V článku se dočtete, jak a proč bolí nevěra, i to, že nevěru můžeme pociťovat i fyzickou bolestí.

Proč někoho bolí nevěra a druhého ne

Nevěru našeho protějšku můžeme každý teoreticky prožívat úplně jinak. Je to z toho důvodu, že každý člověk má jinak nastavenou svoji osobnost, k tomuto nastavení přitom došlo hlavně v útlém dětství. Proto někdo nevěru svým způsobem přejde a chápe, že se na ní s partnerem podílel. Jiný naopak může říci, že se mu nevěrou protějšku zbortil svět. A že ho nevěra opravdu a doslova fyzicky bolí.

Když někdo mluví o tom, že ho nevěra fyzicky bolí, je to proto, že psychika dotyčného má opravdu pocit, že kus podvedeného – kus jeho psychického těla – vlastně chybí. Podvedený, kterého bolí nevěra, má pocit, že se mu nejen zhroutil svět, že je nevěrou protějšku zrazen. Podveden, dehonestován, ale také, že ho kus začal chybět, že vznikla škoda, která nepůjde napravit. Díky nevěře se v podvedeném bortí pocity bezpečí. 

Jak bolí nevěra? Bolest z nevěry je skutečná

Člověk, který nevěru prožívá fyzickou bolestí, si to opravdu nevymýšlí. Bohužel ale často platí, že čím větší bolest z nevěry podvedený cítí, tím méně mu to podvádějící věří. Nevěří tomu, že je možné, aby někoho nevěra tímto způsobem bolela. Nicméně opak je pravdou a možné to je. Jak už jsme zmiňovali, rozdíl v tom, jak kdo vnímá nevěru, že někoho bolí a jiný ji zvládne mnohem lépe, je dán nastavením naší osobnosti. 

Každý do vztahu vstupujeme mimo jiné proto, abychom se skrze partnera ujišťovali o vlastní hodnotě, abychom se za pomoci vztahu cítili bezpečně. U každého je to ale samozřejmě v jiné míře. Někdo potřebuje doplňovat jen okrajově, někdo bez vztahu není schopen sám uspokojivě fungovat. Jestliže ti, kteří bez vztahu nedokáží spokojeně existovat, prožijí nevěru, skutečně pociťují až fyzickou bolest.

Proč bolí nevěra? Na vině je kombinace pocitů

Bolest z nevěry je u podvedeného často směsicí pocitů: že se nikomu nedá věřit, že člověk je na světě úplně sám. Podvedený může prožívat velký strach z toho, že nemůže najít bezpečí, že se nikomu nemůže odevzdat ve smyslu, že se nebude muset bát toho, že ho někdo bude nějakým způsobem psychicky (fyzicky) ohrožovat. V článku Pocit bezpečí ve vztahu se dočtete více. 

Lidé, které bolí nevěra a projevuje se to až na fyzické úrovni, kdy opravdu cítí bolest v těle, mají často bohužel silné nutkavé myšlenky na to, co jejich protějšek při nevěře dělal. Jaké to bylo, a mnohdy se také srovnávají s milencem či milenkou – a tak trpí samozřejmě ještě víc.

Reakce na bolest z nevěry

Když někoho bolí nevěra, reaguje většinou jedním ze dvou základních způsobů. V prvním případě se podvedený od druhého musí odtáhnout. Držet si ho v psychickém a často i fyzickém odstupu tak daleko, aby se nemusel ještě více bát, že bude znovu zraněn. Jiný naopak reaguje tak, že se snaží k druhému přiblížit, nicméně dělá to způsobem, který pro partnera není akceptovatelný: naléhá, aby mu protějšek dokázal, že už nebude nevěrný, že je pro něj jediný na světě, že už nikoho jiného nechce a podobně. 

Kombinace psychické a fyzické bolesti je pro některé lidi tak neúnosná, že musí vyhledat pomoc psychiatra a začít užívat antidepresiva. Proto pokud se do takové situace dostanete, ať už v pozici postiženého, nebo viníka, neměli byste situaci rozhodně brát na lehkou váhu. Pokud i po několika, dvou nebo třech měsících od provalení nevěry pociťujete silnou bolest, nemůžete spát, zbavit se nutkavých myšlenek, hubnete, neregenerujete, neustále se s partnerem cyklíte v hádkách, měli byste určitě vyhledat odbornou pomoc a nespoléhat na to, že to zvládnete sami.

Bolí vás nevěra? Řešit to musíte vy

Zásadní je, aby si ten, kdo byl podveden a prožívá silnou bolest z nevěry, uvědomil, že problém je bohužel v něm. Velmi často se setkávám s tím, že čím více lidé trpí nevěrou, tím méně si dokáží přiznat, že bolest je jejich. Respektive že se budou muset aktivně podílet na tom, aby ji vyřešili. Čím větší je bolest z nevěry, tím méně si chceme přiznat, že je to nastavením naší vlastní mysli.  A tak házíme vinu jen na svůj protějšek. Samozřejmě platí, že pokud nás partner podvedl, je z určitého úhlu viníkem situace, ale nemá tu moc, aby za nás naši bolest vyřešil.

Pokud se tedy chcete zbavit bolesti z nevěry, rozhodně se musíte rozhodnout, že za to chcete převzít odpovědnost. Chcete-li se svým parterem zůstat a zároveň se zbavit své bolesti, musíte se také rozhodnout, že chcete odpustit. Dokud budete vidět situaci tak, že jste nic neudělali a že vše musí zahladit a vyléčit váš protějšek, ujišťuji vás, že budete trpět nepřiměřeně dlouho a možná se z toho nikdy pořádně nedostanete. 

Za bolest z nevěry svého protějšku musíte přijmout absolutní odpovědnost. Tím přirozeně není myšleno, že se partner nebude účastnit. Naopak, měl by vám pomáhat. Vy ale musíte být aktivní v tom, že se bolesti chcete zbavit. A to i když to považujete za nespravedlivé a máte pocit, že tím svému nevěrnému partnerovi všechno příliš usnadníte. 

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak se zbavit bolesti z nevěry? Nevěšte hlavu a vyberte si některou z konzultací, které nabízím. Rád vám pomůžu. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Odpustit nevěru, nebo ne? a Jak žít po nevěře