Druhy nevěrníků

Pokud si začnete se zadaným mužem, je zřejmé, že většinou víte již od začátku, do čeho jdete. Mnohdy ale stejně tajně doufáte, že se stane časem vaším legálním partnerem. Nevěrné muže můžeme rozdělit do několika kategorií a u každé kategorie si nastíníme možnost, jak to mezi vámi dopadne.

Nevěrník doplňující

Jeho manželka či partnerka mu v zásadě vyhovuje a je docela možné, že jí i velmi miluje. Bohužel žádný člověk nemá všechno a nemůže proto úplně ve všem svému partnerovi vyhovovat. Takový muž pak hledá chybějící vlastnosti či dovednosti u své milenky. Doplňuje si tak to, co mu chybí u stálé partnerky a má pocit, že takto má v životě vlastně všechno.

Pokud se nevěra neprozradí, je tak schopen fungovat poměrně dlouhou dobu. Pokud se na nevěru přijde, umí si spočítat, že vyhovujících 90% u manželky je více, než třeba 10% u milenky a snaží se manželství zachránit. Pokud se mu manželství přece jen rozpadne, neberte to jako výhru. Pokud vás pojme za svou legální partnerku či manželku, je velká pravděpodobnost, že ani vy nemáte 100%, a že za čas váš vztah obohatí opět o doplňkovou ženu.

Nevěrník kompenzační

Doma je často pod pantoflem. Manželka řídí vše, včetně jeho života. Takový muž se bojí konfliktu, není schopen se téměř nikdy své ženě postavit. Mnohdy se jeho manželka k němu chová spíše jako by byla jeho matka. Nevěrný muž pak milenkou kompenzuje svoje frustrace a má pocit, že alespoň někdy a někde je sám sebou.

Hřeje ho pocit určité rebelie a také to, že má tajemství, o kterém jeho žena nic neví. Nevěra je chvíle, kdy na něj nemůže, a dělá si tak to, co on sám chce. Může pak lépe snášet domácí peskování a nutnost stálého podřizování se. Takový muž málokdy z manželství odejde. On by sice asi rád, ale manželka mu to nedovolí.

Nevěrník dobrodružný

Takový muž bere nevěru jako partyzánskou výpravu či tajnou misi. Nejvíce vzrušující je pro něj dokázat nevěrami proplouvat bez prozrazení. Připadá si něco jako J. Bond a Casanova zároveň. U takového muže nejde o určitou milenku, bere většinou cokoliv, co se mu líbí. K milenkám nechová žádný velký citový, ale spíše přátelský vztah.

Jde mu především o adrenalin, který přináší zakázané ovoce, nebezpečí, a také riziko z prozrazení. Tato dobrodružství mu nevěra poskytuje. Navíc rád baví svými milostnými historkami kamarády a zvedá si tím mnohdy své sebevědomí. Pravděpodobnost, že se takový nevěrník kvůli vám rozvede, se rovná nule. Většinou totiž ani neudržuje žádné dlouhodobé milenecké vztahy, spíše mívá několik milenek najednou.

Nevěrník charitativní

Takový nevěrník je většinou slabší muž, který nedokáže říct nikomu ne. Je pak ochoten jen ze soucitu nebo lítosti páchat nevěru se ženou, o kterou ani moc nestojí. Často jde o jeho kamarádku či bývalou partnerku kamaráda nebo příbuznou, která neoplývá jako žena zvláštní atraktivitou a ani vysokým sebevědomím. Mnohdy je zklamaná partnerem, životem, nebo obojím.

Takový muž s charitativními sklony jí chce většinou pomoci, protože mu jí je líto. Chce, aby jí bylo lépe, chce jí zvednout sebevědomí, a proto si s ní začne milenecký poměr. Pokud jste milenkou takového charitativního nevěrníka, tak pokud se takový muž rozvádí, většinou je to jen proto, že se s ním rozvede manželka. Partnerství s ním by vám pak stejně s největší pravděpodobností nefungovalo, protože stavět vztah na lítosti a soucitu dost dobře nelze.

Nevěrník mstitel

Pokud jste milenkou nevěrníka, kterého k nevěře dohnala touha po pomstě své partnerce, je možné, že se to hned na začátku nedozvíte. Časem se vám ale jistě svěří, mnohdy pokud čtete mezi řádky, zjistíte, že se cítí stále ublížený a zraněný. Jeho názor pak mnohdy je, že všechny ženy jsou nevěrné, prolhané potvory.

Často pak takový muž tvrdí, že mu již na manželce či partnerce nezáleží, a že je s ní jen z důvodu nějakých okolností (dům, děti, atd.). Že se takový muž kvůli vám sám od sebe rozvede, je dost nepravděpodobné. To by už zřejmě udělal dávno. Je zřejmě dost závislý na své partnerce a s vámi se jen snaží, se od ní trochu odpoutat.

Nevěrník labužník

Takový nevěrník je v manželství či partnerství většinou zdánlivě spokojen. Partnerka naplňuje jeho představy, k nevěře ho neženou žádné vztahové problémy, nemá potřebu svoji manželku potrestat, ani není přehnaný dobrodruh. Takový muž bere nevěru jako něco navíc, jako třešničku na dortu, jako nadstandard, který si může občas dovolit. Bere nevěru jako okořenění života i manželství.

Vybírá si milenku třeba podobného typu jako je manželka, jen v mladším nebo atraktivnějším provedení. Pokud jste milenkou takového nevěrníka, je naděje, že se kvůli vám rozvede sice nízká, ale pokud mu třešnička na dortu zachutná víc, než je zdrávo, může se to klidně stát.

Buridanův nevěrník

Buridanův osel je příkladem paradoxu svobodné vůle. Jedná se o hypotetickou situaci, kdy osel, který je stejně hladový a žíznivý, je umístěn přesně uprostřed mezi stohem sena a kbelíkem vody. Vzhledem k tomu, že paradox předpokládá, že se osel rozhodne pro to, co více potřebuje, zemře nakonec hladem i žízní, protože se nemůže mezi senem a vodou rozhodnout.

Asi tušíte o jaký typ nevěrníka jde. Nemůže se rozhodnout mezi milenkou a manželkou. Doma se mu stýská po milence a u milenky po manželce. Nechce převzít zodpovědnost za rozhodnutí a čeká, až to jedna z žen rozhodne za něj. Mnohdy ovšem dopadá podobně jako ten osel, protože nakonec o něj ztratí zájem jak milenka, tak manželka.

Nevěrník v krizi

Tady jde o muže potýkající se s krizí středního věku. Má pocit, že včera už bylo pozdě. Syndrom zavírajících se vrátek či posledního zvonění nutí tohoto muže, mnohdy vybaveného vymožeností farmaceutického průmyslu, pilulkou modré barvy, se vydávat vstříc novým zítřkům. Takový muž chce změnit mnohdy vše a dopřát si to, co za celý život nestihl. Mění vzhled, auto, zaměstnání, ženu. Často si hledá o mnoho let mladší milenku, se kterou plánuje rodinu, tedy si chce zopakovat druhé kolo svého života, ale s jinou ženou.

Pokud jste milenkou (často o mnoho desítek let mladší) takového muže, je pravděpodobnost, že se kvůli vám rozvede velká. Rizikem je, že po pár letech se třeba budete starat o své děti a navíc i manžela po dvojitém bypassu. Budete pak závidět jeho bývalé manželce, která bude bez starostí o stárnoucího manžela, vypadat náramně spokojeně.

Pokud  jste se ocitla v podobné situaci a nevíte si rady, neváhejte oslovit partnerského poradce v sekci Konzultace.

autor článku: Svatava K., studentka kurzu partnerských vztahů

 

 

 

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

4 komentáře u „Druhy nevěrníků

  Alena Prosinec 6, 2017

  Dobrý den. Koncem loňského roku jsem zjistila, že manželt udržuje vztah se svou bývalou přítelkyní. Začalo to asi před 20 lety, když se rozváděla a hledala někoho jiného. Manžel jí prý řekl, že se nehodlá rozvádět, přesto se potkávali, psali, telefonovali. Ona se před 10 lety znovu vdala, a trvalo to dál. Prý jsou jen dobří přátelé. Je to nevěra? Nemám z toho dobrý pocit. Letos je nám všem 60.
   Karel Chába Prosinec 7, 2017

   Dobrý den, nevěra je čistě subjektivní věc. Pokud vy to za nevěru považujete, pak to nevěra je. To, že muž to vidí jinak, je také v pořádku. Problém totiž není až tak v tom, že má kamarádku, nýbrž v tom, že mezi vámi nefunguje komunikace a důvěra natolik, abyste to každý neviděl jinak.
  David Prosinec 6, 2017

  Dobrý den.
  Moc hezké rozdělení můžů nevěrníku, mne jako muže ale zajímá spíš druhá strana …
  Tedy kdy vydáte SEZNAM NEVĚRNIC ?
   Karel Chába Prosinec 7, 2017

   Dobrý den, to bohužel netuším.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů