I když to některým lidem může připadat zvláštní, velké množství nevěr se děje v období těhotenství ženy, anebo po porodu. V tomto období také mnoho vztahů prochází krizí. Z velké části je to samozřejmě způsobeno tím, že se jedná o období vskutku zatěžkávající, ve kterém se žena přirozeně mnohem více věnuje dítěti než svému partnerovi. Současně s tím dochází u ženy k hormonálním změnám, které mají velký vliv na její psychiku.

Kombinace těchto faktorů nezřídka kdy vede k tomu, že vztah na nějakou dobu přestává fungovat. Velice často se tak děje u lidí, kteří se na situaci po porodu nijak nepřipravovali, a to platí jak u párů, které mají první dítě, tak kupodivu i u těch, kterým se narodí druhý nebo třetí potomek.

Období po porodu je těžké i pro muže

Období těhotenství a první týdny a měsíce po porodu velmi často těžce nesou i muži. Jako důvod nevěr nebo krize přitom shodně udávají to, že se jim žena nevěnovala, neměla na ně čas, přestala jim předávat pozitivní energii, projevovat intimitu a náklonnost.

V kombinaci s tím, že většina párů spolu neumí komunikovat, začíná docházet k tomu, že se hromadí hádky nebo nevyřešené situace, případně se problémy úplně přestanou komunikovat. Muži situaci často vnímají tak, že se ženou nechtějí nic řešit nebo na ni nechtějí tlačit. Případně tvrdí, že žena neměla náladu s nimi věc řešit nebo upozorňovala na to, že teď na to nemá kapacitu atd.

Jak tomu bývá poměrně často, je kořenem problémů, které ve vztahu po porodu vznikají, nefunkční komunikace. V případě, že komunikace vázne, lidé si nemohou vysvětlit změnu svých nálad, nechápou se, nesdělují si, co by chtěli a jak by se k sobě měli chovat.

Připravte se na to, co se s vaším vztahem stane po porodu

Pokud jde o jejich první dítě, neumí si většina lidí vůbec představit, co je čeká, a dostatečně se na to nepřipraví. Podniknou samozřejmě přípravy materiální, ale prakticky nikdo se nepřipravuje na to, co se bude dít na psychické a emocionální rovině, na to, jaká změna proběhne u ženy a jaký dopad to bude mít na vztah. V nabídce je dnes spousta nejrůznějších kurzů, které připravují pár např. na porod. Většina partnerů se však dobře nachystá na příchod dítěte, na co ale zapomenou, jsou oni sami a jejich vzájemný vztah.

Narození potomka je velká změna, která se vztahem bohužel dost často nepříjemně zamává. Jediná možnost, jak se ze zhoršující se situace dostat ven, je snažit se komunikovat a mluvit o pocitech. I když si lidé občas snaží navzájem si vysvětlit svoje potřeby, dělají to mnohdy tak, že popisují fakta, nikoli svoje pocity, co a jak uvnitř sami sebe prožívají.

Přílišnou starostí o dítě můžete ohrozit váš vztah

Nemálo žen jistou dobu po porodu uzná, že se na začátku mateřství svému muži opravdu vůbec nevěnovaly. Spousta z nich se až nezdravě upnula na své nově narozené dítě a začala žít jen pro ně. Mají k tomu různé důvody: chtějí například, aby měly úplnou rodinu, protože samy vyrůstaly v rodině neúplné, nerady vzpomínají na své dětství a přejí si, aby to jejich potomci měli jinak, nebo mají obecně pocit, že jsou špatné matky. Tímto svým chováním ale paradoxně velmi ohrožují svůj vztah. Existuje hranice (je těžké ji přesně určit – u každé ženy a každého mateřství je jiná), za kterou už přílišná starost a péče neprospívá ani dětem, ani ženě a ani jejímu vztahu s mužem.

Mateřská není dovolená, naučte se ocenit svou partnerku

Problém může vězet také v tom, jak žena a muž nazírají své role. U mužů bohužel stále ještě často přetrvává názor, že oni by se měli starat o to, aby zabezpečili rodinu a vydělávali peníze. Ne každý muž se chce podílet na péči o děti. Spousta mužů si také myslí, že mateřská dovolená je opravdu dovolená. Každý, kdo se někdy staral o děti, ale moc dobře ví, že je to pracovní úvazek na 24 hodin denně. Pokud se k tomu navíc žena stará o domácnost, anebo dokonce pracuje, je to pro ni velmi náročné. K vylepšení situace nepřispívá ani hormonální změna, kterou si každá žena v průběhu těhotenství a po porodu prochází.

Velká část mužů to nedokáže ocenit. Partneři se proto od sebe začnou pomalu vzdalovat, odcizují se, muž a žena začínají žít každý ve svém vlastním světě a stávají se sebestřednými: nabývají pocitu, že pro vztah toho dělají dost a snažit by se měl ten druhý. Ze vztahu se postupně vytrácí intimita a chuť si pomáhat.

Začněte komunikovat, vyhnete se problémům ve vztahu

Jediná cesta, jak z toho ven, je naučit se komunikovat a začít o věcech mluvit. S tím, jak nastartovat funkční komunikaci, vám pomůže například článek „Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace“. Najděte si na sebe alespoň jednou týdně chvíli času, kdy už nebudete mít žádné povinnosti a úkoly. Sdělte si s partnerem navzájem, co prožíváte, jak se cítíte a co potřebujete. Dostal-li se váš vztah po narození vašich dětí do problémů, mluvte o tom, jak s nimi naložíte. Jen tak se vám podaří situaci vyřešit a svůj vztah zase posunout tam, kde si ho přejete mít.

Řešíte stejný problém a máte pocit, že si ani po přečtení článku nevíte rady? Pak se na mě určitě neváhejte obrátit. S podobnými situacemi mám bohaté zkušenosti a rád se pokusím pomoci i vám. Pod odkazem Konzultace najdete všechny druhy konzultací, které nabízím.

autor článku. Karel Chába