Pokud se nacházíte v situaci, kdy váš partner neví, co chce a potřebujete si ujasnit, jak postupovat, co dělat, pak pokračujte ve čtení tohoto článku.

Krize mužství, aneb když chlap neví, co chce

Fenomén, že chlap neví, co chce, má dle mých zkušeností v mé poradně stoupající tendenci. Domnívám se, že je to proto, že doba a společnost více a více tlačí na výkon. Více tlačí na výsledek a na to, aby výkon a výsledky přicházely za co nejkratší dobu. Mám pocit, že muži se nacházejí v dnešní době ve velké krizi, kdy nejsou dostatečně ukotveni ve společnosti. Neuvědomují si sami za sebe, kdo oni vlastně jsou, proč jsou vlastně na světě, co je tím hlubším smyslem toho, proč by je mělo něco naplňovat. Neuvědomují si dostatečně hloubku toho, co je to, co by je bavilo.

Spousta mužů kolem 40 let svého života začne trpět tím, že mají pocit, že všeho dosáhli a nic už je nebaví a nenaplňuje. To se odráží i ve vztazích. Pak jsou muži, kteří mají pocit, i když to tak může objektivně být, že zdaleka nedosáhli toho, co chtěli a začínají si uvědomovat, že jejich sny a plány byly přehnané, a že toho nikdy nedosáhnou. Takový chlap se pak může dostat do pasti, že vlastně neví, co chce.

Tato krize mužství se velmi často a silně odráží v partnerských vztazích, kde někteří muži iracionálně, ale přesto vnímají vztah takovým způsobem, že by je žena měla z toho vytáhnout nebo že by je žena měla naplňovat, aby se cítili celiství a spokojení. Bohužel žádná žena nemá takové schopnosti, aby toto vše muži splnila. Chlap neví, co chce, ale začne projevovat svou frustraci a nespokojenost vůči své ženě. Začnou mezi nimi velké problémy, příp. si najde muž milenku, což je častější.

Když chlap neví, kdo je, pak neví, co chce

Po krátkém rozčarování několika týdnů či měsíců, kdy je silně zamilován do milenky, bohužel přijde realita, kdy si uvědomuje, že se musí nějak rozhodnout. Musí si říci, co tedy chce, zda se chce rozvést nebo zůstat se svou ženou. Pro chlapa je to těžší tím, když neví, kdo je, když neví, co by ho naplňovalo, co by pro něj mělo smysl v jeho životě. Pak se mu velmi těžko rozhoduje.

V takové situaci je pro ženy nejlepší, i když je to samozřejmě velmi energeticky náročné, se snažit svého chlapa velmi dobře poslouchat. Což ne vždy jde, protože přirozeně chování chlapa může ženu zraňovat, např. zmíněná nevěra. Stav, kdy chlap neví, co chce, je pro ženu velmi zraňující.

I přesto vám doporučuji, abyste se pokusily svého chlapa co nejvíce poslouchat, ve smyslu naslouchání. Abyste vy, jako ženy, mohly zachytit, co vám chlap říká, co potřebuje. Ve své poradně se setkávám s tím, že často tyto informace ženy dostávají, ale právě skrze emoční zranění své muže neslyší a dělají všechno jiné než to, co jim muž říká.

Nejčastěji je to o tom, že chlap, který neví, co chce, potřebuje prostor, čas a klid na to, aby se mohl dobře rozhodnout. Dobře mu tedy naslouchejte a po nějakou smysluplnou dobu mu tyto věci umožněte. Smysluplná doba je především odvozená od toho, jak se k tomu ten daný chlap v  přechodném období, které byste si měli dohodnout, chová. Měli byste se bavit o tom, co potřebuje, jak dlouho to bude probíhat. V tomto přechodném období, kdy je chlap v jakémsi „hájení“, by bylo ideální, aby chtěl tento problém aktivně řešit.

Jak aktivně řešit, když chlap neví, co chce?

Aktivně řešit znamená, že nejlépe vyhledá odbornou pomoc. Někoho, kdo se zabývá koučováním nebo terapií nebo někoho, kdo se zabývá hlubšími procesy mysli. Jde o to, aby si chlap, který neví, co chce, uvědomil, co se v něm děje, proč je frustrovaný. Problémem je, že spousta mužů to vnímá tak, že právě tím mužstvím je mimo jiné i to, že si poradí sami a stydí si sami sobě přiznat či přiznat partnerce, že neví, co chtějí, že si neumí poradit, pomoci.

I tak byste měli na svého chlapa apelovat, aby to řešil aktivně, pokud se nachází ve fázi, že neví, co chce. Pokud to bude řešit pasivně, tzn. že bude chtít jen čas, ale nedokáže vám říci, co bude v tom daném čase dělat, pak šance na to, že si to sám urovná v hlavě, je bohužel velmi malá a může se to táhnout i roky. Pak nemá smysl na svého chlapa čekat. Pokud máte sílu a chcete odejít, pak je to asi smysluplnější než čekat, jestli se probere.

Trpělivost a společná dohoda, když chlap neví, co chce

Běžně taková situace, zvlášť když je tam zamilovanost a nějaká milenka, trvá půl roku až rok. Tohle vám nemusí být příjemné. Procesy v naší mysli se nedají jen tak znásilnit, nedá se jim jen tak poručit, nedají se vypnout jako vypínač. Musíte se obrnit trpělivostí a musíte se dohodnout. Zde je velmi důležitá transparentnost, abyste si řekli, co se děje. Čím více budete oba dva v klidu, protože tam nebude nejistota a zatajování, tím více budete schopni udržovat klid po dobu přechodného období, aniž byste ničili a pálili mosty, které mezi sebou potřebujete uchovat, abyste se k sobě mohli vrátit.

Čím více budete destruktivní, čím více na sebe budete zlí, čím více bude nedůvěry, tím více budete bořit mosty a jen těžko se k sobě budete vracet. Je potřeba se na svého muže dívat tak, že to nedělá schválně, že si to nevymýšlí, když neví, co chce. Je to stav, který jeho samotného nemůže těšit a to je potřeba respektovat.

Samozřejmě nejde o to, abyste vše manželovi či partnerovi trpěla, na vše mu kývla. Musí to mít nějaký racionální základ, o kterém jsem psal. Musí to mít nějaký výhled na to, že se to vyřeší. Pokud bude váš chlap mluvit jen o tom, že neví, co chce, že se uvidí, ať mu dáte čas, který ale vlastně k ničemu není a nikam nevede, pak si nedělejte moc velké iluze, že to má nějaký smysl.

Pokud se i vy nacházíte v podobné situaci, kdy si nevíte rady, nerozumíte tomu, co se ve vašem vztahu děje, potřebujete poradit, podpořit, nasměrovat, pak si neváhejte domluvit konzultaci. Rád vám s tím pomůžu.

Autor článku: Karel Chába