V dnešním článku se dozvíte, jak vlastně taková vztahová krize vzniká, co do této krize lidi
přivádí, jak ji lidé často vnímají, jak se z toho všeho dostat ven a jak vztah zachránit. Mnoho lidí vztahovou krizi chápe spíše intuitivně, vlastně ani pořádně nevědí, co to je a proč se právě jejich vztah do krize dostal.

S ohledem na své zkušenosti z partnerské poradny se na to dívám tak, že by bylo nejlepší slovo krize vůbec nepoužívat. Mnohem vhodnější je tuto situaci nazývat stavem, kdy jste již vyčerpali své schopnosti, jak ve vztahu pokračovat. Vaše vztahové dovednosti již nestačí k tomu, aby váš vztah mohl dál spokojeně fungovat. Velmi často je to také stav, kdy jste již vyčerpali svá přesvědčení o sobě, o partnerovi , o vztahu a o světě. Resp. tato přesvědčení už pro vás přestávají fungovat a naopak způsobují, že se spolu nemůžete dohodnout a dostáváte se ve vztahu do potíží.

Vztahovou krizi nechápejte nutně jako něco negativního

Většina lidí vnímá vztahové krize jako něco silně negativního, až hanlivého. Když se řekne
krize, mají pocit, že to znamená, že to už je jenom krůček od nějakého konce, ze kterého už
není kudy kam utéct. Vnímají krizi jako smrtelně vážnou věc.

To je však nesprávný úhel pohledu, který ničemu nepomáhá. Místo toho se snažte na krizi dívat jako na období, které vás naopak může ve vztahu posunout dál. A nejenom ve vztahu, posune vás také v osobnostním rozvoji, ve vaší psychice, názorech i přesvědčeních. Krize vám může zprostředkovat mnoho životních zkušeností, které vás posílí a ze kterých se můžete poučit do budoucna.

Ze své partnerské poradny mám takové zkušenosti, že lidé, kteří si v tomto ohledu nechají
poradit, kteří změní svůj náhled na vztahovou krizi a kteří si projdou tím rozvojem, se většinou zásadně změní a posunou se dále. Naučí se na sebe, partnera i vztah dívat jinak a naučí se mnoha vztahovým dovednostem. Není ani výjimkou, že se mi pak lidé svěřují, jak jsou rádi, že se do této vztahové krize dostali.

Jak vztahová krize vzniká

Vztahovou krizi nejčastěji způsobují špatné návyky a zvyky v myšlení. Tyto zvyky vykonáváme automaticky a nevědomě, takže si často ani neuvědomujeme, že děláme něco špatně. Mohou to být návyky ve stylu agresivní reakce na kritiku, když vám někdo řekne něco nepříjemného, tak se stáhnete a raději mlčíte, nebo že při prvním náznaku problému se dáváte na pomyslný útěk. Návyky nemusí být jen špatné. Dobré vztahové návyky jsou například pravidelná partnerská komunikace, naplňování potřeb a podobně. Pokud se však ve vašem vztahu objevují hlavně ty negativní návyky a těch pozitivních je málo nebo dokonce chybí, velmi často to vztah nakonec dovede k nějaké krizi.

Co byste měli udělat, když jste ve vztahové krizi

Úplně nejdřív si musíte uvědomit, že bez nějaké zásadní změny principu se z krize ven
nedostanete. Nemůžete očekávat, že se něco změní, když vy se i nadále budete chovat stejně jako dosud. Když stále budete používat negativní návyky v myšlení. Ano, vztahová krize je velice dobře řešitelná, ale pouze pokud víte, jak na to nebo s kým.

Začněte tím, že si uvědomíte, že vztahovou krizi vyřešit můžete, pokud změníte principy, podle kterých jste se dosud chovali a jak jste mysleli. Budete se muset naučit novým vztahovým dovednostem, které vám dosud chyběly, nebo které jste vůbec nepoužívali. Zcela základní vztahovou dovednosti je vztahová komunikace. Mnoho lidí má pocit, že ve vztahu přece komunikují. Mluví spolu každý den. Ovšem je obrovský rozdíl mezi pouhým mluvením a kvalitní komunikací, která něco řeší. Dobrá vztahová komunikace je vlastně taková cesta, která vede k žádanému cíli. Je z obou stran chráněna jasnými mantinely, které se starají o to, abyste z cesty nesešli. Vhodně zvolená pravidla komunikace vás dovedou k tomu, že budete vždy schopni se domluvit, co po sobě ve vztahu vlastně chcete a jak to udělat.

Špatná komunikace a nenaplněné potřeby jsou nejčastějším problémem

Lidé spolu neumí komunikovat, ale vůbec si to neuvědomují. Domnívají se, že jim prostě ten druhý jen nechce vyhovět. Tak to ale skoro nikdy není. Obvykle je to o tom, že lidé vůbec netuší, že ke komunikaci používají špatné nástroje či proces. Domnívají se, že důvod, proč si nerozumí, je v tom druhém, že ten druhý je špatný. Ale tím špatným je nevhodná komunikace.

Dalším problémem jsou nenaplněné potřeby ve vztahu. Každý člověk má v životě i ve vztahu nějaké potřeby. Některé si umíme naplňovat sami, pro jiné potřebujeme druhého člověka partnera. A pokud ve vztahu jeden nebo oba dva neplní tuto funkci, je zaděláno na pořádné problémy. Protože člověk, jehož potřeby nejsou naplňovány je nespokojený, nešťastný, něco mu chybí. Naplňování těchto potřeb pak může vyhledávat někde jinde nebo se to jinak negativně projevuje na vztahu.

Pro vyřešení vztahové krize musíte změnit principy

Vztahová krize je velmi dobře řešitelná. Neobejde se však bez velkých změn ve vašem myšlení a samotném vztahu. Musíte identifikovat zvyky v myšlení, které vás do krize přivedly, a buď je zcela odstranit nebo je změnit v pozitivní. Pokud jste dosud špatně komunikovali, budete se muset naučit správné vztahové komunikaci. Pokud jste se dosud moc nezajímali o partnerovi potřeby, bude to muset napravit. A to je pouze pár příkladů. V každém vztahu je situace rozdílná.

Dále se musíte naučit, že neexistuje jen jediný správný pohled na věc tedy
ten váš. Ve vztahu jste dva, proto se musíte naučit vidět a respektovat také názory a přesvědčení vašeho partnera či partnerky.

Ne vždy je možné vztahovou krizi vyřešit bez vnější pomoci

Bohužel je častým nešvarem, že lidé nejsou ochotni na sobě pracovat. Nechce se jim věnovat čas ani energii zjišťování, co je v jejich vztahu špatně a jak to mohou napravit. Je jim líto zaplatit pomoc odborníka, ale pak si stěžují, že se nikam neposouvají. Pokud však člověk není ochoten investovat čas, peníze a energii sám do sebe, pak se nemůže divit, že je nespokojen. Mnoho lidí utrácí se všemožné zbytečnosti, ale nejsou ochotni investovat do toho, co jim vztah zachrání a posune je dál. Nedělejte stejnou chybu a pokud již vidíte, že vztahovou krizi sami nezvládnete, nebojte se kontaktovat odborníka na partnerské vztahy. Uvědomte si, že naprostou většinu krizí lze úspěšně řešit, pokud víte jak.

autor článku: Karel Chába