Pokud přemýšlíte o tom, jak dát vztah znovu dohromady, dozvíte se v článku, jaké postupy fungují a jakých byste se naopak měli vyvarovat, aby byly vaše šance co největší.

Nebojte se a nehrejte hry, dát vztah dohromady bude snazší

První a často velmi zásadní komplikací, se kterou za mnou přicházejí klienti, kteří se ptají, jak dát vztah znovu dohromady, je to, že se bojí. Bojí se toho, jestli mají druhého oslovit, jak ho oslovit, co mu říci a co si naopak nechat pro sebe. Je to přirozeně z toho důvodu, že pokud se lidé rozešli nebo jsou sice stále ve vztahu, ale mají velké problémy, vzájemně se zraňují. Zklamali se, nedůvěřují si, mají strach, a hlavně nechtějí znovu prožít nepříjemný pocit a bolest ze zklamání nebo rozchodu. 

Pokud budete ale svým způsobem pořád pokračovat v tom, co vás přivedlo k rozchodu nebo krizi ve vztahu, zaděláváte si na další problémy. Proto přemýšlíte-li, jak dát vztah znovu dohromady, doporučuji vám, abyste nehráli žádné hry. Oslovte partnera a přímo mu řekněte, co máte na srdci, co byste si přáli a v ideálním případě také, jak byste si to přáli.

Nejhorší je, když se k sobě chtějí oba dva vrátit, ale ani jeden nemá odvahu říct to narovinu. Místo toho hrají různé hry: například se kontaktují s tím, že se chtějí na něco zeptat, ale nikdy nejdou přímo k věci. Zároveň právě proto, že jsou jeden nebo oba dva silně zranění, dál spolu válčí a ubližují si, protože si spolu chtějí vyřídit účty. Případně nechtějí být těmi, kteří jako první přiznají, že se jim po druhém stýská.

V těchto hrách se ale podmiňujete a vzájemně se ovlivňujete a čím víc se do nich budete nořit, tím menší odvahu budete mít k tomu, abyste si řekli, že se k sobě chcete vrátit. Dát se zase dohromady. Proto doporučuji, abyste byli upřímní a žádné hry nehráli.

Chcete dát vztah znovu dohromady? Řešte příčiny a pracujte na důvěře

Součástí toho, že se bojíte a nechcete se druhému otevřít, je také pochopení, že právě to, co vám brání v tom, abyste upřímně a přímočaře šli za svým protějšek, jsou věci, které byste si v sobě měli vyřešit. Často jsou to totiž právě ty věci, které vedly k rozchodu nebo velké krizi ve vašem vztahu. Pocitů nebo strachů, které máte, když se chcete dát dohromady, byste si měli dobře všímat. Nemělo by docházet k tomu, že je budete popírat nebo se je snažit překrývat či je vytěsňovat.

Máte-li s partnerem znovu fungovat, bude samozřejmě důležité obnovovat důvěru mezi vámi dvěma. To nepůjde bez toho, abyste si řekli, že jsou věci, které vás trápí, kterých se bojíte a se kterými byste chtěli pracovat. 

Dvě možnosti, jak dát vztah znovu dohromady

Chcete-li se k sobě oba dva vrátit a dát vztah zase dohromady, existují dvě možnosti, jak se k tomu postavit.

Tou první je to, že se necháte unést euforií z návratu a budete si slibovat lepší zítřky. Řeknete si, že to, co vás bolelo a čím jste se zranili, už dělat nebudete. Respektive, že budete dělat jen to, co jeden po druhém chcete a co vám dělá dobře. To je samozřejmě nesmysl, protože každý člověk se neustále pohybuje v rámci svých stereotypů chování a své chování tak neustále opakuje. O stereotypech se více dočtete v článku Jak obnovit rozpadlý vztah. Ten vám doporučuji, abyste lépe pochopili, co to stereotypy jsou a proč je tak škodlivé ty, které nefungují, neustále opakovat.

Druhou možností, chcete-li se dát znovu dohromady, je pracovat na příčinách toho, proč jste se rozešli nebo máte krizi, a na zlepšování vztahu. Jak už jsem zmiňoval na začátku článku, pokud se bojíte jít za partnerem a svěřit se s tím, že byste se k němu chtěli vrátit, jsou už tam příčiny vašich problémů nebo rozchodu. Už tam máte podněty k tomu, na čem byste měli pracovat a co byste měli zlepšovat.

Jak dát vztah znovu dohromady? Obnovujte důvěru a pracujte na sobě

Samozřejmě budete potřebovat obnovit také důvěru ve vašem vztahu. Nicméně v tom, jak jste budovali důvěru na začátku vztahu a jak ji budete budovat teď, poté, co jste měli krizi, je velký rozdíl. Více se o tom dozvíte v článku Ztráta důvěry ve vztahu, po jehož přečtení budete mít lepší představu o tom, co vás čeká. 

Pokud chcete dát vztah dohromady, z výše popsaného vyplývá, že se budete muset 1) učit novým nebo vylepšeným dovednostem (což se týká komunikace) a 2) pracovat na zlepšení své osobnosti, tedy na posunu a posílení vaší emoční inteligence.

To je to nejlepší, co můžete udělat, pokud chcete dát vztah znovu dohromady. Nejen se tím budete znovu propojovat, protože budete pracovat na společném projektu, ale budete mezi sebou zároveň znovu budovat důvěru. Pokud si totiž budete dávat najevo, že oba dva o vztah stojíte a chcete ho i sami sebe posunout na lepší úroveň, přirozeně si budete mnohem více věřit. Budete mnohem více motivováni k tomu ve vztahu zůstat a dávat do něho energii. Budete si mnohem jistější tím, že se nebudou opakovat věci, které vás přivedly do krize, nebo dokonce k rozchodu. 

Je třeba pochopit, že každý vztah prochází určitými etapami a každá etapa někdy končí. Pokud tedy chcete dát svůj vztah znovu dohromady, bylo by největší chybou snažit se ho vracet do podoby před krizí nebo před rozchodem. To je podoba vztahu, která je v mnoha ohledech vyčerpaná a na kterou se nedá navázat. Proto je potřeba, abyste vztah posouvali: v článku Jak zachránit vztah najdete konkrétní postup.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak dát váš vztah znovu dohromady, obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.