Byl/a jsem nevěrný/á. Co dělat? Mám to říct?

Pokud jste byli nevěrní a teď toho litujete, pravděpodobně teď přemýšlíte, zda to vůbec partnerovi či partnerce říci, nebo zda by bylo lepší si to nechat pro sebe. Nejste si pořádně jisti, proč to vlastně chcete říci, a nerozhodnost vás ubíjí.

Ještě před tím, než se rozhodnete se s nevěrou svěřit, byste se měli nad situací sami zamyslet. Popřemýšlejte a zkuste si uvědomit, proč k nevěře vlastně došlo. Byl to jen jednorázový úlet? Pokud se to často opakuje, je šance na nápravu malá, protože nevěrou neřešíte problémy ve vztahu ale ve vaší vlastní psychice. Vyhledáváte nové vzrušující stimuly, chcete cítit ten pocit, že jste žádáni, že na to pořád ještě máte.

Někteří lidé si po promyšlení širších souvislostí uvědomí, že potřeba svěřit se partnerovi již zmizela a již se nemusí těžce rozhodovat. Pokud je to váš případ, především se postarejte o to, aby se nevěry už nestávaly.

Stále na pochybách? Položte si 3 otázky:

● Co získáte tím, že to řeknete?
● Jaký váš vztah bude poté, co se s nevěrou svěříte?
● A ta nejdůležitější: Nejde vám pouze o to, abyste ulevili sami sobě?

Někteří lidé se totiž s nevěrou nechtějí svěřit proto, že by chtěli vztah někam posunout a pracovat na něm, ale prostě proto, že si pouze chtějí ulevit. Trápí je svědomí a emoce nevěrou způsobené.

Často pak ale přiznání litují, protože zjistí, že jejich partner pro to nemá žádné pochopení a jejich vztah se dostává do krize nebo dokonce dochází k rozchodu.

Vždy se zamyslete, zda přiznáním něco získáte

Pokud chcete vztah posunout dále, dobře se zamyslete nad tím, zda to říci. Je nějaká šance, že se váš vztah zlepší? Vyřeší se příčiny nevěry?

Pokud si opravdu chcete pouze ulevit, raději to partnerovi neříkejte. Zajděte za odborníkem, který s vámi vše v klidu probere a poradí vám, jak postupovat dál. Pomůže vám vidět všechna pro a proti a poznat širší souvislosti. Teprve pak jednejte dál.

Lidé, kteří si chtějí pouze ulevit, často argumentují tím, že se cítí morálně špatně a považují za svou povinnost se přiznat. Tito lidé pak bývají nejčastěji překvapeni reakcí partnera.

Pokud jste totiž svého partnera podvedli, musíte si uvědomit, že je to především vaše bolest a vaše frustrace. Pouze vy sami máte problém se vyrovnat s vědomím, že se to skutečně stalo. A přiznáním všechnu tuto frustraci přenášíte také na svého partnera.

Nejprve si vše vyřešte uvnitř sebe. Přenášet bolest na toho druhého se obvykle nevyplácí a často to vztah trvale poškodí, protože dojde k vážnému narušení důvěry.

Pokud jste stále na vážkách a nevíte, zda to partnerovi říci nebo si to nechat pro sebe, vyhledejte odbornou pomoc. Kontaktujte mě, rád vám pomohu nahlédnout všechny souvislosti a společně najdeme nejlepší řešení vaší situace.

autor článek: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

10 komentářů u „Byl/a jsem nevěrný/á. Co dělat? Mám to říct?

  Anonym Listopad 12, 2014

  S partnerem jsem přes 7let.Po 3letech jsem ho podvedla.Tížilo mě svědomí,rozešla jsem se s ním, ale když jsem zjistila,že milenec se mnou nebude,tak jsem se k příteli vrátila,abych nebyla sama.Po čase vše ok.Před 2roky přítel propadl koníčku a trávil se mnou čím dál méně času.Chtěla jsem,aby se mnou byl více,něco jsme společně podnikali,přesvědčila jsem ho málo kdy.Na večírky chodím sama,jeho to nebaví.Za poslední rok jsem ho podvedla 3x.Naposledy s jeho kamarádem,kterého jsem dřív dokonce nesnášela.Rozešla jsem se s ním v domění,že to vše způsobil jeho nezájem ke mě,ale po přečtení Vašeho článku byla jsem nevěrná mi přijde,že je to jenom moje psychika.Přítel se chce vrátit.O nevěrách neví.
   Karel Chába Listopad 14, 2014

   Dobrý den, ano, je to vaše psychika, nicméně na ní působí i váš vztah. Jinými slovy, je pravděpodobné, že byste nebyla nevěrná, pokud byste ve vztahu dostávala to, co potřebujete. Pokud tedy přemýšlíte o návratu, tak si přečtete tento článek a zařiďte se dle něho http://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/.
  X Červen 25, 2015

  Dobrý den, byla jsem nevěrná svému příteli, se kterým jsem tři roky. Mohl za to alkohol a já se teď cítím strašně. Mam se partnerovi svěřit? Po této zkušenosti jsem si uvědomila jak moc ho miluji a chtěla bych celou nevěru vymazat ze života ale nevím jak to udělat.
   Karel Chába Červen 27, 2015

   Dobrý den, vše, co bych vám napsal, máte v článku, takže se řiďte tím, co tam radím.
  Petra Srpen 13, 2015

  Dobry den.po 5 letech jsem se rozesla s pritelem a nasla si noveho s kterym jsem vydrzela 3 roky.S byvalim pritelem jsme byli stale v kontaktu a stale si moc rozumeli.byl jedinej koho jsem tak strasne milovala a tak jsem po nezajmu stavajiciho pritele rozhodla ze ho opustim.dlouho jsem sama nebyla a vratila se k byvalemu 5 letemu vztahu s Matejem,bylo to uzasne to souzneni,stale jsem s nim ale vcera jsem ho podvedla.V tom 3 letem vztahu jsme si poridili baracek k rekonstrukci a kotatka,jela jsem se tam s Radkem podivat a vyspala jsem se s nim 🙁 vlastne jsem to z pocatku vubec nechtela,az behem aktu jsem se uz vubec nebranila 🙁 miluju Mateje,vim to,nemela jsem tam jezdit.mam mu to rict?
   Karel Chába Srpen 19, 2015

   Dobrý den, odpovězte si na ty tři otázky, které jsou v článku. Já to nemohu vědět. Vy si to musíte ujasnit.
  Marek Červen 12, 2017

  Dobry den byl sem nevěrný ale jednalo se pouze o jednu pusu a ted nevim co s tím svoji partnerku miluju a život bez ní si nedokážu představit mam jí to říct ?
   Karel Chába Červen 13, 2017

   Dobrý den, musíte si rozmyslet, co je cílem toho, že jí to řeknete. Co tím chcete získat. Podle toho se pak rozhodněte.
  Julie Leden 15, 2018

  Dobrý den, když jsme se s přítelem rozešli spala jsem u jednoho kluka.. Nic nebylo, krom pusy, pak jsme se k sobě s přítelem vrátili, já mu to ale neřekla, i když se ptal, je to chyba? A když jsem byla opilá jednou, líbala jsem se s kamarádem, nepamatuji si to, a též jsem mu to neřekla, svědomí mám černé a i když je na mě přítel hnusny, miluji ho, co mám dělat když o něj nechci přijít?
   Karel Chába Leden 15, 2018

   Dobrý den, položte si otázku, co je cílem případného přiznání. To je klíčové při rozhodování se, zda to říci nebo ne. Z vašich řádků to chápu tak, že máte černé svědomí, a tudíž cíl vnímáte jako úlevu. To se ze zkušeností, které mám s klienty, často nevyplácí, neb se to jen přenese na partnera a situace je ještě horší.
Omlouváme se, komentáře a poradna jsou dočasně vypnuté. V případě, že potřebujete vyřešit svůj partnerský problém, můžete využít služby písemné konzultace. Pro více informací klikněte zde.