Rozchod je téměř vždy bolestivá záležitost. O to víc pro toho, kdo je opuštěn. Co dělat, když vám stále chybí bývalý přítel a nemůžete se s nastalou situací smířit.

To, že vám není dobře, je vám smutno a přítel vám chybí je normální reakce, protože jste pocitově vlastně ztratili kus sebe.

Možná máte pocit, že je to nespravedlivé, že on si třeba našel někoho jiného nebo prostě od vás odešel a nevypadá to, že byste chyběla vy jemu. Je docela možné, že momentálně je opravdu ve stavu, že se mu zdá, že mu nechybíte. Ovšem časem, kdy si od vztahu oddychne se většinou stane to, že na něj také dolehnou určité přitažlivé síly, které v něm také otevřou smutek po vás.

Proč vám po rozchodu chybí bývalý přítel

Partnery na začátku vztahu drží pohromadě zamilovanost. To je velmi krásná ale na druhou stranu velmi zrádná chemická reakce, která ovlivňuje náš mozek tak, že se chováme trochu jako nemocní a trochu jako pod vlivem drog. Zamilovaný člověk vykazuje rysy člověka v mánii – je doslova posedlý druhou osobou, není schopen na nic jiného moc myslet, je motivován ji získat, potlačuje své potřeby, veškerá pozornost je zaměřená namilovanou osobu.

Tato fáze je důležitá proto, aby se dvojice vůbec na sebe navázala a začala spolu třeba žít. Když po nějakém čase zamilovanost vyprchá, mnohdy začne mít dvojice pocit, že už „to nějak není ono“. Jenže právě tehdy vstupují do fáze, kdy se ukáže, jak se k sobě skutečně hodí, tedy jak moc jsou kompatibilní a jaké mají vztahové dovednosti, díky kterým jsou schopni spolu vycházet.

Pokud se zamilovanost překlopí do partnerské lásky a nemáme už růžové brýle, začneme s druhým „srůstat“. Věcí, které nás začnou spojovat přibývá. Můžou to být společné zážitky, společní přátelé, společné koníčky. Může jít také ale i o společně nabytý majetek. Zde nejde ani tolik o peníze, jako spíš o pocit, že něco budujeme společně. To, co partnery pak spojuje úplně nejvíc jsou samozřejmě společné děti.

V případě rozchodu, (a můžete jít o rozchod, kdy se na něm třeba dohodneme) většinu společného bohužel ztrácíme. Ztráty jsou pak na obou stranách. Není výjimkou, že jedna strana má pocit větší ztrátovosti. To především tam, kde byl rozchod asymetrický a jeden se rozejít nechtěl. Má pak často pocit, že jemu se stýská po bývalém příteli daleko více.

Stýská se nám tedy po bývalém příteli především proto, že jsme s ním během doby byli psychicky propojeni a toto pouto se neoddělí pouhým fyzickým odloučením. To především proto, že psychické pouto ještě nějakou dobu mezi námi zůstává. Vytvořily se společné návyky, rituály, mohli jsme se si s někým popovídat nebo si někomu postěžovat. Někdy stačí, že je partner byl přítomen a bylo nám lépe. Člověk žijící v páru cítí větší jistotu než ten kdo žije sám. To vše je najednou pryč.

Co dělat když vám chybí bývalý přítel

Přestože se vám někdy už zdá, že jste z toho venku, může to být během sekundy zcela jinak a bývalý přítel vám bude opět chybět. Cokoliv vám může i podvědomě bývalého přítele připomenout a začnete se cítit špatně, začne vám být smutno, budete cítit, že vám bývalý přítel chybí. Bohužel proces odloučení od partnera se nedá příliš uspíšit, musíte tomu stejně dát čas. Ale samozřejmě si můžete od té největší počáteční bolesti trochu pomoci.

Může být především nápomocen někdo blízký, komu se můžete svěřit a vypovídat o tom, že vám bývalý přítel chybí. Už jen tím, že budete mluvit o tom, co cítíte má terapeutický účinek a budete se cítit lépe. Dále se můžete zaměřit na situace, kdy vám nejvíce chybí bývalý přítel a vědomě tyto situace změníte. To nejlépe tak, že pokud víte, že v nějaké situace jde na vás úzkost, připravíte si náhradní plán, jak z toho ven.

Pro překonání smutku a odehnání negativních myšlenek pomáhá pohyb či fyzická činnost a přestože máte pocit, že se vám vůbec nechce jít běhat, cvičit či umýt okna, je vhodné to zkusit. Možná uvidíte, jak se vám povede smutky odehnat alespoň na chvíli pryč. Vždy to samozřejmě nejde, třeba večer doma v posteli, kdy je člověk často unaven ale právě tehdy vám může chybět bývalý přítel.

Pro tuto situaci kdy vám začne chybět bývalý přítel si nachystejte činnost, které se budete věnovat, třeba si nachystejte komedii, kterou máte ráda nebo mějte na telefonu někoho, komu můžete zavolat a kdo vám zvedne náladu. Zásadně bych nedoporučovala kamarádku, která vás spíše dostane do deprese než pomůže od smutku. Mluvte s někým kdo má životní nadhled a na jednu stranu vás chápe, ale na druhou stranu vás dokáže podpořit a třeba i rozesmát.

Zakažte si prohlížet fotografie s bývalým přítelem, odstraňte z dohledu jeho věci. Nevyhledávejte důvody, proč se s ním potřebujete setkat. Neupínejte se k myšlence na návrat. Odstraňte bývalého přítele z přátel na Facebooku, nebude vás tak lákat sledovat, co dělá. První měsíc to může být těžké, ale pak se bude vše zlepšovat a zjistíte, že se vám po bývalém příteli stýská čím dál tím méně.

Můžete také rozchod vzít jakou výzvu a začít se věnovat novým koníčkům, poznat nové přátelé, odjet na nějaký čas do ciziny, začít studovat či si jinak zvyšovat kvalifikaci. Vyhráno pak máte, když zjistíte, že se vám nejen nestýská po bývalém příteli, ale že jste si na něj celý den téměř ani nevzpomněla.

Chorobný stesk po bývalém partnerovi

Možná slyšíte od přátel, kteří se rozešli, jak byli za chvíli v pohodě. Nevěřte všemu, co lidé říkají. Zřejmě si také prošli svým malých peklem, možná to, že se trápili a stýskalo se jim po bývalém partnerovi nechtějí přiznat ani sami sobě. Někdo snáší rozchod lépe, někdo je citlivější a snáší ho hůře.

Dlouhodobou neschopnost se s rozchodem vyrovnat či situace, kdy vás to, že je vám smutno po bývalém partnerovi omezuje v běžných činnostech je ovšem nutné řešit, jinak zde hrozí rozvinutí např. deprese. Je možné, že trpíte závislosti na bývalém partnerovi a sama s ní nedokážete vyrovnat.

V takovém případě vám nezbude než navštívit odborníka – psychologa, psychiatra či partnerského poradce a řešit problém s jejich pomocí. Nemusíte se stydět, problémy po rozchodu trápí nejen mnoho normálních lidí ale i třeba i mnoho slavných. Odborník vám různými formami jako jsou např. psychoterapie či medikací může pomocí získat potřebný náhled, díky kterému svůj stesk po bývalém partnerovi dostanete pod kontrolu.

Pokud se potýkáte s problémy, které se týkají rozchodu a nevíte jak postupovat dále, aby škody na vaší psychice byly co nejmenší, neváhejte mě kontaktovat a vybrat si jednu z možných konzultací zde.