit příčiny těchto problémů a ukáže vám cestu, jak je odstranit.

autor článku: Karel Chába