Vzájemné odcizení je jednou z nejhorších věcí, které se nám ve vztahu můžou stát. Odcizí-li se lidé, začne jejich manželství plnit jen formální a technickou roli. Partneři spolu vychovávají děti, podílí se na placení účtů, starají se o domácnost…, ale nic víc v tom už bohužel není. Když se navzájem odcizí, začnou si lidé žít svoje vlastní životy: chodí do zaměstnání, mají svoje vlastní koníčky a přátele, tráví svůj volný čas jeden bez druhého a dříve nebo později se přestanou také intimně a sexuálně stýkat a odcizují se pořád víc.

Sdílení zážitků, vzájemná podpora a další záležitosti, které ve vztahu společně prožíváme, mají samozřejmě velmi pozitivní vliv na intimitu. Začne-li se toto vytrácet, dochází k odcizení a lidé si uvědomí, že kromě technických věcí toho druhého vlastně vůbec k ničemu nepotřebují.

Odcizili jste se? Dohodněte se, co dál

Pokud jste se s partnerem odcizili, nejprve si každý sám za sebe upřímně odpovězte, jak chcete žít dál. Dohodněte se na tom, že si dáte nějaký čas, pár dní nebo i týdnů na to, abyste si dobře promysleli, jak chcete pokračovat. Pak si to navzájem sdělte a sjednoťte se na tom, jak budete postupovat dál a zda ve vztahu, v jeho stávající podobě, zůstanete.

Vyhovuje-li to takto vám oběma, není proti tomuto řešení samozřejmě možné nic namítat, žádný dokonalý obraz a vzor toho, jak by mělo manželství vypadat neexistuje. Nicméně v případě, že situace alespoň jednomu z vás vadí, je třeba ji řešit. V tom horším scénáři váš partner žádný problém nevidí a na vztahu pracovat nechce a vy pak musíte zvážit, zda chcete za těchto podmínek ve vztahu zůstat. Nic si nenalhávejte a zkuste být vůči sobě i tomu druhému upřímní. Dohodnete-li se, že vaše manželství za to stojí a že v něm chcete pokračovat, musíte na svém vztahu začít pracovat.

Když jste si zvykli na to, že si žijete svůj vlastní život

Mnoho lidí se v tomto okamžiku dohodne na tom, že se tomu druhému začnou více věnovat a více svěřovat. To je samozřejmě velmi dobrý směr a velmi pozitivní začátek. K odcizení však bohužel nedochází pouze vinou vnějších, povrchových faktorů – tedy např. tím, že spolu netrávíme tolik času -, ale především kvůli tomu, že se jeden od druhého odpoutáváme emočně, psychicky a postupně se adaptujeme na to, že si žijeme svůj vlastní život.

Každý se dřív nebo později smíří s tím, že se jeho vztah mění a adaptuje se na to, že s člověkem, se kterým žil, už nesdílí ani zdaleka tolik, jako dřív. Náš mozek má dokonalou schopnost přizpůsobit se samotě, a to tak, abychom se trápili co nejméně. Někdy je těžké proti zvykům, které jsme si vybudovali bojovat. Připravte se na to, že to nebude jednoduché, je to však rozhodně řešitelné.

Bojujte proti odcizení – najděte, co vás spojuje

Pokud jste se rozhodli, že se váš vztah pokusíte někam posunout, kromě toho, že spolu budete trávit více času, sejděte se dvakrát týdně na půlhodinu nebo hodinu a věnujte se jen sami sobě. Zavzpomínejte v tomto čase na minulost, na to, co vás dříve společně bavilo a naplňovalo a na co jste se těšili. K těmto věcem byste se měli vrátit.

Kromě toho si hledejte také nové impulsy, nebojte se pro inspiraci využít třeba internet. Možností je v dnešní době spousta, a když budete jen trochu chtít, najdete mnoho věcí, které by vás mohly zase spojit dohromady.

Prací na společném projektu můžete předejít vzájemnému odcizení

Pokuste se také začít pracovat na nějakém projektu. Tím myslím něco, co je ve vztahu nějakým způsobem ohraničené, tak abyste byli schopni dohlédnout na jeho konec. Takovým projektem může být třeba stavba domu, nebo například rozhodnutí, že spolu s partnerem poběžíte do roka a do dne maraton. Přizpůsobíte tomuto cíli svůj životní styl, začnete spolu trénovat, upravíte jídelníček a tak dále. Hledejte cokoli, co vás oba dva bude naplňovat a spojovat tak, abyste se na společné chvíle strávené nad tímto projektem těšili.

Není žádnou náhodou, že když spolu lidé něco budují, když spolu na něčem pracují (ať už je to dům, nebo cokoli jiného), považují takové období ve svém vztahu za naplňující a spokojené. Dává to smysl: sdílejí spolu něco velkého, za něčím společným jdou, mají společné téma, nad kterým mohou debatovat, vzájemně se podporují a doplňují.

K odcizení dochází často právě kvůli tomu, že lidé žádný společný projekt nemají. Začněte se tedy zabývat tím, co může být tou věcí, kterou spolu s partnerem budete realizovat.

Odcizení se dá řešit: naučte se komunikovat a poznejte svoje potřeby

Zaměřte se na partnerskou komunikaci. Najděte si článek „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“ a v rámci vašich večerů, které si pro sebe vyčleníte, se společně učte komunikovat jeden s druhým. Až si osvojíte všechny principy, posuňte se dál.

Za pomoci článku „Partnerská dohoda“ se začněte zabývat partnerskými potřebami. Každý člověk se rodí s přirozenou potřebou naplňování svých potřeb a s tím samozřejmě vstupujeme i do vztahu: aby byly naše potřeby uspokojeny a abychom uspokojili potřeby toho druhého. Snažte se dobře poznat svoje potřeby a potřeby svého protějšku a díky tomu se budete dál posouvat.

Sdílejte spolu psychický svět, překonáte vzájemné odcizení

Dohodněte se na tom, že jednou za 14 dní si v rámci času, který jste si vyčlenili jen sami pro sebe, budete povídat o psychické blízkosti. Tedy o tom, co koho trápí, kdo se čeho bojí, na co se těší, kdo by si co chtěl splnit, kdo o čem pochybuje. Budete spolu zkrátka sdílet svůj psychický svět. Dejte pozor na to, aby ten, který se svěřuje, povídal jen o sobě a o tom, jak se cítí. Vyhnout by se měl mluvení o svém protějšku, o tom, co partner dělá nebo naopak nedělá.

Na druhou stranu by ten, který poslouchá, měl informace pouze přijímat, nijak je nerozporovat, nedělat si z druhého legraci, nekritizovat ho. Bude se naopak snažit do protějšku se vžít a pochopit ho, maximálně ho podpořit objetím, chycením za ruku a ujištěním, že spolu všechno zvládnou.

Začnete-li se chovat tímto způsobem, naučíte se spolu komunikovat a uděláte-li všechno, co vám doporučuji, je velká pravděpodobnost, že situaci zvládnete a vzájemné odcizení překonáte. Máte-li oba dva zájem vaše odcizení řešit a nevíte si ani po přečtení článku rady, neváhejte se na mě obrátit. Se vztahy, které se se stejným problémem potýkaly, mám dlouholeté zkušenosti a rád pomůžu i vám. Typy konzultací, které nabízím, najdete pod odkazem Konzultace.

autor článku: Karel Chába