„Kdyby jsi mě opravdu milovala, tak budeš raději trávit čas se mnou a dětmi, než abys jezdila na nějaký pitomý víkendový kurz“, říká muž. „Chtěla jsem, abys mi koupil ty nové šaty, co jsem si vybrala, a protože jsi mi je nekoupil tak mám pocit, že mě nemiluješ“, říká žena, a odmítne pak několikrát muži sex, aby jej potrestala.

Citové vydírání je způsob, kdy vám váš partner či partnerka klade požadavky, a při jejich nesplnění vám hrozí potrestáním nebo se chová tak, aby ve vás vyvolal/a pocit viny, strachu či odpovědnosti za to, jak se cítí. Pokud takovému vydírání podlehnete, může se vše opakovat, a vy se pak stále točíte v začarovaném kruhu. Citové vydírání bývá prý častější doménou žen, já osobně si myslím, že ani muži mnohdy nezaostávají.

Jak se projevuje citové vydírání ?

Poznáte to mnohdy ze svých pocitů. Cítíte se často pod tlakem, rozzlobení, bezmocní, vinní, nebo máte strach.

Je to znát ve vašem jednání. Jednáte často proti vašim vlastním potřebám.

Také se to projevuje ve vašich myšlenkách. Často máte pocit, že se mýlíte, že jste něco zavinili, že jste odpovědní za neštěstí druhého, sami sebe odsuzujete.

Pokud přistoupíte na citové vydírání, začne vám připadat jako normální, že jen dávat vlastně není špatné. Také vám přijde v pořádku potlačovat své touhy, dělat vše jen pro potěšení toho druhého a potlačovat své vlastní potřeby.

Jak reagovat na citové vydírání?

V žádném případě nejde o to, abyste ignorovali pocity a potřeby vašeho partnera. Nemůžete však být zcela zodpovědní za jeho pocity. Pokud se cítíte provinile, neovlivňuje to dobře vaše chování. Buďte si tedy vědomí pocitů a potřeb svých protějšků, ale na druhou stranu i přemýšlejte co opravdu chcete vy sami. Jen tak si uvědomíte, jestli vaše chování je pouze přizpůsobením se pocitům partnera, který by se jinak mohl cítit tak, že je mu ubližováno.

Jak sebou nenechat manipulovat?

Pamatujte si, že každý je zodpovědný za své pocity. I když se nechováte podle představ druhého člověka, neznamená to ještě, že jste špatný člověk.

Dávejte si pozor na očekávání a podmiňování vašeho protějšku – budu tě milovat, jen pokud se budeš chovat nebo dělat to, co já očekávám.

Připusťte si, že to, že se váš protějšek cítí špatně, nemusí být vždy vaše vina. Může mít někdy prostě jen špatný den, špatnou náladu. Není nutné abyste se vy pak cítili provinile za něco, co s vámi třeba ani nesouvisí.

Nezapomínejte na to, že nikdo ani partner ani další osoba nemůže způsobit ve vás pocit viny. Pokud se cítíte provinile, pak jen proto, že sami věříte, že jste udělali něco špatného.

Požádejte svého partnera, aby otevřeně mluvil o svých očekáváních, abyste je mohli naplnit, nebo vysvětlit proč je naplnit nemůžete či nechcete.

Formulujte si ve vašem vztahu pravidla, která jsou pro vás důležitá. Můžete si sestavit třeba partnerskou dohodu. Pomoci vám může článek Partnerská dohoda.

Nejlepší ochranou proti manipulaci partnerem a ostatními lidmi je, že se naučíte být imunní vůči takovým emocím, jako je pocit viny a pocit dluhu či vděku, do kterých jste mnohdy manipulování. Uvědomění si toho, že nejste zodpovědní za očekávání ani pocity jiné dospělé osoby, vám může značně ulehčit život.

Již v začátku vztahu je pak dobré si dávat pozor, pokud se objevuje u vašeho protějšku snaha o citové vydírání. V takovém případě si ihned ujasněte, co jste ochotni tolerovat, a co již ne. Vytýčení hranic ve vztahu vám pomůže se vyhnout jak citovému vydírání, tak případné manipulaci. Později se totiž pak již z takového začarovaného kruhu těžko vystupuje.

Pokud jste se přece jen ocitli ve vztahu, kde se objevuje citové vydírání, a nevíte jak situaci sami řešit, neváhejte a kontaktujte mě v sekci konzultace.