7 špatných důvodů ke svatbě

Už jste se svým partnerem či partnerkou ve vztahu docela dlouho a pomalu začínáte uvažovat o tom, že váš vztah posunete zase o kousek dál a vezmete se?

Ještě než se do manželství vrhnete, zamyslete se, zda vás k tomu vedou ty správné pohnutky. Jsou dobré důvody ke svatbě, ale pak jsou také důvody špatné, které jsou často předzvěstí budoucích problémů.

Jaké jsou nejčastější špatné důvody ke svatbě?

Všichni okolo se žení

Všichni vaši přátelé i nepřátelé se pomalu ale jistě žení. Tak vy byste asi měli taky, že? Nebo ne? Zde platí známé rčení Když ostatní skáčou z okna, tak taky půjdeš a skočíš?

Tím samozřejmě nechci přirovnávat svatbu ke skoku z okna, ale jenom proto, že to tak dělají všichni, ještě to neznamená, že je to ta správná volba i pro vás a vaši situaci. Přeci jen je lepší být poslední, kdo vstoupí do manželství, než být prvním rozvedeným párem.

Už mi bude 30, 40, ...

Vsadím se, že když jste byli mladí, měli jste velké plány do budoucna. V 25 dokončím školu. Pak si najdu práci. Pak vhodného partnera. A nejpozději ve 30 budu v manželství a s dítětem na cestě. Plány jsou hezká věc, ale život má bohužel tu vlastnost, že nám naše plány často úplně rozhází. Vstupovat do manželského svazku jen proto, abyste si odškrtli nějakou položku na seznamu věcí, které jste chtěli do určitého věku udělat? To je docela slabý a přízemní důvod, nemyslíte?

Už koupil prsten a přípravy se rozjely

Už jste mu řekla své ano? Už máte na ruce krásný prsten? Už se rozjely prvotní přípravy na ten velký den? Sice máte velké obavy, že to pro vás nebude ta pravá volba, ale obáváte se, že teď už je pozdě z rozjetého vlaku odejít? A skutečně si myslíte, že v manželství postaveném na takových základech budete šťastní? Raději si dopřejte trochu více času, než se pustíte do svatby. A pokud jste si jisti, že váš současný partner není ten pravý, nebojte se od svatby ustoupit.

Bojíte se, že o toho druhého přijdete, když teď nebude svatba

Snažíte se svatbou zabránit něčemu, čeho se obáváte? Možná vám partner naznačuje, že teď je čas na to se vzít, jinak... je tam nevyřčená výhrůžka. Vy ale ještě nejste připraveni. Je to na vás příliš rychle. Raději zpomalte nebo dokonce přehodnoťte, zda s tímto partnerem chcete být a vzít si ho.

Rodiče na vás tlačí

Rodiče vám pomalu ale jistě naznačují, že již máte nejvyšší čas na svatbu. Ani nemusí být nijak neústupní, ale pro vás jsou ty neustálé náznaky obtěžující. Nemusí to být pouze rodiče, ale také kamarádi či kolegové v práci. Nemyslíte si ale, že vaše svatba by měla potěšit především vás a vašeho partnera? Nikoliv ostatní.

Žijete spolu a svatba se zdá jako další logický krok

Už spolu žijete spoustu let. Bydlíte spolu, jste v podstatě jako sezdaný pár, který ale ještě neměl obřad. Zdá se, že tím dalším, co by mělo logicky následovat, je svatba. Možná máte nějaké pochyby, možná máte pocit, že svatbu nepotřebujete. Ale místo toho, abyste si dali dostatek času na vyřešení všech pochyb, se raději vrhnete do příprav svatby. Podobně jako výše i zde platí, nespěchejte do svatby jen proto, abyste si odškrtli nějakou položku na imaginárním seznamu věcí, které byste měli v životě udělat.

Biologické hodiny

Ano, tikající biologické hodiny jsou v dnešní společnosti reálným problémem. Ale jenom proto, že vy chcete dítě, byste se neměli bezhlavě hnát do manželství. Snadno se totiž může stát, že ve slepé honbě za dítětem přehlédnete některé varovné signály a vezmete si nesprávného člověka. Místo harmonické rodiny si tak můžete snadno zadělat na pořádné potíže. Raději si dopřejte dostatek času na hledání toho pravého a ujistěte se, že s tímto člověkem skutečně chcete mít dítě.

Nevede vás k manželství některé z výše uvedených důvodů? Výborně, gratuluji vám a přeji hodně štěstí!

Pokud ale máte pocit, že vaše důvody ke svatbě nejsou zase až tak ideální, možná byste se měli zamyslet nad tím, jestli je to pro vás teď a tady ten správný krok. Pokud si nejste jisti a rádi byste si o tom nejprve popovídali s odborníkem na partnerské vztahy a získali názor zkušeného profesionála, kontaktujte mne.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

4 komentáře u „7 špatných důvodů ke svatbě

  Eva Srpen 19, 2016

  Dobry den ,chtěla bych se jen zeptat ,jsem tu tedy po prve a nevim jako to funguje.
  S pritelem jsem skoro 4 roky, ale asi 9 krat rozchody .Mohl byste mi prosim poradit :Uz dlouho mi lze i svým rodicum ,ze pracuje,ale není to pravda. Stále si pujcuje peníze, ale tim se nic nevyresi.
  Je ke me dost hruby,sprosty,hulvat neumi se ovládat.Jsem ted bez práce a on pracovat odmita,asi 5 mesicu.Lze mi do oci i když vim,jak to je presto to popira.
  Citim,ze se k nemu uz vracet nechci.Je to nuda,nebavi me to s nim.Dost věci se opakuje i když spolu nekdy mluvime ,diky me. Sam ne. Chtel by si me vzit ,ale ja ho nechci .Neumi se ovládat.Pokud chci něco resit,utika do pokoje,nebo rve
   Karel Chába Srpen 22, 2016

   Dobrý den, můj názor je, utečte. Na slovo „svatba“ s tímto mužem na vždy zapomeňte.
  Petra Prosinec 8, 2016

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na názor.. jsme s partnerem skoro 10 let, máme 3měsíční dceru. V minulosti jsme se 3krát rozešli. Minulý rok mě požádal o ruku, ale pak z něj vylezlo, že on svatbu nechce, že se mu vztah zdá vyhaslý a že se nudí a nemá čas na své věci (ale přitom se honí za penězi a o víkendech chodí na přesčasy). Většinou mě ignoruje, kritizuje… Snažím se to s ním řešit, ale nikam to nevede, nikdy se nedobereme řešení. Má cenu v tom vůbec pokračovat? Děuji
   Karel Chába Prosinec 12, 2016

   Dobrý den, to musíte posoudit vy. Já to vidím tak, že když oba nezačnete chtít vztah posouvat a pracovat na tom, abyste oba byli spokojení, tak se nic nemůže zlepšit. Vše bude pořád špatné.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů