Nenechme v partnerství nikdy rozbujet vleklý konflikt. Ve většině případů v něm nemůžeme získat, ale jen ztratit.

Řešení vleklého konfliktu může být několikero. Nejčastějšími způsoby, jak řeší lidé vleklý konflikt v partnerství jsou tyto:

Rozchod

Partneři nedokáží vleklý konflikt řešit, cítí se již natolik ve vztahu špatně, že jako nejjednodušší možnost vidí rozchod. Někdy je sice rozchod opravdu tou nejlepší možností. Na druhou stranu se mnozí partneři rozcházejí zbytečně jen proto, že nemají ochotu problémy v partnerství řešit. Žijí v blažené naději, že v dalším vztahu se budou jakýmkoliv konfliktům vyhýbat, což ale samozřejmě není možné.

Pasivita při řešení konfliktu

Jeden nebo oba partneři začnou být z konfliktu časem značně unaveni. Vleklý konflikt je ve fázi, kdy už negraduje, protože již na to partneři nemají energii, a tak čekají, že se situace nějak vyřeší sama. Je jasné, že očekávat, že se vleklý konflikt vyřeší sám od sebe, je značně naivní. Pravda je, že vlastně znám z okolí případ, kdy se konflikt i v takovém případě vlastně sám vyřešil. Šlo o vleklý konflikt ve věkově již velmi zralém manželství mého strýce a tety. Konflikt přešel z gradujícího stádia, kdy si v nesmírné nenávisti dělali různé naschvály, do stádia pasivity, kdy se nakonec konflikt v této fázi tedy sám vyřešil – strýc zemřel.

Únik

V případě pasivity partnerů ve vleklém konfliktu často dojde k situaci, kdy jeden z partnerů volí nakonec únik z konfliktu. Takový únik často realizuje jeden nebo dokonce oba z partnerů třeba prostřednictvím mimomanželského vztahu nebo pomocí nadměrnému se věnování zaměstnání či koníčkům, kdy většinu času pak tráví mimo domov. Takovýto únik má samozřejmě také jen omezenou trvanlivost, a nastane dříve či později nutnost situaci řešit.

Hledání společného řešení

Hledat řešení, jak z vleklého konfliktu, není vůbec jednoduché. Spouštěč – tedy to, co mnohdy považujeme za příčinu konfliktu, mnohdy jeho skutečnou příčinou totiž být vůbec nemusí. Uvedu příklad: V případě, že se třeba partneři dostanou do konfliktu kvůli tchýni, tak osoba tchýně je spouštěčem celého konfliktu.

Skutečný konflikt ale vznikne proto, že se partner nedokáže zastat své partnerky a tchýni dle jejího názoru upřednostňuje. Jeho partnerka pak v něm necítí potřebnou oporu. Problémem přispívajícím ke konfliktu je také to, si nedokáží spolu o celé věci ani upřímně promluvit. Ve vztahu chybí schopnost konstruktivní komunikace, jeden k druhému pak přestanou být vstřícní, mnohdy právě naopak, a konflikt se tak jen zhoršuje.

Přes veškerou snahu vleklý konflikt ukončit, vyřešit a situaci uklidnit, se to partnerům mnohdy nedaří. Jsou totiž oba již natolik zacyklováni ve svých vzorcích chování, že ty jim brání konflikt vyřešit. Bohužel si často ani jeden z partnerů neuvědomuje tyto své vzorce chování, kterými škodí vztahu. Dostat se z určité nevyhovující situace, tedy konfliktu, bez toho, aby partneři zásadně změnili své vzorce chování a své postoje je téměř nemožné.

Návštěva partnerského poradce

Pokud partneři cítí, že nejsou schopni se nadále domluvit a hledat společně kompromisy, mají mnohdy jedinou šanci, a to oslovit někoho, kdo je z tohoto začarovaného kruhu dokáže vyvést. Tou osobou může být psycholog zabývající se touto problematikou, partnerský či manželský poradce. Chce to samozřejmě určitou dávku odvahy a odhodlání, a také sebereflexe. Lidé, kteří si dokáží přiznat, že něco nedokáží sami vyřešit, jsou na dobré cestě si nechat poradit a svůj problém tak vyřešit.

Někdy ovšem může (i skrytě, či podvědomě) některý z partnerů, především ten, který třeba přichází k partnerskému poradci jako první požadovat, aby se poradce postavil na jeho stranu. V konfliktu jsme téměř vždy přesvědčeni, že jsme to my, kdo více trpíme, kdo se více snaží vztah napravit, kdo toho pro vztah dělá více. Už jen to, že přicházíme jako první do poradny, je přece známkou toho, že my jsme ti lepší.

Partnerský poradce a pár v konfliktu

Možná nás rozladí, když se pak partnerský poradce nechová podle našich představ, a nevidí viníka tak jasně, jako ho vidíme my. Přestože bude partnerský poradce zjišťovat, co se v našem vztahu děje, co je příčinou konfliktu či krize, je dobré si uvědomit, že partnerský poradce není soudce, a proto nehledá viníka. Kdyby začal totiž jednoho z partnerů jakkoliv soudit, okamžitě by se dostal vzhledem k němu do role jeho nepřítele. V takovém případě by měla role partnerského poradce pro vztah destruktivní charakter.

My však jdeme do poradny proto, abychom vztah zachránili, a ne naopak. Proto je dobré se připravit na to, že dobrý partnerský poradce nebude stranit nikomu z páru. Při řešení konfliktu či krize ve vztahu není důležité, kdo a čím se podílel na rozkladu vztahu, ale především na znovunastolení klidu a příměří mezi partnery. Partnerský poradce musí zůstat nestranná osoba. Není soudce, a proto nerozhoduje o vině, pouze se snaží usměrnit partnery v konfliktu tak, aby usnadnil jejich případnou dohodu a pomohl napravit vztah. Více také v článku Vleklý konflikt.

Pokud se vás článek nějak dotýká, nacházíte se třeba ve vleklém konfliktu, a již si sami nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat. Některou z typů konzultací, která bude vyhovovat právě vám najdete v kolonce konzultace.