+420 731 498 272

Časté hádky ve vztahu

Hádáte se s partnerem často? Vadí vám to nebo to berete jako součást vztahu? Jaký může být pohled na hádky ve vztahu? O tom více v tomto článku.

V dnešním článku se zaměřím na to, jaké jsou důvody toho, že se ve vztahu vyskytují časté hádky a co s tím můžete udělat.

Časté hádky ve vztahu jako norma

Jsou páry, u kterých jsou časté hádky ve vztahu přirozenou součástí vztahu. Můžou patřit do skupiny lidí, kteří to ve vztahu neumí jinak, než že se často s druhým hádají. Je to jejich způsob projevu, jak řeší věci, jak ventilují svoje emoce a pocity.

Časté hádky ve vztahu vnímají způsobem, že je to úplně normální se s druhým hádat. Žijí ve svém vlastním světě, že je to pro ně norma, jak můžou tvořit vztah s druhým. Neznají žádný jiný způsob, jak věci řešit než hádkou. Pokud takoví lidé nemají motivaci a druhá strana jim tohle chování toleruje, protože je nastavená podobně, pak i když se ve vztahu budou často hádat, v podstatě můžou být takoví lidé spokojení a může jim to vyhovovat.

Časté hádky ve vztahu pak nemusejí být na obtíž pro oba dva z páru, kteří jsou nastaveni podobně, že je v pořádku, když se se svým protějškem hádají. Je to pro ně naopak bezpečný prostor. V momentě, kdyby se jeden z páru přestal hádat, tak by se druhý mohl cítit ohrožený, že se něco ve vztahu děje. A  krize je na světě.

Pokud vnímáte časté hádky se svým partnerem tak, že je v pořádku se hádat, protože to vlastně ani jinak neumíte, nevadí vám to a partner to má stejně, pak je vše relativně  v pořádku. Může se ale stát, že se problémy nahromadí a jeden z vás už nebude schopen toto snášet. A pak vás dožene to, že neumíte komunikovat, řešit problém. Takže i když teď můžete mít pocit, že hádky jsou normální, doporučuji vám číst dál. 

Časté hádky ve vztahu jako blesk z čistého nebe

Pokud máte vztah a probíhal víceméně poklidně a najedou se ve vašem vztahu objevují čím dál častěji hádky, pak zbystřete. Hádky nám něco ukazují, něčemu nás učí. Časté hádky ve vztahu nepřicházejí jen tak samy od sebe. Něco se ve vašem vztahu děje.

Nejčastější důvody, proč se zvyšuje množství hádek ve vztahu:

 • Váš partner je z něčeho frustrovaný a nedokáže to řešit jinak než tak, že svoji frustraci ventiluje tímto způsobem.
 • Váš partner se něčeho bojí, když má tendence se často ve vztahu hádat. Pokud jsme někým zatlačeni do kouta, bojíme se, že o něco nebo někoho přijdeme nebo se bojíme udělat nový krok vpřed a nutně to nemusí souviset s partnerem, příp. se cítíme ve vztahu utlačováni, pak se to odrazí na naší psychice a jedna z reakcí je ta, že se s druhým často začneme hádat.
 • Váš partner je ve vztahu s něčím nespokojený. Možná vám to x-krát říkal, možná vás o něco prosil, ale nebyl vyslyšen. Jestliže vyzkoušel z jeho pohledu už cokoliv a jeho nespokojenost není řešena, pak se snadno stane, že při sebemenším podráždění vystřelí jako čert z krabičky a časté hádky ve vztahu můžou být na denním pořádku.

Jak rozpoznat příčinu častých hádek ve vztahu?

Pokud jste druhá skupina lidí, kdy se ve vašem vztahu časté hádky objevily a dříve tam nebyly, pak byste se měli zastavit a popřemýšlet nad několika věcmi.

 • Jak dlouho se hádáte? Zkuste se zamyslet nad tím, kdy hádky ve vztahu začaly. Co se předtím ve vašem vztahu či životě vás a vašeho partnera stalo?  

Např. mohli jste něco změnit ve vztahu, v osobním životě nebo v práci. Mohli jste možná změnit i práci, najít si nové přátele, začít nový koníček, atd. To stejné mohl zažít i partner. Zapátrejte v paměti, co tam může být. Už jen tím, že nad tím začnete přemýšlet, dáváte si šanci objevit to, co za častými hádkami stojí.

 • O čem se často hádáte ve vztahu? Jaká častá témata se objevují v hádce? Co je vám vyčítáno či co vyčítáte druhému vy? Témat může být více, ale když budete aktivně naslouchat i mezi řádky, můžete se mnohé dozvědět.

Např. můžete slyšet od partnera, jak je nešťastný, jak ho trápí to či ono. Pokud vám bude říkat něco ve smyslu toho, že ho nechápete, pak se může cítit bezradný v tom, jak vám má vysvětlit to, co právě prožívá v daném situaci. Učte se poslouchat nejen ušima, ale především i srdcem. Co je za pocity na pozadí vašich hádek?

 • Jak časté hádky ve vztahu končí? Pokud se často ve vztahu hádáte, pak se po hádce něco děje. Hádky skončí a vy něco děláte. Co to je? Jak se chováte po hádce? Jste uraženi? Cítíte se poníženi? Máte pocit bezmocnosti? Stáhnete se do sebe a už s druhým dny nekomunikujete? Nebo začnete na všechno a všechny nadávat a stěžovat si na život, vztah a partnera?

Tohle vše možná může stát za častými hádkami ve vašem vztahu. Možná časté hádky nejsou o tom, o co se hádáte, ale o vašem způsobu chování a jednání v rámci vašeho vztahu. Zamyslete se nad tím!

Pokud se vám z výše položených otázek podaří objevit možnou příčinu toho, proč jsou ve vašem vztahu časté hádky, ještě nemáte vyhráno. Nyní nastává chvíle, kdy se o tomto tématu potřebujete s partnerem pobavit. Otevřít téma, o kterém si myslíte, že by mohlo být zdrojem hádek a citlivě o tom komunikovat. Jak kvalitně komunikovat s tím druhým se můžete dočíst v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Pokud spolu chcete najít řešení a dohodnout se co a jak dál, pak vám může pomoci článek Partnerská dohoda.

Pokud se stále ve vztahu hádáte, neumíte sami rozklíčovat, co je na pozadí vašeho vztahu, pak jste dospěli do stavu, kdy jste již natolik ponořeni v problému, že sami řešení jen těžko budete hledat. Proto doporučuji obrátit se na vztahového poradce v sekci konzultace. Nebuďte na to sami.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

 

Jak přimět partnera ke komunikaci

Partner s vámi nekomunikuje? Nevíte si rady, jak ho přimět ke komunikaci s vámi? Jak rozmluvit partnera, co dělat či nedělat, si můžete přečíst v tomto článku.

Komunikace je alfou a omegou vztahu. Bez ní to ve vztahu nejde. Horší to bývá, když jeden z partnerů nekomunikuje a vy se nemůžete společně posunout. Jsou ovšem věci, které dokáží přimět partnera ke komunikaci. Pojďme se na ně společně podívat.

Zamyslete se nad sebou, když chcete přimět partnera ke komunikaci

Stává se, že když chcete přimět partnera ke komunikaci a on s návi nechce mluvit, má k tomu nejspíše nějaký důvod. Pokud se nacházíte v podobné situaci, kdy s vámi partner nechce mluvit, zamyslete se nejdříve sami nad sebou. Nad čím byste se měli zamyslet, když s vámi partner nekomunikuje?

Jakým způsobem s partnerem mluvíte, jednáte?

 • Vyčítáte mu něco?
 • Nadáváte mu?
 • Ponižujete ho?
 • Častujete ho nehezkými slovy?
 • Zvyšujete hlas při komunikaci?
 • Rozpoutáváte hádky?
 • Jste naštvaní, když s partnerem mluvíte?
 •  Atd. 

To, jaké používáme komunikační zvyky při komunikaci s partnerem, velice ovlivňuje nejen samotný vztah, ale i partnera. Druhý reaguje na to, jak s ním mluvíte, co mu říkáte. Uvědomte si to a začněte přemýšlet nad tím, co můžete v komunikaci udělat jinak, např. přestat druhému něco vyčítat, nevyvolávat hádky, atd. Pak můžete přimět partnera ke komunikaci.

Jak k partnerovi přistupujete?

Pokud si myslíte o druhém, že je neschopný, tak mu to budete nevědomky dokazovat svým chováním a jednáním směrem k němu. Pokud si o partnerovi myslíte, že nic v životě nedokázal, opět to nějakým svým chováním budete dokazovat. Pokud si myslíte, že je partner k vám chladný a nemá vás rád, i vy se budete nevědomky odtahovat a partner na to bude jen reagovat.

Pamatujte na to, že když chcete přimět partner ke komunikaci, bylo by vhodné se zamyslet nad tím, jak o partnerovi smýšlíte. Co si o něm myslíte. Pokud je to negativní, budete mu to v jednání a mluvě dokazovat, aniž byste si to uvědomovali. Partner to bude cítit a možná to může být jeden z důvodů, proč ho nemůžete přimět ke komunikaci. Začněte hledat způsoby, jak jinak nahlížet na svého partnera, např. nekomunikuje se mnou, protože má možná starosti, možná si neví s něčím rady, něco ho trápí, atd. 

Co jsou partnerovy nenaplněné potřeby ve vztahu?

To, že nyní nemůžete přimět partnera ke komunikaci, může být způsobeno tím, že partner má nějakou nenaplněnou potřebu v rámci vašeho vztahu. Může to být něco, o co vás žádal, o co vás prosil, ale vy jste na to nereagovali. Zamyslete se nad tím, co po vás partner chtěl, co si přál, co mu ve vztahu chybělo.

Nad těmito věcmi byste se měli zamyslet. Je možné, že s vámi partner nekomunikuje, protože se s vámi komunikovat nedá. Alespoň on může mít takový pocit. Začněte o sobě přemýšlet. Kde můžete jít partnerovi vstříc jeho potřebám? Kde mu je můžete pomalu naplnit? Jaké jednání a chování u sebe můžete změnit tak, abyste dostali jinou reakci z vašeho partnera? Zamyslete se nad tím a začněte konat!

Chcete přimět partnera ke komunikaci? Řekněte mu o svých pocitech!

Pokud změníte svoje postoje, začněte postupně naplňovat partnerovy potřeby, ale přesto všechno partnera nemůžete přimět ke komunikaci, pak mu začněte popisovat svoje pocity.

Pokud je partner zaražený, nechce s vámi komunikovat, pak mu začněte popisovat to, jak se v dané situaci cítíte, jak se cítíte v partnerské roli, co prožíváte díky tomu, že s vámi druhý nemluví. Popisujte pouze své emoce. Nevyčítejte nic druhému. Vždy to popište v 1. osobě jednotného čísla. Zde uvedu pár příkladů, abyste měli lepší představu o tom, jak popisovat to, co cítíte a prožíváte.

 • Když mi neodpovídáš na mé otázky, cítím se bezradná a nevím, co mám dělat.
 • Když kolem sebe jen chodíme a nemluvíme, je mi z toho smutno.
 • Když se mi neozveš na zprávu, mám o tebe strach.
 • Pokud se chci s tebou na něčem domluvit a ty mi řekneš, že na mě nemáš čas, pak si připadám odmítnutá a nemilovaná, atd.
 • Pokud spolu nemluvíme, cítím se svázaná a není mi ve vztahu dobře.

Popisovat svůj emocionální vnitřní svět má jednu obrovskou výhodu. Začnete druhému ukazovat, co se ve vás děje. Začněte se k druhému opět psychicky přibližovat a díky tomu můžete rozbourat ty nejsilnější pomyslné zdi mezi vámi, které stojí na cestě k tomu přimět partnera ke komunikaci.

Pokud pořád ještě nevíte, jak přimět vašeho partnera ke komunikaci a máte pocit, že už jste zkusili všechno, pak se neváhejte objednat na konzultaci u vztahového poradce. Možná přehlížíte něco, co je velice důležité.  

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Pomalý začátek vztahu

Pokud jste v situaci, kdy přemýšlíte o tom, jestli na začátku nového vztahu postupovat pomalu nebo váš protějšek po vás požaduje, aby váš vztah začínal pomalu, pak je tento článek pro vás.

Článek jsem pro lepší orientaci rozdělil na 3 základní témata.

Pomalý začátek vztahu jste si ani jeden z vás nenaplánovali

Začnu u tématu, že pomalý začátek vztahu jste si ani jeden z vás nenaplánovali. Oproti předešlým vztahům tento začátek vztahu považujete za pomalý, nicméně vám to vyhovuje, na pozadí nejsou žádné strachy a oba dva si takový vztah užíváte. Pak není důvod s tím něco dělat  a užívejte si tohoto vztahu tak, jak vám to vyhovuje.

Pokud byste měli pocit, že vám pomalý začátek vztahu už přestává nevyhovovat, pak by bylo dobré, kdybyste si s protějškem sedli a popovídali si o tom, jak chcete pokračovat dál. Co by každému z vás vyhovovalo, jak si to každý z vás představuje. Jak spolu komunikovat a tvořit dohody se můžete dočíst v článcích: Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a Partnerská dohoda.

Pomalý začátek vztahu chce jeden z vás

Dalším případem je, že pomalý začátek vztahu chce pouze váš protějšek. Důvody může mít takové, že je čerstvě po rozchodu a uvědomuje si, že by nebylo dobré do vztahu „skočit po hlavě“. Pak by bylo ideální, kdyby vám to váš protějšek na rovinu řekl.

Pokud cítí váš protějšek, že chce pomalý začátek vztahu, do ničeho ho netlačte a ani si nekreslete nějaké vzdušné zámky. Nejlepší by bylo, kdybyste si dohodli, jak budete postupovat. Co kdo z vás chce, co je pro koho z vás důležité, přijatelné a co ne, abyste se vzájemně negativně neovlivňovali.

Další důvod, proč chce váš protějšek pomalý začátek vztahu je ten, že se bojí, má špatné zkušenosti. Bohužel realita je taková, že prakticky vůbec nepomáhá to, že by se váš protějšek zbavil strachu tím, že máte pomalý začátek vztahu. Samozřejmě má smysl se poznávat a na to potřebujeme čas.  Nelze se poznat za jeden den.

Většina lidí, kteří chtějí pomalý začátek vztahu,  mají strach, tak si myslí, že se strachu vyhnou tím, že začínají pomalu a zlechka. Pomalý začátek vztahu řeší důsledek, nikoliv příčinu, proč se dotyčný bojí.

Nejčastější projevy toho, že strach hraje roli ve vztahu a bude se vracet, i když si dotyčný myslí, že bude lepší, když vztah začne pomalu, jsou následující:

 • Partner často odchází ze vztahu. Neumí řešit hádky a řeší je tím způsobem, že se s vámi často rozchází.
 • Váš partner bude velmi citlivě reagovat na to, co se mu nebude ve vztahu líbit. Buď se v tu chvíli bude hodně uzavírat, nebo bude vyvolávat hádky.
 • Často mají strach ze vztahu lidé, kteří nemají v základním nastavení důvěru v ostatní. Jsou to lidé, kteří se hodně bojí, jsou úzkostní, proto je ve vztahu hodně věcí vykolejí.
 • Další projevem je to, že vám partner neřekne, co mu vadí, co mu je, ale bude se do sebe uzavírat. Nebudete tušit, co se s ním děje, co mu vadí.
 • Váš partner vás bude hlídat, podezřívat, kontrolovat.

 • Dalším z projevů strachu ve vztahu je i nevěra. Projevuje se to tak, že druhý bude často utíkat za jinými partnery, aby si léčil své bolesti.

Pokud s takovým partnerem pomalu začínáte vztah, bylo by ideální, kdybyste si na začátku vztahu promluvili o tom, co se v takovém člověku děje. Aby vám nalil „čistého vína“. Proč? Protože pak s tím můžete něco dělat. Můžete přijít na příčinu, můžete se snažit předcházet tomu, abyste se do těch nepříjemných situací dostávali nebo jít do poradny, kde vám poradí, pomůžou, co s takovou situací můžete dělat.  

Pokud to s vámi partner nebude chtít řešit, bude vám říkat, že to nic není, že to zvládne sám, nevěřte tomu. Samo se nic nezmění. Není přirozené se bát, je přirozené cítit se bezpečně.

Když vy chcete pomalý začátek vztahu

Pomalý začátek vztahu můžete chtít i vy. Pak je otázkou, jaký máte k tomu důvod. Pokud jsou to ty důvodu, že se bojíte, máte špatné zkušenosti, pak se vás týká to samé, co bylo popsáno výše, doporučil bych vám, abyste si svůj vztah a život nekomplikovali tím, že se to vyřeší samo od sebe, že se to nějak zvládne. Doporučoval bych vám, abyste začali chodit na psychoterapii, terapii. Kde budete své strachy řešit. Strach sám od sebe nezmizí.

Pokud máte jiného důvody, proč chcete pomalý začátek vztahu, které tady nebyly popsány, může to tak být. Když diskutuji s klienty na toto téma, ve velké většině mi nejsou schopni říci, co je jejich cíl, proč chtějí pomalý začátek vztahu.

Někteří řeknou, že pomalý začátek vztahu je správný, někteří řeknou, že to tak potřebují, ale vlastně nejsou často schopni vysvětlit, proč to tak mají. Většinou jsou v takovou chvíli na pozadí takové pocity, které nedokáží sami vysvětlit, něco jim nesedí. Nevědí, jestli jim nesedí něco na nich, na druhém nebo na tom vztahu jako takovém. A snaží se v lepším případě na to přijít. Pokud jste v takové situaci, může se stát, že se váš strach po několika týdnech rozplyne, ale spíše se děje to, že ho něčím překryjete a strach se ukáže později, když už ho nebudete čekat.

Pokud by se váš vztah nerozplynul, dejme tomu do maximálně tří měsíců, nevěděli jste, k čemu ten strach přiradit, byly by to spíše úzkosti než strach, pak doporučuji, abyste vyhledali odbornou pomoc. Pokud to takto necháte, může vás to strašit a ničit vám to vztah.  

Pokud vyvstávají otázky nad tím, že máte pomalý začátek vztahu či cokoliv jiného, týkajícího se vztahu, s něčím si nevíte rady, nerozumíte něčemu, pak se neváhejte obrátit na mě v sekci konzultace. Rád vám pomůžu.

Autor: Karel Chába

 

Co dělat, když se nechce vázat

Pokud se nacházíte v situaci, kdy máte partnera a máte pocit, nebo vám to přímo řekl, že se nechce vázat, pak je dobré, abyste si přečetli tento článek, který vám může v mnohém pomoci.

Pokud se partner nechce vázat, měli byste si sami za sebe uvědomit, že jste ve vztahu, který nebude rovnocenný. Rozmyslete si, jestli tuhle roli, kdy se budou věci více točit okolo partnera, kdy se mu budete více podřizovat, chcete přijmout.

Silná a slabá osobnost ve vztahu, když se partner nechce vázat

Můžete být v situaci, kdy si to dokážete dostatečně rozmyslet, protože jste vyrovnaná osobnost a přijmete za to odpovědnost. Partnerovi nevyčítáte, že se nechce vázat, i přesto má pro vás tento vztah důležitou hodnotu.  

I přestože budete vyrovnaná osobnost a umíte si představit život bez partnera, popřemýšlejte, zda chcete být ve vztahu s někým, kdo se nechce vázat a neposkytne vám žádné jistoty. Pokud opravdu chcete něco víc než jen to, že si občas s partnerem zasportujete, vyjdete na kávu, za kulturou či budete mít sex, pak tento vztah, kdy se druhý nechce vázat, nebude pro vás.  

Pro ty, kteří si naopak nedovedou představit život bez partnera, nejsou pevná a vyzrálá osobnost, zamyslete se nad tím, zda takový vztah skutečně chcete. Pokud budete chtít být s partnerem, který se nechce vázat, bude vás to bolet. Vztah nebude vyrovnaný, protože každý budete chtít něco jiného a vy budete zbytečně trpět.

Přijměte odpovědnost, když máte vztah a druhý se nechce vázat

Přijmout zodpovědnost za to, že jsem v takovém vztahu a respektuji to, je důležité i proto, abyste na partnera co nejméně tlačili. Pokud budete ve vztahu, kdy se partner nechce vázat a přijměte odpovědnost za svoje rozhodnutí, pak vám bude partner velmi pravděpodobně vycházet vstříc. Tím více ten vztah bude klidný a transparentní, o to méně budete trpět.

Pokud nejste schopni opustit vztah, když se váš partner nechce ve vztahu vázat a nevyhovuje vám to, ale navzdory tomu všemu zůstáváte, tak budete trpět. Pak vám  doporučuji,  abyste na sobě začali pracovat. Zajděte si na terapii už jen proto, abyste byli schopni akceptovat to, že váš protějšek nechce vázat, příp. abyste našli sílu z takového vztahu odejít, pokud se jím trápíte.

Jaké jsou nejčastější důvody, proč se člověk nechce vázat ve vztahu?

 • STRACH A ŠPATNÉ ZKUŠENOSTI

Strach a špatné zkušenosti jsou velmi častým důvodem, proč se člověk nechce vázat. Může jít o člověka, který je po rozvodu, o člověka, který měl vztah a byl hodně citově zainteresován a druhý ho podvedl nebo opustil nebo se to stalo s více partnery. Pak může jít o někoho, komu se to nestalo, ale primárně má špatný vzor od rodičů a bazálně se bojí vztahů jako takových. Pak se takový člověk bojí, pokud by se do někoho zamiloval, aby ho partner neopustil nebo aby jej neztratil.

Pro takového partnera by byla ideální terapie. Strachy, že se nechce vázat, které ho ovlivňují, se dají zpracovat. Někdo se přestane bát, někdo své strachy zmírní. Je důležité, aby pochopil, co se v něm odehrává. Na terapii může zajít takový člověk sám nebo můžete jít oba dva, abyste se poradili, co je možné a jak řešit psychické problémy.

Co můžete dělat s partnerem, který se nechce vázat a má strach a špatné zkušenosti?

Určitě byste se měli o tomto problému opakovaně bavit. Do ničeho svého partnera nenuťte, ale zkuste se dohodnout na tom, že si jednou týdně sednete a budete se o tom bavit. Snažte se dohodnout, co by partnerovi pomohlo, aby byl teoreticky ochoten více se vázat. Nedělejte z této diskuze závěry. Mohlo by to být vnímáno jako tlačení. Zaměřte se spíše na to, co se v partnerovi děje.

Je velice důležité, abyste svého partnera za to, co vám řekne k tomu, že se nechce vázat, nijak neosočovali. Bude to náročné i pro vás, nejen pro partnera, který se nechce vázat a bude se vám svěřovat, proč to tak má. Budete to muset zvládnout, pokud se chcete nějakým způsobem v tomto tématu posunout. Důležité je, abyste se učili i vztahovým dovednostem, např. se o tom můžete dočíst v článku Proč by každý vztah měl mít pravidla komunikace nebo v článku Partnerská dohoda.

Učte se druhému v tomto případě naslouchat. Když partnera budete aktivně poslouchat, můžete se hodně dozvědět o tom, jak danou situaci prožívá, jak se v ní cítí. Soustřeďte se na to. Můžete si tím hodně ve vztahu pomoci.

 • ZÁMĚR, ŽE SE NECHCE VÁZAT

Druhá skupina lidí jsou ti, kteří se nechtějí vázat. Je to jejich záměr. V tomto případě je důležité si říci, co to znamená, že se nechce vázat. Vytvořte si mezi sebou pravidla, pokud jste se rozhodli být s někým, kdo se nechce vázat a respektujte je. Dodržováním pravidel usnadníte lepší průběh vašeho vztahu. Nic jiného vám nezbývá, pokud jste se dobrovolně rozhodli vstoupit do tohoto typu vztahu. Můžete snad jen doufat, že když spolu budete déle, budete respektovat to, jak to chce váš protějšek, že svůj názor změní.

Bohužel tito lidé mají důvod, proč se nechtějí vázat. Povětšinou si chtějí užívat i s jinými partnery, chtějí volný vztah, aby se mohli oficiálně vídat s někým jiným a nemuseli řešit věci typu, že jsou nevěrní. Nebo jsou to lidé, kteří už jsou jednou rozvedeni, mají odrostlé děti a chtějí partnera na to, aby se viděli a popovídali, mohli jít za kulturou, aby spolu strávili nějaký víkend, ale nechtějí od života nic víc. Rozhodně si nechtějí partnera nastěhovat k sobě domů.

Ať je to jakkoliv, jde především o to, abyste si dobře rozmysleli, co vlastně chcete. Pokud takového člověka budete do něčeho nutit, jenom prohrajete. Bylo by ideální nejdříve se zamyslet nad tím, zda jste ochotni akceptovat někoho, kdo se nechce ve vztahu vázat. Pokud to akceptovat chcete, pak budete muset v tuto chvíli dodržovat pravidla, na kterých se domluvíte.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy máte partnera a on se nechce vázat, nebo se vám zdá, že se nechce vázat, ale vy chcete víc nebo nevíte, na čem s partnerem jste, pak se můžete obrátit na mě a já vám rád s vaší situací pomůžu. Společně najdeme řešení, co můžete v dané situaci dělat. Objednat na konzultaci se můžete zde.

Autor: Karel Chába

Jak začíná vážný vztah

Pokud jste zrovna ve fázi namlouvání si nového partnera nebo se jen zamýšlíte, jak začíná vážný vztah, pak je tento článek právě pro vás.

Moje osobní zkušenost s klienty, kteří se mě ptají, jak začíná vážný vztah, je taková, že často tito lidé neví, co chtějí. Nejsou ukotveni ve své osobní představě a neví, co by chtěli od partnera, od vztahu. Tím, že se neznají, neví na začátku vztahu, co svému protějšku trpět a co už ne.

Pokud se v této situaci nacházíte, resp. zajímáte se o to, jak začíná vážný vztah, pak se zamyslete nad tím, zda nepatříte do této skupiny lidí. Pokud do této skupiny lidí patříte, pak by bylo vhodné nejdříve zapracovat na sobě. Vezměte si tužku a papír a vydefinujte si, co od vztahu chcete, co je pro vás vážný vztah a kam svého partnera chcete pustit a kam už ne. Budete tak lépe vnímat svoje hranice, co je pro vás přijatelné a co už ne.

Stává se, že za mnou přijdou klienti a říkají, že partner, se kterým se seznámili, tvrdí, že by se chtěl vídat 1-2x týdně. Oni často nevědí, jestli je to dobře, jestli takto začíná vážný vztah. Vzájemně se s partnerem dohadují, co je to ten vážný vztah. On tvrdí, že vídat se 1-2x týdně je pořád pro něj vážný vztah, druhá strana o tom pochybuje. 

Co je vážný vztah?

Vážný vztah začíná jako každý jiný vztah. Vážný vztah totiž nemá pevnou definici. Jak bylo popsáno výše, každý má o vážném vztahu svoji představu. Pro někoho je vážný vztah to, že budete společně bydlet, mít společný dům, budete mít děti, budete mít rozdělené role, budete se podílet na všem společně, budete všechno dělat spolu a budete chtít spolu zestárnout.

Pro někoho jiného je vážný vztah např. to, že vydrží se svým protějškem 2 měsíce a bude mu věrný, protože do té doby toho ten dotyčný nebyl schopen. Více si užíval života, než aby se soustředil na to, aby s dotyčným budoval vážný vztah.

Pojetí vážného vztahu je tedy u každého různé. Pro někoho je to to, že si budou ve vztahu věrní a budou se vídat 5x týdně, pro někoho to bude s věrností to samé, ale nebude se vážný vztah opírat o to, jak často se s partnerem budou vídat.

Jak začíná vážný vztah?

Jsou dvě základní možnosti, jak začíná vážný vztah, které si více podrobněji popíšeme.

 • Ze začátku neberete vztah jako vážný

Jednou z možností je, že na začátku první dny a týdny svůj vztah jako vážný neberete, užíváte si vztahu. Nezamýšlíte se nad vztahem a berete ho tak, jak je. Zaprvé kvůli tomu, že partnera berete takového, jaký je, nikam ho netlačíte. Za druhé proto, že sami nevíte, co od vztahu či od partnera chtít.

Čím více spolu trávíte čas, tím více se spolu provážete, začnete společně více plánovat a zjistíte, že byste chtěli s tímto partnerem propojit i svůj život a mít potomky. V lepším případě si řeknete, abyste si vzájemně byli věrní, že spolu budete něco budovat a někam spolu směřovat.

Ve vašem vztahu se začínáte radit o penězích, o investicích, začnete se radit, jak budete trávit spolu volnočasové aktivity, aby to nebylo takové, že až si jeden na druhého vyšetří čas, tak se uvidíte. Partner bude pro vás na prvním místě a budete cítit, že začínáte vážný vztah.

Tohle se nejčastěji děje lidem do 25 let, kteří nemají takovou touhu se na někoho vázat a s někým něco vážného budovat. Nebo naopak lidem, kteří mají 50 a více let, kteří jsou většinou rozvedení, mají za sebou 25 až 30leté manželství, mají velké děti, jsou vyřádění a klidní. Když někoho potkají, neberou to vážně, prostě si jen užívají života. Pak se to překlopí do vážného vztahu.

 • Jdete do vztahu s tím, že je vážný

Druhou nejčastější variantou, jak začíná vážný vztah, je, že do toho vztahu jdete s nastavením, že vážný vztah chcete. Zde nerozhoduje tak věk jako to bylo v prvním případě, ale touha po jistotách, hodnotách typu rodina, zázemí, pocit, že se chcete usadit. Tohle může chtít jak mladý člověk, tak i člověk po 50tce, který je rozvedený.

Tento partner má nastaveno od začátku, že chce vážný vztah. Teoreticky ví, co od vztahu, od partnera chce, co je ochoten dát. Tímto způsobem to druhému i komunikuje. Vyjadřuje se v tom smyslu, co od vás očekává, co to pro něj znamená. Může vám i říci, za jakých podmínek je pro něj vztah akceptovatelný, což je důležité.

Pokud si dva rozumí a oba dva chtějí vážný vztah, ví, co od vztahu a partnera očekávají, může se stát, že se i po měsíci k sobě sestěhují a začnou se chovat jako partneři. Společně začnou vytvářet všechno, co pro ně, v rámci jejich dohody, znamená vážný vztah.

Nyní jsem vám popsal dva nejčastější modely, jak začíná vážný vztah. Pokud stále ještě pochybujete o tom, co vlastně chcete, nevíte si s tím rady, nebo se s partnerem nemůžete shodnout na tom, jaký vztah chcete mít a máte každý jinou představu a nemůžete se posunout, pak se neváhejte na mě obrátit v sekci konzultace. Rád vám s tím pomůžu.

Autor: Karel Chába

Kdy se chce muž usadit

Pokud se nacházíte v situaci, kdy si nejste jistá, zda se váš protějšek už chce usadit a chcete si to ověřit, pak je tento článek pravé pro vás.

Dva typy mužů, kteří se chtějí usadit

Teoreticky by se dalo říci, že jsou dva druhy mužů, kteří se chtějí usadit. Prvním typem muže, který se chce usadit, je muž, který si chce ženu zavázat a udržet, a to jakkoliv. Druhým typem muže, který se chce usadit, je muž, který chce rodinu a budovat vztah s partnerkou a za tímto si stojí a své názory nemění.

První typ muže, který se chce usadit, je často muž žárlivý

První typ muže, který se chce usadit,  je většinou nevyzrálá osobnost. Tím, že si ženu chce udržet nebo si ji zavázat, se chce vyhnout tomu, že by ho žena opustila. Nebo ji tímto chce mít pod kontrolou a to hlavně tím způsobem, že ji zaměstná, jako například dítětem, aby nikam nemohla chodit a byla vázaná na rodinu a partnera. Takto nevyzrálou osobnost poznáte podle toho, že je to muž většinou velmi žárlivý a podezřívavý. Je to muž, který vás často kontroluje a podezírá, ale vám bude tvrdit že tyto věci dělá jen pro vaše dobro.

Tento typ muže, který se chce usadit můžete poznat také podle toho, že vám často říká příjemné a možná až přehnané komplimenty. Mezi ně patří například tvrzení, že bez vás nemůže žít, že si bez vás neumí představit život a až nepřiměřeně vám dává najevo, jak jste úžasná. Je to muž, ze kterého můžete mít pocit, že by se nedokázal smířit s tím, že byste ho opustila. S takovým mužem si většinou v počátku dokážete představit se i vy usadit a založit rodinu. Ale ve skutečnosti je to muž slabý a nesebevědomý a většinou až závislý.

Často to bývá i muž,  který má za sebou již několik vztahů. Pravděpodobně se už tento muž v minulosti i chtěl usadit, ale  žádný vztah mu nakonec nevyšel dle jeho představ a plánů. V neposlední řadě nutno říci, že toto jsou také muži, kteří se až nepřiměřeně často a nevybíravým, či dosti nevkusným způsobem vyjadřují o svých bývalých partnerkách.

Druhý typ muže, který se chce usadit, je muž vyzrálý

Druhým typem muže, který se chce usadit, je muž, kterému jde opravdu o rodinu a partnerství. Je to většinou muž, který má vyzrálou osobnost. Jeho vyzrálou osobnost můžete poznat například i tak, že má stabilní sebeúctu, je schopný mluvit o svých potřebách a umí je dobře pojmenovat. Tento muž, naopak od výše uvedeného prvního typu, nemá strach ze vztahu nebo z opuštění a nepotřebuje si partnerku k sobě „uvázat“.

Tyto muže můžete poznat také podle toho, že mají dobrou empatii a myslí nejen na své potřeby, ale i na ty vaše a jsou schopni kompromisu a tolerance, pokud to vztahu prospěje. Navíc jsou to muži, kteří jsou nebo do této doby už byli schopni zabezpečit sami sebe a je zjevné, že dokáží zabezpečit i vás a rodinu. To je rozdíl oproti prvnímu typu muže, který si mimo jiné často chce také zavázat partnerku tím, že se s ní chce usadit jen proto, aby se o něj starala. Bohužel takových mužů v dnešní době není málo.

Jak poznat muže, který se chce usadit?

Muže, který se chce usadit, poznáte také podle toho, že má dlouhodobě konstantní názory, které nemění a to ani na základě drobnějších negativních událostí, neshod nebo vašich společných nedorozumění. Naproti tomu muž nevyzrálý, si většinou jen myslí, že se chce usadit. Často vás může něčím vydírat, jako například vyhrožováním, že vás opustí, nebo že se něco stane, když vy neuděláte to, co on chce a jak on chce. Stejně tak často může měnit i názory na to, zda chce již založit rodinu nebo zda chce svatbu a podobně.

Kdy se nejčastěji chce muž usadit?

Teoreticky se dá říci, že muž který se chce usadit, je muž který už se vybouřil a má už  tzv. „něco za sebou“, tedy má zkušenosti z jiných vztahů a celkově má již mnohé životní zkušenosti. Setkávám se s tím, že některé ženy se takových můžů bojí, protože si myslí, že jsou to nestálí partneři. Omyl je často pravdou. Přesto, že se nedá hodnotit podle věku, kdy se chce muž usadit, dalo by se opět teoreticky říci, že muži nad 35 let, kteří už za sebou měli několik vztahů, mluví o svých ex partnerkách relativně neutrálně nebo pozitivně, mohou už vědět, co chtějí.

Pokud se nacházíte v situaci kdy nevíte, zda se váš protějšek nebo potenciální partner chce usadit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mne neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába

 

Jak poznat, že vztah nemá smysl?

Pokud se nacházíte v situaci, kdy zvažujete, zda-li váš vztah má ještě smysl, zda máte ve vztahu nadále setrvávat a pracovat na něm,  pak vám tento článek může pomoci při rozhodování.

V partnerských vztazích může nastat situace, kdy si lámete hlavu s tím, jestli ve vztahu ještě zůstat nebo ho opustit, zda váš vztah má ještě vůbec smysl. Často jsou tyto úvahy promíchány i s pocitem viny, ptáte se sami sebe, zda jste udělali dostatek pro to, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout, zda ve vztahu zůstat nebo zda už stoprocentně odejít.

Kdy vztah určitě smysl nemá?

Mohu s určitostí říci, že máte jistotu, že vztah nemá smysl, pokud se v něm vyskytují závislosti. Pokud je váš partner závislý například na alkoholu nebo na drogách či na automatech nebo na podobných „lákadlech“, tak váš společný vztah určitě v budoucnu bezproblémově fungovat nebude. Většinou se i partner projevuje tak, že na vztahu, resp. na svých závislostech, nechce pracovat a jen vám do nekonečna slibuje nápravu. Bohužel se ale nic nezmění.   

Takový člověk se musí dostat do stavu, že jemu samotnému začne vadit, jak žije, jak ničí svůj život, jak ničí váš společný vztah. Teprve pak na sobě začne pracovat. Určitě do této kategorie patří i násilí. Pakliže jste byl/a vystaven/a situaci, kdy vás protějšek fyzicky napadl a opět nemá vůli a chuť dělat nic jiného, než jen slibovat nápravu, vyhledání odborné pomoci nebo slibuje, že se situace už nebude opakovat, a že se bude léčit a podobně, tak tento vztah určitě smysl nemá.

Vztah nemá smysl, když partner jen slibuje

Dalším důvodem jak poznat, že vztah nemá smysl je, když se vám ve vztahu opakuje něco, s čím nejste schopni nic udělat a zároveň to nemůžete a nechcete ani akceptovat. Takovou situací může být to, že vám partner slibuje, že si najde práci, když momentálně nepracuje nebo pracuje v zaměstnání, které ho extrémně vysiluje tak, že chodí z práce tak vyčerpán, že po večerech a o víkendech jen spí.

Pakliže se tato situace opakuje a vy se vysilujete tím, že se snažíte stav zachraňovat a partnerovi pomáhat, ale partner na to nereflektuje a nemá ani žádnou motivaci nic měnit, jen si dál stěžuje, pak vězte, že tato situace se zlepšit sama od sebe nemůže a váš vztah smysl nemá.

Má vztah smysl, když se neustále hádáte?

Dále vztah určitě nemá smysl, pokud jste v situaci, kdy máte ve vztahu problémy s komunikací, neustále se hádáte a nejste schopni problémy sami vyřešit. Tím se jen více vzdalujete jeden druhému a postupně i ztrácíte chuť do dalších pokusů o nápravu. Příkladem může být nevěra, kdy partner s vámi důvody nechce řešit a nechce na vztahu nijak pracovat.

To, že s vámi partner na vztahu nechce pracovat, poznáte i tak, že se neustále na něco vymlouvá, stále vám slibuje, že se o věcech budete bavit, ale až zítra nebo vše svádí na vás. I když se snažíte neustále něco nového vymýšlet a navrhovat, partner nespolupracuje. Takový vztah pro vás s nevětší pravděpodobností  smysl asi nebude mít. 

Má vztah smysl, pokud se snaží pouze jeden?

Nikdo nedokáže vztah zachránit sám. Na vztah jsou vždy potřeba oba partneři, a i když se setkávám s tím, že za mnou přichází jeden z páru a říká, že chce udělat maximum pro to, aby se vztah dal zachránit, tak to bohužel v mnoha případech, resp. ve většině případů, nejde a nefunguje, pokud nechtějí oba partneři. To platí i pro případy,  kdy jdete za odborníkem a snažíte se, sám/a.  Bohužel i v tomto případě  je šance na úplné uzdravení vztahu malí a musíte zvážit, zda setrvat ve vztahu pro vás má smysl.

Má vztah smysl, když máte rozdílné životní hodnoty a názory?

Dalším důvodem, proč vztah nemá smysl, může být, když se s partnerem nepotkáváte v zásadních věcech jako jsou vaše životní hodnoty, to kam v životě směřujete nebo kde chcete bydlet, a zda chcete mít děti a podobně. Do této skupiny patří samozřejmě i to, pokud máte naprosto rozdílné názory na sexualitu a intimitu.

Jeden z partnerů může chtít třeba sadomasochistické praktiky a druhému se něco takového absolutně příčí. Zároveň si partner neumí představit, že by se bez něčeho takového obešel. V takovém případě je velmi důležité, abyste si o věcech promluvili, abyste si upřímně vysvětlili, kdo co chce a potřebuje. Je důležité, abyste si upřímně odpověděli, zda v takovém vztahu a za takových podmínek jste schopni žít, a zda má takový vztah pro vás smysl.

Bohužel většinou, když jsou názory a potřeby partnerů takto rozdílné, tak ve většině případů vztah dlouhodobě nefunguje. Z takového vztahu je opravdu lepší včas odejít. Dlouhodobě takový vztah nemá smysl ani pro jednoho z partnerů a včasným ukončením se vyhnete zbytečným hádkám a zklamáním.

Vztah nemá smysl, pokud jste už opravdu vyzkoušeli vše pro záchranu vztahu

Jedním z posledních, nejdůležitějších a nejčastějších důvodů, jak poznat, že vztah nemá smysl je i to, že jste udělali vše, co jste mohli a máte pocit, že nic víc už pro vztah udělat opravdu nejde. To je například ve chvíli, kdy jste se společně snažili o záchranu vztahu, ale nejde vám to a partner odmítá jít za poradcem. Pokud jste společně vyčerpali všechny možnosti, pak je samozřejmě na každém z vás, abyste už nespoléhali na svůj protějšek a zamysleli se sami nad sebou, zda v takovém vztahu, má cenu pokračovat.

Pokud si stále i po přečtení článku nejste jisti, jak poznat, zda váš vztah má smysl, pak se na mne neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába

 

Znovu věřit

Nacházíte se v situaci, kdy jste ve vztahu přestali věřit partnerovi, kdy vám partner lhal nebo vás podvedl nebo jinak ztratil vaši důvěru? V dnešním článku se budu zabývat právě tím, jak do vztahu vrátit důvěru.

Ztracená důvěra ve vztahu je možná tou nejhorší věcí, se kterou se můžete setkat, pokud vám váš partner v něčem lhal nebo vás dokonce podvedl. Je přirozené, že znovu věřit pro vás musí být velmi těžké. Někteří klienti mi ztrátu důvěry dokonce popisují tak, že začali mít psychické problémy nebo že nemohou spát, a že vlastně netuší, zda někdy ještě budou partnerovi moci věřit.

Je možné znovu začít věřit ve vztahu?

Vrátit důvěru do vztahu není jednoduché, ale zároveň to není nemožné. V první řadě byste si měli oba dva rozmyslet, zda-li chcete na vztahu pracovat, a zda chcete do vztahu opět důvěru vrátit. Rozmyslet byste si to měli velmi důkladně, protože pracovat na obnově důvěry tak, abyste znovu věřili, není vůbec jednoduché a rychlé. Pokud se oba dva rozhodnete, že důvěru do vztahu chcete vrátit, měli byste se držet následujících rad a postupu.

Jak dosáhnout toho, že začnete znovu věřit?

S partnerem se dohodněte na tom, že dvakrát týdně ve stejný čas a ve stejný den si na sebe najdete tři čtvrtě hodiny, kdy vás nic a nikdo nebude rušit. Na tyto dva dny si každý z vás přinese ta témata, která ho trápí (nemusí to být jen témata ohledně toho, že si nevěříte).Tato témata si rozdělte na skupiny od těch nejjednodušších, nejméně závažných, až po ta, co vás nejvíce trápí. Zároveň si před prvním sezením nastudujte článek o komunikaci. 

Je totiž důležité, abyste se ve vašem vztahu posunuli ve vašich dovednostech, jak správně spolu komunikovat. Komunikace mezi vámi je ta nejdůležitější dovednost pro váš vztah a pro to, abyste si vzájemně opět věřili. Komunikaci se společně naučíte a osvojíte si ji podle výše uvedeného návodu a to nejlépe tak, že se začnete zabývat těmi nejmenšími problémy a postupně se budete posouvat k těm závažnějším a teprve nakonec si necháte ty nejzávažnější a nejtěžší problémy. 

Kdy začít řešit příčiny proč jste si přestali věřit?

Teprve v momentu, kdy bude schopni se dohodnout na těch jednodušších problémech, se můžete posunout a otevřít i otázky ohledně příčin ztráty důvěry. Každá ztráta důvěry má své příčiny. Pokud tyto příčiny společně odhalíte a díky funkční komunikaci se společně poradíte, jak je vyřešit, budete ve vztahu už i věřit.

Pokud ve vašem vztahu byla například nevěra, pak je potřeba se bavit i o tom, co nevěrnému ve vztahu chybělo a vadilo. Všechny věci, které nevěrný řekne, že mu nevyhovovaly, si zapište. Pak každý jednotlivý bod proberte pomocí pravidel komunikace tak, abyste došli k závěru jak ho odstranit a jak si opět věřit.

Budováním důvěry získáte i nové dovednosti a zároveň si opět budete věřit

Důvěra ve vztahu se buduje nelehce a dlouho. Ale za to se naučíte i novým dovednostem, kterými budete předcházet dalším možným problémům a konfliktům, a to nejen v oblasti důvěry. Tou nejdůležitější dovedností je právě zmiňovaná komunikace. Dále se důvěra do vztahu opět navrací tím, že vyřešíte konkrétní příčiny proč jste si přestali vzájemně věřit.

Neméně podstatným bodem znovu vrácení důvěry do vztahu je ale také společná spolupráce. K tomu vám budou sloužit pravidelná sezení, kde budete řešit vaše problémy a zároveň se budete učit novým dovednostem. Pokud každý z vás přijme zodpovědnost za proces, který jsem popsal v tomto článku, přestanete se vzájemně obviňovat, kdo za co může a začnete se soustředit na to, abyste se učili novým věcem, pak se budete ve vztahu posouvat a vaše schopnost věřit jeden druhému se bude opět do vašeho vztahu navracet.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají právě toho, že nemůžete partnerovi věřit a sami si nevíte rady nebo se sami nedokážete dohodnout, neváhejte kontaktovat partnerského poradce. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací konzultace.

autor článku: Karel Chába

Co dělat, když manžel ženu nemiluje

Pokud jste se ocitla v situaci, že vás manžel nemiluje, pokračujte ve čtení. Dozvíte se, jaké jsou nejčastější důvody, proč se to stává a jak můžete v takové situaci postupovat.

Pokud jste se právě od manžela dozvěděla, že vás nemiluje nebo to nějakou dobu tušíte, dle jeho chování a jednání k vám, je to bolestivé, nepříjemné a zraňující, ale nezoufejte. To, že vás manžel nemiluje, ještě neznamená, že je vašemu vztahu definitivní konec.

Nejčastější důvody, proč manžel ženu nemiluje. Co s tím?

 • Naplnění potřeb, které jste měli na začátku vztahu – vědomá dohoda

Na začátku každého vztahu se vzájemně bavíme o tom, co bychom ve vztahu chtěli. Vysvětlujeme si, co bychom potřebovali, abychom se s tím druhým cítili bezpečně, spokojeně a byli šťastní. Vědomě se bavíme o životních hodnotách, o prioritách, o našich snech a vizích. Utváříme spolu tzv. vědomou dohodu o tom, proč je dobré vstoupit do vztahu.

Pokud se ve vztahu tahle vědomá dohoda z větší části neplní, je to častý důvod, proč jeden z páru přestane svůj protějšek milovat. Věci, které byly na začátku nejsou naplněny, příp. pár pohltí běžný život, jako jsou starosti o děti, budování kariéry, stavění domu, pomáhání stárnoucím rodičům, atd. Neplnění potřeb, které byly na začátku vztahu, a tíha stereotypu odnáší lásku. Pak se stane, že manžel ženu nemiluje či manželka nemiluje muže.

Co můžete dělat, když jsou vaše vědomé potřeby nenaplněny?

Bylo by vhodné, kdybyste si zrevidovali vědomou část vaší partnerské dohody. Zamyslete se nad tím, o jakých cílech a vizích jste se na začátku vztahu bavili? Popřemýšlejte nad tím, zda jste se v průběhu vztahu od nich neodklonili. To totiž mohlo způsobit, že vás manžel či manželka již nemiluje.

Otevřeně si o těchto věcech promluvte. Protože když někdo někoho nemiluje, znamená to, že ten druhý nám nedává to, co bychom potřebovali. Nenaplňuje naše potřeby, nepomáhá nám zvýšit naši lidskou hodnotu, díky čemuž nám ulehčuje život nebo nás tím chrání.

 • Nevědomá dohoda, která ve vztahu již není naplňována

Dalším důvodem, proč manžel ženu nemiluje, je ten, že přestala fungovat mezi dvěma tzv. nevědomá dohoda. Co to je? Na začátku každého vztahu vzniká nevědomá dohoda, která je tvořena na pozadí naší mysli a mysli našeho partnera. Je to něco, co je pro nás důležité, proč nám daný vztah přináší hodnotu.

Tyto věci se ovšem nepojmenovávají, ale mají velmi zásadní vztah k tomu, že vás nemusí váš manžel již milovat. Nevědomá dohoda se týká především našich strachů, lidských starostí, je spojená s tématy nějakých našich psychických nedostatků.

Co můžete dělat s nevědomou dohodou?

Pokud vás manžel již nemiluje a probrali jste vědomou dohodu a pobavili jste se o svých vědomých potřebách, zkuste jít více do hloubky a zaměřte se nyní na nevědomou dohodu. Je těžší ji pojmenovat, ale není to nemožné.

Pokud manžel ženu nemiluje, rozpomeňte si na začátek vašeho vztahu  na ty hlubší důvody, proč jste spolu začali vztah. Proč vám vztah dával smysl. Pro lepší představu uvedu příklad ze svojí praxe.

Příklad z praxe – nevědomá dohoda

Velmi častá nevědomá dohoda je to, že žárlivá žena žije s mužem, kterému začne vadit žárlení jeho ženy. Nevědomá dohoda je položena na tom, že muž akceptuje žárlení jeho ženy se vším všudy a podvědomě žena muže neohrožuje tím, že je samostatná a silná. To je ovšem na hlubší úrovni a tohle si pár na začátku vůbec neuvědomí.

Do poradny přichází ve chvíli, kdy ho žárlení jeho partnerky natolik zraňuje tím, že mu nadává, ponižuje ho, trápí ho svým vyslýcháním, podezíráním a nevěří mu. On ji již díky tomu nemiluje a žena je nešťastná. Při rozhovoru jsme společně zjistili, že jim tahle nevědomá dohoda vyhovuje.

Pokud budete mluvit s manželem, který vás nemiluje, o nevědomé dohodě a budete hledat, co je příčinou, že z vašeho vztahu odchází láskyplný cit, pak se zaměřte na to, co vám na partnerovi nevyhovuje, ptejte se, jakou výhodu má takové chování pro vás. Objevíte hlubší potřeby nevědomé dohody. Pokud se nebudete řídit při této debatě příliš racionální myslí, půjdete do větší hloubky, pak jste schopni objevit ty úrovně, které jsou často proti tomu, co vědomě chcete.

Jak to dopadlo s nevědomou dohodou, když manžel ženu nemiloval?

Tento muž vědomě chtěl, aby ho jeho partnerka nepronásledovala, aby tolik nežárlila. Po upřímném rozhovoru jsme přišli na to, že by si neuměl představit, že by žil se silnou ženou. Muži vyhovuje, když je žena na něj závislá, nesamostatná, slabá, žárlí. Má tímto pocit, že má nad ní na vrch, nemusí se bát, že ho žena opustí či podvede.

Muž si nedokáže představit, že by žil s ženou, která je příliš silná, samostatná, autonomní, že by ho k životu vlastně nepotřebovala. Mohla by ho totiž opustit. Takže muž by měl z takové ženy strach a bál by se opuštění. Pokud muž nemiluje ženu, musíte být na takovou debatu, o nevědomé dohodě, skutečně velmi otevření a upřímní, abyste dokázali najít, co je příčinou toho, že u vás nastala taková situace.

Pokud by se žena, kterou muž nyní nemiluje, zbavila své žárlivosti a byla by samostatnější, pak by začal žárlit muž. Postavil by se do pozice strachu, že by ho žena mohla opustit.

Zranila jste manžela

Dalším nejčastějším důvodem, když manžel nemiluje ženu, je, že jste udělala něco, co manžela zranilo. Zamyslete se nad tím, zda jste svých chováním či jednáním nezpůsobila manželovi bolest či zranění. A to je možná teď důvod, proč vás nemiluje. Pak by bylo vhodné se pobavit o tom, jak to můžete napravit, co můžete udělat pro to, aby se láska do vašeho vztahu opět vrátila.

Pokud i po přečtení článku budete zmateni, nebudete si vědět se svojí situací rady, neváhejte mě kontaktovat a domluvte si konzultaci zde. Nemusíte na to být sami. Pomůžu vám rozklíčit, co se děje na pozadí vašeho vztahu.

Autor: Karel Chába

Psychický odpor k partnerovi

Jste s partnerem a myslíte si, že to bude už navždy. Ale něco se stane a najednou se pomalu začne vkrádat do vašeho vztahu nechuť či psychický odpor k partnerovi. Co s tím? Proč se to ve vztahu děje? O tom všem v dnešním článku.

Psychický odpor k partnerovi či partnerce se může objevit v každém vztahu. Proč přichází? Kde jsou příčiny toho, že k někomu začneme vnímat odpor takový, že ho nemůžeme ani vidět, natož s ním žít?

Proč přichází psychický odpor

Když si ve své mysli vytváříme psychický odpor k partnerovi, jedná se o komplex aspektů, které v našem vnímání hrají roli. Pomalu a plíživě jsou to maličkosti, které nám vadí, ale kterých si nevšímáme. Někdy máte tendenci si tyto věci sami v sobě rozmluvit. Drobnosti, které se mohou připomínat každý den, které nás „píchnou“ u srdce. Kotvíme se v pocitu nechuti a odporu. Neřešíme naši nespokojenost včas.

Jsou mezi námi i tací, kteří se snaží svoji nespojenost ve vztahu řešit, ale v mnoha případech nejsou vyslyšeni nebo ji řeší nevhodným způsobem. Pokud nejsou vyslyšeni, raději rezignují a vytvoří si obranný mechanismus v hlavě. Např. pokud s vámi partner nemluví, nechce řešit problémy, pak si můžete vytvořit přesvědčení, že muži příliš nemluví nebo že příliš věci řešíte a sami se přizpůsobíte a přestanete věci řešit. V ten moment se vám možná uleví, ale dřív nebo později se ve vztahu začnete cítit nepříjemně. To může vyústit až v psychický odpor k partnerovi.

Někdy je pak velmi těžké přijít na to, co vám na partnerovi vlastně vadí. Pokud si vaše hlava vytvoří nová přesvědčení, kterým uvěříte jakož to obrannou strategii, pak začne vzrůstat psychický odpor a vy se nebudete již s partnerem či partnerkou cítit dobře. A partnerská krize je na světě.

Co můžete s psychickým odporem k partnerovi dělat?

Nejlepší řešení proti psychickému odporu k partnerovi je jeho prevence, tedy předcházejte mu! Co ale dělat s tím, když máte k partnerovi tak velký psychický odpor, že ho nemůžete ani cítit? Pak se svěřte do rukou vztahového či partnerského poradce. Sami už tento problém nezvládnete. Proč?

Pokud vnímáte psychický odpor k partnerovi, pak vám zároveň chybí i nadhled nad situací, postrádáte důležité vztahové dovednosti a kompetence, které by vám pomohly tohle překonat. Již jste sami za sebe vyčerpali možnosti, jak danou situaci zvládnout.

Pokud se svěříte do rukou odborníka, počítejte, že cesta to nebude jednoduchá. Bude to od vás i od vašeho partnera vyžadovat trpělivost a ochotu dělat věci jinak. Budete si muset projít svým zraněním a bolestí ve vztahu a v rámci terapie se zároveň i léčit. Budete muset přijmout i nové postoje a přístupy v rámci vašeho vztahu a naučit se novým dovednostem. A to každý neodkáže! Překonat psychický odpor k partnerovi se  ovšem dá, ale ne každý to zvládne.

Psychický odpor k partnerovi. Jak mu přecházet?

Jak bylo zmíněno výše, nejlepší strategie, jak na psychický odpor k partnerovi, je mu předcházet. Aby se ve vašem vztahu takový odpor neobjevil, vneste do vztahu následující aspekty:

 • Učte se s partnerem komunikovat – o svých pocitech, o tom, jak se ve vztahu cítíte, jak se cítíte v roli partnera či partnerky, atd. Popisujte svůj emocionální svět a to, co se ve vás děje. Jak zlepšit svoji vzájemnou komunikaci najdete v článku Proč by každý vztah měl mít pravidla komunikace.
 • Učte se s partnerem vytvářet dohody. Jak na to si můžete přečíst v článku Partnerská dohoda.
 • Učte se poznávat svět toho druhého. Žena se bude učit poznávat svět muže, muž se bude učit poznávat svět ženy. Proč je to důležité se můžete dočíst v článku Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.
 • Buďte odvážní. Pokud budete s něčím nespokojeni, buďte odvážní a otevřete tohle téma s tím druhým.
 • Pracujte na sobě. Např. učte se pracovat se svými postoji a přesvědčeními v rámci vašeho vztahu. Uvědomte si, které postoje a přesvědčení vás ve vztahu limitují a brání vám v prožívání štěstí a které vás naopak posilují a dodávají vám energii a na ně se zaměřte.

Je spousta možností, jak předcházet psychickému odporu k partnerovi. Je jen na vás, zda ty cesty budete dál hledat a rozhodnete se vztah opravdu budovat, nebo ho necháte, aby váš vztah žil vlastním životem, aniž byste jej aktivně utvářeli. Pak se nemůžete divit, když v něm budete nespokojeni. Vezměte zodpovědnost za svoje štětí do svých rukou!

Pokud byste si i přesto nedokázali ve vztahu posunout, v něčem si nevíte rady či jen potřebujete rozvinout nějakou vztahovou dovednost, pak neváhejte a domluvte si konzultaci u vztahového poradce ZDE. Není ostuda, když si přijdete pro radu, ale je spíše smutné, když si sami namlouváte, že vše je v pořádku, i když to tak není.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

X

Nevíte, jak vyřešit váš partnerský problém? Potřebujete radu, návod?

Sepište podrobně váš problém a jaké máte otázky.

Na této stránce najdete více informací, návodné otázky a formulář, kam svůj popis vložíte.

Do 3 pracovních dní vám vypracuji několikastránkový rozbor a konkrétní návrh řešení vaší situace.

Cena za  písemnou konzultaci je 900 Kč.