Důvěra ve vztahu

Důvěřujete svému partnerovi ve všem? Nebo naopak máte občas obavy, zda partnerovi můžete vůbec věřit? Jak je na tom důvěra ve vašem vztahu? A víte, jak správně důvěru budovat?

Důvěra je základní kámen vztahu

Pokud ve vztahu důvěra chybí, nikdy nebudete úplně šťastní. Vytratíli se ze vztahu důvěra, zmizí také spokojenost.

Páry, ve kterých důvěra chybí nebo které ji nebudují, mívají vždy výrazně hlubší problémy než ostatní. Nedokáží tak dobře řešit své problémy a častěji se rozcházejí. To je zkušenostmi ověřený fakt.

K čemu je důvěra dobrá?

Důvěra pomáhá společně řešit závažné či intimní problémy. Spíše se se svými problémy v práci či sexu svěříte partnerovi, kterému věříte. O kterém víte, že vás ihned neodsoudí, ale naopak vyslechne a poradí. Budujete-li ve vztahu důvěru, jste lépe schopni si o problémech popovídat, lépe se chápete a jste oba trpělivější.

Důvěra vám pomůže nalézt u partnera porozumění. Partner, kterému věříte a který věří vám, bude spíše vstřícnější, spíše vám vyhoví a bude plnit vaše potřeby a přání.

Důvěra pomáhá předcházet krizím ve vztahu. Spíše budete řešit vážné problémy včas s partnerem, kterému důvěřujete. Nebudete s tím otálet, protože se můžete spolehnout, že vás vyslechne, pochopí a nebude vám to mít za zlé. Můžete se pak partnerovi i svěřit, že vás třeba v práci přitahuje někdo jiný, ale na vašem současném vztahu vám moc záleží a chcete předejít případným nepředloženým akcím.

Jak budovat důvěru

Chceteli mít skutečně zdravý a spokojený vztah, je nesmírně důležité, abyste společně pracovali na budování důvěry. A to neustále. Důvěra není něco, co jednou vybudujete a co pak vydrží na věky.

Jak byste měli budovat důvěru?

 1. Pravidelným a vzájemným naplňováním potřeb
 2. Buďte k sobě otevření a čestní

Naplňujte potřeby vašeho partnera

Snažte se zjišťovat a pojmenovávat potřeby a touhy vašeho partnera. Objevte, jak by si přál tyto potřeby naplnit. Snažte se mu tyto touhy plnit.

Pravidelně kontrolujte, zda je váš partner ve vztahu i mimo vztah spokojen, jestli mu něco důležitého nechybí, zda se cítí šťastně. Pokud zjistíte, že tomu tak není, zamyslete se, jak to napravit. Jak udělat vašeho partnera šťastným.

Naučte se spolu dobře komunikovat, chovejte se jako tým a budujte spokojený vztah.

Otevřete se jeden druhému

Nezávazně si spolu povídejte. I když se třeba znáte již dlouhou dobu, nemyslete si, že o svém partnerovi víte vše.

Promluvte si o své minulosti, o svých velkých i malých zážitcích. Co jste již dělali a co byste chtěli v životě ještě udělat. Jaké jste měli vztahy, proč skončily. Jaké trápení máte za sebou. Jaké chyby jste v minulosti udělali a jak jste se z nich poučili. Které momenty ve vašem životě byly těmi nejzásadnějšími milníky?

Každý den si věnujte chvilku a popovídejte si o vašich každodenních myšlenkách a pocitech. Popovídejte si o tom, co máte rádi a jaké máte plány do budoucna.

Bavte se o tom, co jste dnes dělali a co bylo v práci. Neodbývejte to klasickým “Co bylo v práci?” “Nic.” Skutečně se o svého partnera zajímejte.

Lépe se poznávejte. Raďte si.

To vše je pro vzájemnou důvěru velice důležité. Měli bychom přece vědět, jakého člověka máme vedle sebe.

související články: Jak získat zpět ztracenou důvěru?

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

6 komentářů u „Důvěra ve vztahu

  Dan Červen 4, 2016

  Dobrý den, s přítelkyní jsme spolu téměř rok, 5 měsíců spolu a s její dcerkou bydlíme…Po sestěhování jsme řešili, že mám nějaké životní pojistky a že by bylo dobré přepsat tyto na přítelkyni pro případ že by se mi něco stalo… nicméně způsob jakým jsem jí to sdělil se jí nezdál vhodný, představovala si to romantičtěji…chtěl jsem to udělat tedy jinak…nicméně po určité době jsme měli na toto téma diskusi a ona zjistila, že to ještě nemám hotové (čekal jsem na občanský průkaz s novým bydlištěm) jsme měli hádku a přítelkyně se odstěhovala s tím, že mi nedůvěřuje a že pokud by se mi něco stalo byla by s dcerou na ulici….Vždy jsem se snažil jak jen jsem nejlépe uměl její přání plnit.
  Nikola Květen 25, 2017

  Dobrý den,můj přítel si nevhodně psal s jednou holku. Jeho kamarádka mi o tom řekla a proto jsme se rozešli. On ji za to nesnáší a kdekoliv ji vidí odchází.Po tom co jsme se opět dali dohromady mu vadí,ze se s jeho kamarádkou vídám a vypadá to,že se kvůli tomu znovu rozejdeme. Kdyz s ni jdu na kávu 3dny se s přítelem hádáme a rozcházíme. Mám si vybrat kamarádku nebo přítele? Na obou mi záleží ale oba mit nemůžu. Takhle to trvá 6 měsíců.
   Karel Chába Květen 30, 2017

   Dobrý den, to nemohu vědět, na to si musíte odpovědět vy sama. Problém je hlubší, než si myslíte. Ve vašem vztahu nefunguje komunikace, nepracujete na důvěře, partner má nějaký problém, pokud vás mentálně podvádí, atd. Takže vybrat si partnera a myslet, že tím je vše vyřešeno, je velký omyl.
  Matěj Březen 24, 2018

  Dobrý den, jsem s přítelkyní jen tři měsíce, ale už si nedokážeme úplně důvěřovat. Pochybujeme o sobě, chtěl bych jí znovu naprosto důvěřovat. Jeden den jsem si naprosto jistý, že je tou pravou, a pak stačí pár slov o tom, že jsem o ní včera pochyboval, a jistý si nejsem. Mrzí mě to. Nechci se s ní rozejít, nechci jí ublížit, ale bojím se, že to tak dopadne. Jsme na školách, vídáme se jen jednou do týdne. Chci ji naprosto věřit a důvěřovat, nevím, jestli je chyba ve mě nebo jí jen dost nedůvěřuji. Moc mi na ní záleží. Děkuji za odpověď Matěj
   Karel Chába Březen 27, 2018

   Dobrý den, Matěji, protože nic nepíšete o tom, že došlo ke ztrátě důvěry na základě nějakých přešlapů, tak je problém ve vás. Nemáte dostatečnou důvěru sám v sebe a bojíte se asi takových věcí, jako je opouštění, zrada, nevěra atd. Problém musíte tedy řešit vy, a to ideálně s odbornou pomocí. Sám to asi nezvládnete. Proto vyhledejte psychoterapii.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj