Jste s partnerem a myslíte si, že to bude už navždy. Ale něco se stane a najednou se pomalu začne vkrádat do vašeho vztahu nechuť či psychický odpor k partnerovi. Co s tím? Proč se to ve vztahu děje? O tom všem v dnešním článku.

Psychický odpor k partnerovi či partnerce se může objevit v každém vztahu. Proč přichází? Kde jsou příčiny toho, že k někomu začneme vnímat odpor takový, že ho nemůžeme ani vidět, natož s ním žít?

Proč přichází psychický odpor

Když si ve své mysli vytváříme psychický odpor k partnerovi, jedná se o komplex aspektů, které v našem vnímání hrají roli. Pomalu a plíživě jsou to maličkosti, které nám vadí, ale kterých si nevšímáme. Někdy máte tendenci si tyto věci sami v sobě rozmluvit. Drobnosti, které se mohou připomínat každý den, které nás „píchnou“ u srdce. Kotvíme se v pocitu nechuti a odporu. Neřešíme naši nespokojenost včas.

Jsou mezi námi i tací, kteří se snaží svoji nespojenost ve vztahu řešit, ale v mnoha případech nejsou vyslyšeni nebo ji řeší nevhodným způsobem. Pokud nejsou vyslyšeni, raději rezignují a vytvoří si obranný mechanismus v hlavě. Např. pokud s vámi partner nemluví, nechce řešit problémy, pak si můžete vytvořit přesvědčení, že muži příliš nemluví nebo že příliš věci řešíte a sami se přizpůsobíte a přestanete věci řešit. V ten moment se vám možná uleví, ale dřív nebo později se ve vztahu začnete cítit nepříjemně. To může vyústit až v psychický odpor k partnerovi.

Někdy je pak velmi těžké přijít na to, co vám na partnerovi vlastně vadí. Pokud si vaše hlava vytvoří nová přesvědčení, kterým uvěříte jakož to obrannou strategii, pak začne vzrůstat psychický odpor a vy se nebudete již s partnerem či partnerkou cítit dobře. A partnerská krize je na světě.

Co můžete s psychickým odporem k partnerovi dělat?

Nejlepší řešení proti psychickému odporu k partnerovi je jeho prevence, tedy předcházejte mu! Co ale dělat s tím, když máte k partnerovi tak velký psychický odpor, že ho nemůžete ani cítit? Pak se svěřte do rukou vztahového či partnerského poradce. Sami už tento problém nezvládnete. Proč?

Pokud vnímáte psychický odpor k partnerovi, pak vám zároveň chybí i nadhled nad situací, postrádáte důležité vztahové dovednosti a kompetence, které by vám pomohly tohle překonat. Již jste sami za sebe vyčerpali možnosti, jak danou situaci zvládnout.

Pokud se svěříte do rukou odborníka, počítejte, že cesta to nebude jednoduchá. Bude to od vás i od vašeho partnera vyžadovat trpělivost a ochotu dělat věci jinak. Budete si muset projít svým zraněním a bolestí ve vztahu a v rámci terapie se zároveň i léčit. Budete muset přijmout i nové postoje a přístupy v rámci vašeho vztahu a naučit se novým dovednostem. A to každý neodkáže! Překonat psychický odpor k partnerovi se  ovšem dá, ale ne každý to zvládne.

Psychický odpor k partnerovi. Jak mu přecházet?

Jak bylo zmíněno výše, nejlepší strategie, jak na psychický odpor k partnerovi, je mu předcházet. Aby se ve vašem vztahu takový odpor neobjevil, vneste do vztahu následující aspekty:

  • Učte se s partnerem komunikovat – o svých pocitech, o tom, jak se ve vztahu cítíte, jak se cítíte v roli partnera či partnerky, atd. Popisujte svůj emocionální svět a to, co se ve vás děje. Jak zlepšit svoji vzájemnou komunikaci najdete v článku Proč by každý vztah měl mít pravidla komunikace.
  • Učte se s partnerem vytvářet dohody. Jak na to si můžete přečíst v článku Partnerská dohoda.
  • Učte se poznávat svět toho druhého. Žena se bude učit poznávat svět muže, muž se bude učit poznávat svět ženy. Proč je to důležité se můžete dočíst v článku Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.
  • Buďte odvážní. Pokud budete s něčím nespokojeni, buďte odvážní a otevřete tohle téma s tím druhým.
  • Pracujte na sobě. Např. učte se pracovat se svými postoji a přesvědčeními v rámci vašeho vztahu. Uvědomte si, které postoje a přesvědčení vás ve vztahu limitují a brání vám v prožívání štěstí a které vás naopak posilují a dodávají vám energii a na ně se zaměřte.

Je spousta možností, jak předcházet psychickému odporu k partnerovi. Je jen na vás, zda ty cesty budete dál hledat a rozhodnete se vztah opravdu budovat, nebo ho necháte, aby váš vztah žil vlastním životem, aniž byste jej aktivně utvářeli. Pak se nemůžete divit, když v něm budete nespokojeni. Vezměte zodpovědnost za svoje štětí do svých rukou!

Pokud byste se i přesto nedokázali ve vztahu posunout, v něčem si nevíte rady či jen potřebujete rozvinout nějakou vztahovou dovednost, pak neváhejte a objednejte se u mě na konzultaci. Není ostuda, když si přijdete pro radu, ale je spíše smutné, když si sami namlouváte, že vše je v pořádku, i když to tak není.