Víte, že se chováte iracionálně, když se ale žárlivost objeví, tak vás to přemůže. Žárlíte pořád – je to jako zlý sen. Nevěšte hlavu. Se žárlivostí jste se nenarodili a proto se jí můžete zbavit anebo se s ní naučit žít.

Žárlivost je stav, kdy nedůvěřujeme. Ovládají nás negativní emoce jako strach, zlost, nenávist. Dostáváme se do stresu a velkého napětí. Tento náš stav, který si sami vytváříme, často vůbec nesouvisí s chováním partnera, tedy s jeho případnou věrností.

Nejprve pochopte rozdíl mezi skutečností a vaši realitou, kterou si tvoříte ve své hlavě. Byla vytvořena na základě minulých zkušeností, pravd a přesvědčení. Každý vidíme jednu věc z jiného úhlu pohledu. Realita má vždy více možností. Takže to, že vám vaše hlava tvrdí, že je jasné, že vás partner/ka nemá rád/a, nemusí být pravda. Je to jen vaše realita.

Příčiny žárlivosti

Příčiny toho, proč se chováme žárlivě mohou být různé. Někteří psychologové tvrdí, že určitý vliv může mít dědičnost, kdy máme sklon k úzkostnému chování. Jiní zase hovoří o ovlivnění naší psychiky v dětství, kdy jsme zažili strach z opuštění, či jsme se necítili dostatečně milováni a přijímáni. Vliv mohou mít i zkušenosti, jako je zklamání z předchozích vztahů.

Jak přestat žárlit? Změňte svou realitu

Pokud si dokážeme přiznat, že se potýkáme se žárlivostí a nevíme co s ní, je nejjednodušší cestou navštívit odborníka a naučit se emoci eliminovat. Obzvláště u chronické žárlivosti.

Problém ovládnout své pocity můžeme mít především tehdy, pokud se naše žárlení dostane do fáze, kdy se dá již těžce krotit (více v článku Fáze žárlivosti). Při tomto stavu se nám na chvíli sevře srdce a máme pochybnosti. V této fázi jsme ještě schopni většinou vše ustát a uklidnit se. V dalších fázích už většinou ne, protože snadno podléháme pouze emocím – především negativním (více článek Emoce při žárlivosti). Vypínáme rozumovou složku, nedokážeme se uklidnit a žárlení zastavit.

Když naší mysl ovládá pouze „emocionální část mozku“, běží naplno naše představy a fantazie, cítíme se ohroženi. Máme zrychlený tep i dech, nemůžeme mnohdy jíst ani spát. Je to proto, že náš mozek spustil poplach – jako při skutečném ohrožení života.

Často se nám „zatmí“ před očima, mnohdy jednáme tak, že nám po čase nad tím zůstává rozum stát. To právě proto, že v této době je rozum a racionální myšlení jaksi mimo hru. Musíme tedy žárlivost zastavit hned v začátku.

S čím začít v boji proti žárlivosti začít?

Napište si na papír, co se stalo v dané situaci. Co byla skutečnost a vaše realita – pocity. Zhodnoťte, kde se potkávají fakta a vaše myšlenky. To co vám škodí, musíte vyměnit. Myšlenky, které jste vyhodnotili jako negativní a neslučující se se skutečností, musí z kola ven! Až vás příště napadne negativní myšlenka, nahraďte ji jinou a pozitivní. Na tu se soustřeďte a rozvíjejte jí v hlavě.

Dělejte si vizualizace

Představujte si, jak se budete příště chovat. Promýšlejte si to do nejmenších detailů. Dělejte to tak často, až uvěříte tomu, že to tak opravdu příště bude.

Pracujte na svém sebevědomí

Nedostatek sebevědomí a osobního ocenění je důvod vaší žárlivosti. Pracujte na tom, abyste na sobě viděli dobré věci. Uvědomte si, že teď a tady jste jedineční a dokonalí. Pokud vám něco na vás nevyhovuje, neodsuzujte se, ale pracujte na zlepšení. Chvalte se a říkejte si, že se máte rádi za to, jaký jste teď. Přijměte své negativní stránky a zaměřte na ty silné a ty posilujte.

Zbavte se zátěže z minulosti

Vyřešte své vnitřní konflikty a křivdy z minulosti. Hlavně ty, které se týkají rodičů a bývalých partnerů. Odpusťte vnitřně těm, kteří vás zranili. Pusťte tu zlobu. Změňte své přesvědčení, jak je svět nespravedlivý, jak jsou všechny ženy a muži nevěrní. Přestaňte věřit tomu, že když se vám stala nevěra jednou, že to tak musí být vždy a v každém vašem vztahu.

Několik tipů, které mohou pomoci se žárlivostí

Když cítíte, že začínáte žárlit, řekněte si pro sebe nebo nahlas: „Stop“ (klidně několikrát opakujte). Po přerušení toku nebezpečných myšlenek si zkuste odpovědět na tyto otázky:

  • Týká se moje nedůvěra chování mého partnera? Není problém v mé mysli?
  • Pokud si našel partner někoho atraktivnějšího či zajímavějšího, proč je stále se mnou?
  • Proč je partner se mnou, přestože ho otravuji žárlivostí? Kdyby měl někoho jiného, zřejmě už by dávno byl pryč.
  • Co mohu udělat, aby se můj partner cítil vedle mne lépe?

Můžeme také svoji pozornost rozptýlit tím, že se zaměříme na něco jiného. Nejlépe nám pomůže odpoutat se od negativních myšlenek jakýkoliv pohyb. Můžeme se věnovat třeba sportu, tanci, nebo poslechu hudby.

Také je možné zkusit i další metodu – vyjádření žárlivé myšlenky zpěvem či nějakým zábavným hlasem – třeba jako kačer Donald. Může nám to připadat značně praštěné, na druhou stranu nás to donutí se začít smát nejen tomu, co říkáme, ale také mnohdy i sami sobě. Cílem je přerušení negativních pocitů a myšlenek, což vyžaduje cvik. Nevzdávejme snahu při prvním neúspěchu!

Související články:
Žárlivost
Jak pomoci partnerovi, který žárlí?
Zůstat nebo odejít ze vztahu s žárlivcem?