Pokud jste byli nevěrní a teď toho litujete, pravděpodobně teď přemýšlíte, zda to vůbec partnerovi či partnerce říci, nebo zda by bylo lepší si to nechat pro sebe. Nejste si pořádně jisti, proč to vlastně chcete říci, a nerozhodnost vás ubíjí.

Ještě před tím, než se rozhodnete se s nevěrou svěřit, byste se měli nad situací sami zamyslet. Popřemýšlejte a zkuste si uvědomit, proč k nevěře vlastně došlo. Byl to jen jednorázový úlet? Pokud se to často opakuje, je šance na nápravu malá, protože nevěrou neřešíte problémy ve vztahu ale ve vaší vlastní psychice. Vyhledáváte nové vzrušující stimuly, chcete cítit ten pocit, že jste žádáni, že na to pořád ještě máte.

Někteří lidé si po promyšlení širších souvislostí uvědomí, že potřeba svěřit se partnerovi již zmizela a již se nemusí těžce rozhodovat. Pokud je to váš případ, především se postarejte o to, aby se nevěry už nestávaly.

Stále na pochybách? Položte si 3 otázky:

● Co získáte tím, že to řeknete?
● Jaký váš vztah bude poté, co se s nevěrou svěříte?
● A ta nejdůležitější: Nejde vám pouze o to, abyste ulevili sami sobě?

Někteří lidé se totiž s nevěrou nechtějí svěřit proto, že by chtěli vztah někam posunout a pracovat na něm, ale prostě proto, že si pouze chtějí ulevit. Trápí je svědomí a emoce nevěrou způsobené.

Často pak ale přiznání litují, protože zjistí, že jejich partner pro to nemá žádné pochopení a jejich vztah se dostává do krize nebo dokonce dochází k rozchodu.

Vždy se zamyslete, zda přiznáním něco získáte

Pokud chcete vztah posunout dále, dobře se zamyslete nad tím, zda to říci. Je nějaká šance, že se váš vztah zlepší? Vyřeší se příčiny nevěry?

Pokud si opravdu chcete pouze ulevit, raději to partnerovi neříkejte. Zajděte za odborníkem, který s vámi vše v klidu probere a poradí vám, jak postupovat dál. Pomůže vám vidět všechna pro a proti a poznat širší souvislosti. Teprve pak jednejte dál.

Lidé, kteří si chtějí pouze ulevit, často argumentují tím, že se cítí morálně špatně a považují za svou povinnost se přiznat. Tito lidé pak bývají nejčastěji překvapeni reakcí partnera.

Pokud jste totiž svého partnera podvedli, musíte si uvědomit, že je to především vaše bolest a vaše frustrace. Pouze vy sami máte problém se vyrovnat s vědomím, že se to skutečně stalo. A přiznáním všechnu tuto frustraci přenášíte také na svého partnera.

Nejprve si vše vyřešte uvnitř sebe. Přenášet bolest na toho druhého se obvykle nevyplácí a často to vztah trvale poškodí, protože dojde k vážnému narušení důvěry.

Pokud jste stále na vážkách a nevíte, zda to partnerovi říci nebo si to nechat pro sebe, vyhledejte odbornou pomoc. Kontaktujte mě, rád vám pomohu nahlédnout všechny souvislosti a společně najdeme nejlepší řešení vaší situace.

autor článek: Karel Chába