Pokud se nacházíte ve stavu, kdy si nevíte rady, co přesně znamená intenzivní vztah, a jak ho dosáhnout, tak tento článek je právě pro vás. V tomto článku se mimo jiné dozvíte, co vše znamená intenzivní vztah.

Co to znamená, když se řekne intenzivní vztah?

Intenzivní vztah především znamená vztah plný emocí, citů a starostí o druhého. Jde o snahu si vzájemně vyhovět a jde o snahu jeden druhého uspokojit. Intenzivní vztah znamená i to, že pro mě není nejdůležitější, co pro mě druhý udělá,  ale je pro mě velmi důležité zjistit, kdo druhý je, jaký je, a co prožívá. A také co bych já mohl udělat pro druhého, aby se ten druhý cítil ještě lépe, aby se cítil bezpečně a spokojeně.

Intenzivní vztah ale také znamená, že spolu trávíte hodně času, že se společně radíte o tom, jak budete trávit volný čas, resp. nejdříve dáváte přednost tomu trávit čas se svým partnerem, teprve pak trávíte čas se svými přáteli. Intenzivní vztah znamená, že jste si psychicky hodně blízko, což ale nemusí zároveň znamenat, že jste vyzrálé osobnosti. Tzn. intenzivní vztah mohou mít lidé, kteří se nebojí toho, že je druhý opustí, že je podvede nebo zraní.

Stejně tak mohou mít intenzivní vztah i lidé, kteří se těchto věcí bojí a intenzitu právě proto potřebují. Potřebují být blízko svému protějšku, aby se cítili bezpečně a necítili se ohroženi. Píši to proto, že se mě někdy klienti ptají, zda je to špatně, a zda takováto intenzita není spíše už závislost. Neznamená to, že mají špatný vztah. Znamená to, že svůj vztah utvářejí tak, jak teď nejlépe dokáží.

Čím se především vyznačuje intenzivní vztah?

Jak už jsem psal, intenzivní vztah se mimo jiné vyznačuje tím, že se zajímáme o druhého, a že se zajímáme o jeho potřeby. Tzn. že dokážeme i rozlišit, kdy dávat přednost svým potřebám, a kdy dávat přednost potřebám našeho partnera. Nicméně, jak už jsem naznačoval, jsou osobnosti vyzrálé a nevyzrálé. Intenzita vztahu bývá větší u vyzrálých osobností, nežli u osobností nevyzrálých. Osobnosti nevyzrálé mívají tendenci prožít právě větší intenzitou intenzívnější vztah, ale na kratší časové úrovni, než osobnosti vyzrálé.

Je to způsobeno především tím, že nevyzrálé osobnosti, které nevnímají svou stálou sebehodnotu, si velmi intenzivně idealizují své protějšky, ale bohužel tak, jako každá mince má dvě strany, tak i zde dochází k silné devalvaci svého protějšku ve chvíli, kdy intenzita vztahu začne klesat.

Pro udržení co nejdelší a největší intenzity vztahu je tedy důležité, abyste se snažili s intenzivními pocity nakládat tak, že je budete udržovat vědomou prací na vztahu. Tzn. že byste neměli, jak se říká, usnout na vavřínech a spoléhat se na to, že vaše pocity a váš intenzivní vztah bude fungovat sám do nekonečna samospádem.

Jak si co nejdéle udržet intenzitu ve vztahu?

Aby váš vztah vydržel tedy co nejdéle intenzivní, měli byste se naučit základním vztahovým dovednostem.

Základní vztahové dovednosti jsou:

  1. naučit se dobře komunikovat – tzn. nesmíte si plést mluvení s komunikací. Co přesně komunikace znamená, jaká má pravidla, najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

  2. naučit se co nejlépe pracovat se svými potřebami. Podrobnosti se dozvíte v článku Partnerská dohoda.

Přestože jsem říkal, že intenzivní vztah je o tom, že nemáme problém a snažíme se co nejlépe a nejvíce naplňovat potřeby svého protějšku, tak tato intenzita, zvláště u osobností nevyzrálých, právě nevydrží dlouhodobě. A proto je vhodné se na toto připravit a naučit se s potřebami pracovat právě pro období, kdy to už nepůjde tak lehce a samo. Kdy už pro nás nebude samozřejmostí naplňovat předně potřeby druhého tak lehce a s radostí.

Pokud hledáte odbornou radu, navštivte odborníka zabývajícího se vztahy, ať poradce či psychologa. Na webu partnerských vztahů si můžete vybrat z několika druhů konzultací. Některé mohou probíhat dokonce anonymně a z pohodlí vašeho domova. Stačí si jen vybrat v sekci konzultace.

autor článku: Karel Chába