Co dělat, když se provalí nevěra – a to jak ze strany podvádějícího, tak podvedeného –, se dočtete v dnešním článku.

Jste v postavení podvádějícího? Toto po provalení nevěry (ne)dělejte 

Nejdříve se zaměříme na to, co by měl v okamžiku, kdy se provalí nevěra, dělat podvádějící. Pokud jste těmi, kdo podvádí nebo podváděli svůj protějšek, neměli byste se v okamžiku provalení nevěry snažit situaci zahladit a vyřešit způsobem, že řeknete, že nevěra už skončila anebo že ji okamžitě ukončíte. Respektive toto byste neměli říkat ve chvíli, kdy si takovým vyjádřením nejste vůbec jistí. 

Chápu, že když se provalí nevěra, je to šok, zvláště pak ve chvíli, když jste nečekali, že se to stane, že na to váš protějšek přijde. Nicméně není nic horšího než k velkému zklamání, které už prožívá, připravit vašemu partnerovi zklamání další. Zklamání ve smyslu, že záhy zjistí, že vaše ujišťování o tom, že jste nevěru ukončili, byla lež. Zklamání v tom smyslu, že tím bude opět trpět.

Tím se do krize z nevěry budete propadat víc a víc. Taková lež je jedna z nejhorších, ne-li ta nejhorší věc, kterou můžete udělat: že při odhalení nevěry řeknete, že jste ji už ukončili anebo ukončíte. Přitom to není pravda, protože toho zatím nejste vůbec schopní.

Když se provalí nevěra, dejte si čas a prostor 

Když se provalí nevěra, určitě byste se neměli opakovaně omlouvat a nepřiměřeně si sypat popel na hlavu. Také byste neměli používat fráze typu „nic to nebylo, nic to pro mě neznamenalo“, to u podváděného protějšku většinou vyvolává velmi nepříjemné a bolestivé reakce. 

Po provalení nevěry se také nesnažte vše hned odčinit a neměňte své chování o stovky procent. Za prvé vám to váš protějšek nejspíš neuvěří, zvlášť pokud jde o něco, co jste dlouhodobě nedělali, a zároveň tempo, které pravděpodobně nasadíte, vám vydrží jen několik dnů – prudký sešup dolů pak není ze strany podvedeného přijímán ani trochu dobře.

Když se provalí nevěra, je ideální, když si oba dva dáte čas na to, abyste vstřebali první šok z toho, že se to stalo. 

Když se provalí nevěra, s řešením dlouho neotálejte 

Co nejdřív to ale půjde, byste se spolu měli snažit situaci projednat. K tomu, abyste se o ní mohli bavit, je samozřejmě nejlepší co největší otevřenost a transparentnost. Po provalení nevěry je důležité si opravdově přiznat, jak na tom jste. Jestli jste zamilovaní do svého milence nebo ne, respektive jak moc. Pokud si férově řeknete, jestli teď vztah dokážete ukončit, jestli se teď se svým mileneckým protějškem dokážete vídat méně nebo vůbec. Pak svému podváděnému partnerovi budete moci dát jasné informace. 

Tyto informace jsou samozřejmě bolestivé a zraňovat váš podvedený protějšek budou. Zároveň vám ale dávají možnost, abyste situaci mohli vyřešit opravdu podle svých aktuálních možností. Tvrdit svému podvedenému partnerovi, že milenecký vztah například do týdne ukončíte s tím, že to není problém, když jste silně zamilovaní a ukončit ho nedokážete, je to nejhorší, co můžete udělat. Protože nevěra se znovu provalí nebo s ní už nebudete moci jít ven. 

Když už se nevěra provalí, berte to jako tu nejlepší příležitost, kdy si můžete otevřeně říct, jak na tom jste. Pozor: když mluvím o transparentnosti, rozhodně tím neříkám, abyste svému protějšku vyprávěli, kdo je váš milenec, jaké to s ním je, jak vypadá a tak dále. To jsou informace, o kterých byste se určitě bavit neměli, jenom zraňují a nic neřeší.

Co nedělat, když se provalí nevěra a vy jste v roli podváděného  

Když se provalí nevěra, neměl by podváděný v první chvíli dělat žádná zásadní rozhodnutí. Mám tím na mysli rozhodnutí typu „okamžitě se odstěhuj, rozvádíme se, takto rozdělíme majetek…“. Po provalení nevěry budete plní negativních emocí a nedokážete v takové chvíli uvažovat racionálně. 

Další věcí, kterou byste po provalení nevěry neměli dělat, je ptát se na její detaily. Mnoho lidí tuto chybu dělá. Smyslem takového vyptávání je si ulevit. Ujistit se, že milenecký protějšek není tak dobrý, není lepší než my. To je ale samozřejmě iracionální představa, protože nikdo si nenajde milence, kterého by vnímal hůře než svého stávajícího partnera. 

Může se vám na chvilku sice ulevit, protože podvádějící vás bude chtít uchlácholit a bude vám říkat něco, čím se vám uleví. Nicméně za pár hodin nebo dní vám opět nebude dobře a budete se chtít vyptávat znovu. To pak bohužel vede k tomu, že podvádějící si začne vymýšlet, začne se motat do svých lží, kterými vám chce ulevit. Vy ho samozřejmě nachytáte a bude vám ještě hůř, důvěra ve vašem vztahu bude ještě více nabourána.

Určitě byste také neměli oplácet stejnou mincí. Většině lidí z toho, když podvedou svého partnera takzvaně oko za oko, zub za zub, není po činu dobře a uvědomí si, že tím nic nevyřešili.

Po provalení nevěry se zamyslete sami nad sebou 

To, co byste ale udělat naopak měli, je zamyslet se sami nad sebou a nad tím, do jaké míry a čím jste se na tom, že vám byl protějšek nevěrný, podíleli. Někdy je míra podílu velmi malá, někdy naopak velká. Nicméně nejde o to, abyste se obviňovali, ale o to, že čím více si uvědomíte, že jste se na situaci nějak podíleli, tím silnější bude váš pocit, že si situací můžete něco dělat, že ji můžete mít a máte nějakým způsobem ve vlastních rukou.

A to je dobře: pro podváděného totiž není nic horšího než pocit bezmoci, pocit, že se situací nic nelze dělat.

Nevíte ani po přečtení článku, co dělat, když se provalí nevěra? Neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, vyberte si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. 

Související článek: Odpustit nevěru, nebo ne 

autor článku: Karel Chába