Ukončení mimomanželského vztahu

Už delší dobu máte mimomanželský vztah. I když byly první měsíce vašeho mimomanželského vztahu nádherné, začíná přibývat čím dál více nedorozumění, konfliktů a nepříjemných situací. Cítíte se zatlačená do kouta a v hlavně vám vyskakuje myšlenka na ukončení mimomanželského vztahu. Bojíte se reakce svého milence a začínáte se tímto trápit. Ukončení mimomanželského vztahu někdy není jednoduché zvlášť, když jsou ve hře city a emoce.

Uvědomte si, proč se nacházíte v mimomanželském vztahu

Ukončení mimomanželského poměru někdy vyžaduje nutnou dávku odvahy a schopnost nést rizika, která jste si nemusela plně uvědomit v době, kdy jste do takového vztahu vstupovala. Dříve než ukončíte mimomanželský vztah, zkuste se zamyslet, proč jste do takového vztahu vlastně vstupovala.

Co bylo tou příčinou, že nyní máte mimomanželský vztah? Pomůže vám to lépe pochopit samu sebe a situaci, kterou nyní řešíte. Na základě toho můžete volit lepší strategii ukončení mimomanželského poměru.

Uvědomte si, že každý člověk ve vás vyvolává něco jiného. S někým se můžete smát, u někoho můžete najít podporu, jiný s vámi rád tráví svůj volný čas. Možná jste ve svém manželství byla dlouhodobě nespokojená a mimomanželským vztahem jste si nahrazovala určitou potřebu, která nebyla v primární vztahu naplněna. Pokud chcete ukončit mimomanželský vztah, využijte to jako šanci pro sebe, abyste si uvědomila, po čem vlastně toužíte a co v životě chcete.

Proč chcete mimomanželský vztah ukončit?

Zamyslet se nad tím, proč jste do mimomanželského vztahu vstupovala je jedna věc. Další důležitou věcí je, ujasnit si, z jakého důvodu tento vztah chcete ukončit. Je to pro vás další vodítko k tomu, uvědomit si, jak se dále budete chovat při ukončení mimomanželského vztahu, příp. při komunikaci s milencem.

Uvědomte si, že ukončení vztahu nějakým způsobem zasáhne každého člověk, byť se tváří, že šlo jen o záležitost, která se jej nedotýká. Člověk plně nedokáže oddělit logickou a emocionální stránku věci, pokud se jedná o vztah dvou lidí, které pojí společné zážitky a prožitky.

Pokud tedy chcete ukončit mimomanželský poměr z jakéhokoliv důvodu, otevřeně si s milencem o tom promluvte a sdělte mu i svoje pocity a to, jak vnímáte celou situaci. Druhému to pomůže k porozumění celé záležitosti a pomůžete mu tak i k lepšímu zpracování rozchodu. Mimo jiné i přispějete k mnohem lepší domluvě a zdárnějšímu ukončení vztahu.

Připravte se na to, co může následovat po ukončení mimomanželského vztahu

Kdyby všechno šlo tak hladce, jak si představujeme, zřejmě by se nám všem žilo krásně. Jenže jak se říká „člověk míní, život mění“. Stejně to platí i u ukončení mimomanželského vztahu. To, jak bude druhý reagovat na ukončení vztahu, nemůžete vědět, i když vám říká cokoliv. Důležité jsou činy, ne slova.

Čím více budete připravena na možné scénáře po ukončení mimomanželského vztahu, tím lépe na to můžete reagovat. „Štětí přeje připraveným“, takže se náležitě připravte. Potřebujete si sama ujasnit svoje stanovisko, jak se dál k milenci budete chovat. Pokud dojde k ukončení mimomanželského poměru, může nastat několik situací:

• Milenec se vám už neozve. Tohle je ideální stav, pokud jste sama iniciovala rozchod vašeho mimomanželského vztahu. Jen pozor na jednu věc. Pokud vás milenec bude respektovat a už se vám neozve, je tady jedno nebezpečí. I když jste se chtěla rozejít, tahle reakce vás možná zaskočí natolik, že sama začnete uvažovat o kontaktování dotyčného. Najednou možná zjistíte, že vám není jedno, že se o vás nezajímá, že vám nepíše a můžete se cítit zraněná.

Pokud se ve vás ozývají tyto pocity, je dobré se na ně zaměřit a zpracovat si je. V tomto případě je důležité, pokud to sama nezvládnete, obrátit se na někoho, kdo vám s tímto pomůže. I přesto, že mimomanželský vztah skončil a byla to jen např. aféra, může to ve vás zanechat nepříjemné stopy, s kterými se budete muset vypořádat.

• Milenec vás bude přemlouvat, abyste zůstala. Uvědomte si, proč jste se s ním rozešla. Trvejte si na svém a nevěřte planým slibům, kterých jste zažila již mnoho. Buďte silná.

• Milenec vám bude slibovat „modré z nebe“. Sliboval vám tohle i ve vašem mimomanželském vztahu? Proč by to teď mělo být jinak? Uvědomil si něco? Ano? Pak činy mluví za vše. Vy teď máte jednu výhodu. Pokud on něco udělá, je jen na vás, jak se k tomu postavíte, jak se budete chovat. Nemusíte dělat nic, nebo můžete udělat cokoliv.

• Milenec vám bude vyhrožovat, že vše řekne manželovi. Ano, i tohle se stává a je to další riziko, které tady je, když vstupujete do mimomanželského vztahu. Na začátku takový nebyl, ale uvědomte si, že pokud druhý člověk ztrácí někoho, na kom mu záleží, je ochotný udělat cokoliv, aby jej neztratil. Pravděpodobně by vás zřejmě ztratil dřív, než si myslí. V této situaci je důležité nemít strach. Prostě jste udělala něco, co nebylo úplně korektní k vašemu manželovi a teď je důležité, abyste nesla i následky svého jednání.

Vše se dá nějakým způsobem napravit, pokud oba dva chtějí. Pokud se manžel dozví o vašem mimomanželském poměru, počítejte s tím, že je zde i riziko, že to váš vztah natolik naruší, že se nakonec rozejdete i s manželem. Tak to prostě je. Ale nemusí k tomu dojít. Možná milenec jej vyhrožuje, ale možná to skutečně chce udělat. Tedy je potřeba ukázat, že se nebojíte a jste ochotná nést i rizika svého chování.

• Milenec vás bude všude sledovat. Pokud vám to bude nepříjemné a nebude reagovat na vaše výzvy, že si nepřejete, aby vás všude sledovat, pak můžete podat trestní oznámení za tzv. stalking. Milenec si to možná velmi rychle rozmyslí a stáhne se a vy budete mít klid a mimomanželský vztah konečně skončí.

• Milenec se bude snažit se s vámi kontaktovat. Pokud je to skutečně tak a vy sama o kontakt s ním nemáte zájem, buďte silná a ignorujte jeho zprávy. Dřív nebo později ho to přestane bavit.

• Milenec s vámi bude chtít být jen kamarád. Uvědomte si, že jsme měli společný vztah, který ze dne na den skončil. Pokud váš milenec bude chtít být jen kamarádem, pak za předpokladu, že oba dva s tímto novým stavem budete zcela srovnaní. To ale vyžaduje určitý čas. Nelze po ukončení mimomanželského vztahu mít okamžitě vztah kamarádský. Minimálně jedna strana bude chtít od druhého něco víc. Proto si dejte čas každý sám za sebe, abyste zpracovali váš rozchod.

Ať už jste se rozhodli váš mimomanželský vztah ukončit z jakéhokoliv důvodu, uvědomte si, že jste dospělí lidé a podle toho se zachovejte. Otevřeně si o všem promluvte, domluvte se na tom, jaký způsobem budete dál fungovat, pokud vůbec. Možná se za nějaký čas z vás stanou přátele, ale možná sama zjistíte, že takového člověka ve svém životě již mít nechcete.

Pokud chcete ukončit mimomanželský vztah a potřebujete poradit, podpořit, sama v sobě se lépe vyznat, abyste věděla, jak dál v životě a v manželství postupovat, neváhejte se obrátit na partnerského poradce. Pomůže vám tuto situaci zvládnout a společně nastavíte cestu vpřed.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Ukončení mimomanželského vztahu

    Roman Září 14, 2018

    Dobrý den.Měl jsem mimomanželský poměr 4roky.Ona se rozvedla ,já to nedokázal,nikdy jsem nechtěl rodinu (2děti)opustit..celou dobu meho poměru jsem s manželkou neměl intim.kontakt,sex..odcizili jsme se.Ted sexuálně opět nejak žijem,mě to však potom,co jsem zažil sexuálně neuspokojuje,jak frekvencí ,tak způsobem(vždy jen 1poloha),manželka víc nechce,i emoční stránka chybí..Nedokázu opustit děti,představa že je uvidím občas a zkomplikuji jim život mě děsí..Cítím se ve slepé uličce..chtěl bych odejít k přítelkyni,děti nedokàži opustit,manželku pravděpodobně nemiluji,chtěl bych manželství zachránit,ale tušim ,že spokojený nebudu..co s tím?manželku jsem zval i do poradny,nechce jít,o nevěře neví.
      Karel Chába Září 18, 2018

      Dobrý den, Romane, z tohoto není jiné cesty, než abyste začal řešit své vnitřní konflikty. Ty mají svůj původ i nevědomé části mysli, a proto určitě potřebujete odbornou pomoc. Doporučuji vám tedy vyhledat psychoterapii a začít na sobě pracovat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů