Rozchod po 35 letech

„S o 5 let starším manželem jsem byla od 15 let. Byl moje první láska a zažila jsem s ním svůj první sex. Po pár letech jsme se vzali, porodila jsem 2 syny, postavili jsme společně dům. Starala jsem se o celý chod domu, o domácnost, o děti. Manžel chodil jen do práce. Když jsem chtěla cestovat, manžel nechtěl. Zajímala ho jen hospoda a kamarádi. Byla jsem unavená, ztrhaná a bez energie. Před pár lety mě poprvé napadla myšlenka na rozchod.“

„Poslední roky manželství jsme žili už jen vedle sebe. Naše hovory se omezily na provozní věci. Byla jsem nešťastná. Toužila jsem po lásce, pohlazení. Zamilovala jsem se. Požádala o rozvod a odešla. Rozchod po 35 letech byl pro mě opravdu těžký, ale jsem ráda, že je to za mnou,“ končí s tichým hlasem vyprávění paní Žaneta.

Manželství paní Žanety je ukázkou toho, jak to může dopadnout, když se nebuduje vztah. Rozchod po 35 letech možná nemusel vůbec proběhnout, kdyby Žaneta a její manžel včas svoji krizi v manželství začali řešit.

Jaké chyby vedly k rozchodu po 35 letech?

Z vyprávění paní Žanety si můžeme všimnout, že ve vztahu úplně nefungovala komunikace mezi manželi. Zřejmě paní Žaneta neuměla dostatečně tlumočit manželovi svoje potřeby, které by si v rámci vztahu chtěla naplnit. Naučit se efektivně komunikovat je základem každého kvalitního partnerského vztahu. Můžete předejít zbytečným rozchodům.

Paní Žaneta si zřejmě na svá bedra naložila příliš mnoho a neuměla říci NE. Nebyla schopná se s manželem domluvit a přerozdělit si chod domácnosti či péči o děti. Cítila se tak často vyčerpaná a bez energie. Pokud člověk neumí říkat věcem, lidem, životním postojům či činnostem jasné NE, může se natolik vyčerpat, až vyhoří. Což také přispělo u paní Žanety k rozchodu po 35 letech.

Paní Žaneta potlačovala samu sebe. Pokud člověk žije v koloběhu domácnost, děti, práce a manžel, pak se snadno stává, že sám sebe upozadí. Zapomene na sebe, na svoji relaxaci a jeho síly se vyčerpají. Což dostalo paní Žanetu do takové fáze, že rozchod viděla jako jediné možné řešení dané situace.

Manželství, ze kterého paní Žaneta odcházela, roky nefungovalo. Přizpůsobila se vztahu a krizi nezačala řešit. Tolerovala svoje nefunkční manželství. Nebyla aktivní, nehledala pomoc jinde, neřešila to. Nechala problém přerůst do obrovských rozměrů a výsledkem bylo zamilování a rozchod po 35 letech.

Paní Žaneta poznala svého manžela příliš mladá. V 15 letech se osobnost člověka ještě vyvíjí. Paní Žaneta se příliš brzy „upoutala“ na jednoho muže, aniž by měla jiné zkušenosti, aby si lépe uvědomila, co jí vyhovuje a co ne. To, že neměla s muži žádné jiné zkušenosti, možná vedlo k mnohaletému tolerování nefunkčního manželství, jehož průběh možná považovala za normální, jelikož nepoznala nic jiného.

3 tipy, jak předcházet rozchodu (nejen po 35 letech)

1. Komunikace je alfa omega vztahu. Začněte se společně učit komunikovat. Jak na to si můžete přečíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Díky tomu si dokážete mnohem lépe sdělit svoje potřeby, porozumíte si a předejdete zbytečným nedorozuměním.

2. Stejně jako když jezdíte autem a dodržujete pravidla silničního provozu, to platí i ve vztahu. Udělejte mezi sebou dohodu a dodržujte svoje vlastní pravidla, na kterých se domluvíte. Vyhnete se tak nedorozuměním a zbytečnému rozchodu. Jak takovou správnou dohodu vytvořit se dočtete v článku Partnerská dohoda.

3. Zajímejte se o druhého a učte se poznávat jeho svět. Proč je to tak důležité si, můžete přečíst v článku Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

Uvědomte si, že práce na vztahu je nekonečná. Vždy je prostor pro poznávání druhého, vyjasňování si vlastních hranic, vyjadřování svých potřeb, které se mohou v průběhu času měnit. Jedině lidé, kteří jsou schopni efektivně reagovat na změny, a dokáži s nimi pracovat, mohou překonat i hranici 35 let a k rozchodu nemusí dojít.

Pokud máte dlouholeté manželství a nejste v něm úplně spokojeni, a přesto vám na něm záleží, jednejte. Nečekejte, až krize bude natolik velká, že jediným pro vás přijatelným východiskem bude rozchod. Pokud cítíte, že sami krizi v manželství nezvládnete, nebojte se obrátit na vztahového poradce, který s vámi v klidu vaši situaci probere, vysvětlí vám, co děláte špatně a společně nastavíte kroky k nápravě vašemu vztahu. Konzultace najde zde.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Rozchod po 35 letech

    Vivien Červen 21, 2018

    Mé manželství trvá 29 let, máme dceru, která nám dělá radost, ale už je 6 let z domu. Po odchodu dcery jsem chtěla přesunout péči a starostlivost na sebe a manžela. Moc se mi to nepovedlo. S manželem žijeme hezky, ale tak nějak bez života… Stalo se, že jsem si našla přítele, se kterým si velmi rozumím ve všem. Zamilovali jsme se a on opustil rodinu.Já se ale pořád bojím ten krok udělat.Ublížím tím manželovi a to nechci. Naopak když neodejdu,ublížím příteli a také sobě a to také nechci. Jsem na hraně psychického vyčerpání, ale nějak to rozseknout musím! Pokud odejdu, změna bude pro mne velmi velká (z jednoho konce republiky na druhý). Jak se rozhodnout správně? Srdce říká běž, rozum zůstaň.
      Karel Chába Červen 21, 2018

      Dobrý den, Vivien, není žádné správné rozhodnutí, protože nevidíme do budoucnosti. Je jen takové, za kterým jste si ochotná stát a nést následky. Respektive být ochotná překonávat překážky, které budou přirozeně na každé z cest, kterou zvažujete. Problém není v muži a v milenci při rozhodování, ale ve vaší osobnosti. Pokud se nedokážete rozhodnout, respektive jste na pokraji vyčerpání, vyhledejte psychoterapii a tam svůj vnitřní konflikt řešte.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů